František Demeter: Nemám nič

František Demeter: Nemám nič BOMBING

To meno asi počujete prvý krát, lebo František Demeter je najmenej ambiciózny výtvarník svojej generácie. A pritom pochádza z Vranova nad Topľou, no žije v Bratislave, kde sa presadil v pozícii odborného asistenta na katedre maliarstva na VŠVU, vďaka čomu má v hlavnom meste vlastný ateliér, v ktorom môže byť osamelý a bezvýznamný.

Vo svojich 42 rokoch má za sebou len štyri menšie samostatné výstavy. No niečo na tom Ferovi asi bude, záujem o jeho tvorbu sa pomaly dvíha.  V roku 2015 bol finalistom Ceny Oskara Čepana, v roku 2016 mu v galérii Krokus vyšla prvá monografia. On na to reaguje tak, že zničil veľkú časť svojej doterajšej tvorby a aj preto sme jeho výstavu v Žiline nazvali tak, ako sme ju nazvali a skúsime ju poňať ako príležitosť k novému začiatku.

Keďže v ateliéri nemá doslova nič a súčasne panujú pochybnosti o tom, či vôbec vie maľovať, tak sme prišli s nápadom, že to opäť skúsi. Site specific inštalácia z prázdnych rámov je scénou, aby sa cítil v galérii “ako doma”. A počas výstavy tam bude čakať na niekoho, kto príde a nechá sa portrétovať. Olejom na plátne. Či tie portréty po výstave zničí, alebo daruje, nie je v tejto chvíli jasné.

otvorenie výstavy: štvrtok 21. september 2017 – 18:00 / galéria ± 0,0 ,Hurbanova 11 , 010 01 Žilina

výstava potrvá do ± 20. október 2017 / vstup voľný

Kurátor: Fedor Blaščák 

 

foto: archív autora, názov: autor, olej na plátne, 1996