Fulu Miziki, bojovníci z Kinshasy na Pohoda on the Ground

fulu miziki

Fulu Miziki sa slovenskému publiku predstavili na minuloročnej Pohoda in the Air. A vystúpenie to bolo silné a originálne. Toto sme napísali:

“No ale človek nestíha vstrebať jeden úžasný zážitok za druhým a spadne mu sánka z ďalšieho zjavu, čo uvidí na svojej obrazovke. Konžania Fulu Miziki nás okamžite upútali farebnými kostýmami a zvláštnymi nástrojmi. Sľubujú veľkú kopu fantázie a rytmiky. Nezaprú nezameniteľné africké rytmy a verím, že rozpohybovali pred obrazovkami všetkých. Hudobníci z Kinshasy sa snažia besnými maskami zahnať démona koronavírusu a nástroje si tvoria z odpadu. Aj názov Fulu Miziki znamená Odpadová hudba. “Africkí Vrbovskí víťazi,” narážajú na nástroje v komentároch diváci. “Toto je presne tá kapela, na ktorú natrafíte po ceste na pivo a zmeškáte headlinera. Dúfam, že prídu o rok,” žiadajú ľudia v komentároch.”

Pohoda ľudí vypočula a Fulu Miziki sa objavia na Pohoda on the Ground tento rok na letisku v Trenčíne.

fulu miziki1

Kinshasa je najľudnatejšie mesto Afriky a je veľmi zvukové. Nielen každodenným životom, ale aj obľubou hudby, ktorá hrá všade od barov po kostoly. O hudobnom živote Kinshasy nám rozprávali aj hudobníci zo skupiny KOKOKO! Zdá sa, že z Kinshasy pochádza mnoho zaujímavých neopozeraných projektov. Obe skupiny si nástroje vyrábajú z odpadu.

Zakladateľ Fulu Miziki Piscko Crane sa snaží roky upozorňovať na zlú ekologickú a odpadovú situáciu v Kinshase a Kongu. Najlepší spôsob je na nástrojoch z odpadu hrať hudbu. “Vidím túto fľašu a zbadám, že z nej pôjde dobrý zvuk, dáva mi dobrá do re mi fa sol la si do. Takže bude dobrým nástrojom do našej hudby”.

Svoje vystúpenie dopĺňajú úchvatnými kostýmami a neskutočnou energiou. Príďte sa na nich pozrieť na Pohoda on the Ground už 7. – 11. júla 2021.

fulu miziki2
Autor: Martina Jarolínová
Foto: Fulu Miziki