Festival Cestou necestou opäť v Bratislave!

Festival Cestou necestou opäť v Bratislave! BOMBING

V bratislavskom Dome kultúry Ružinov sa počas 10. až 12. marca 2017 uskutoční v poradí už 9. cyklus cestovateľského festivalu Cestou necestou. Počas jarného vydania príde festival do Bratislavy opäť na tri víkendové dni.

Cestovateľský festival otvorí svoje brány v piatok po 17. hodine. Na programe bude okrem prezentá­cií cestovateľov aj premie­ta­nie filmu Erika Baláža Život v oblakoch, rozprávajúci o divokej tatranskej prírode. Po skončení premietania sa bude konať diskusia s tvor­cami filmu. Prezentácie o horách zastupuje výstup na Mont Blanc a diaľkový pochod John Muir Trail od Igora Packa, či vtipné rozprávanie Michala TlelkuKirgizsku a pokuse vyjsť na Pik Lenina.

Celkom výnimoč­né bude predstavenie Petra Gregora o cestovaní v konfliktných oblastiach. Dozvieme sa, ako sa cestuje v kra­ji­­nách, ktorým sa bežný turista vyhýba širokým oblúkom a prečo tam vlastne Peter chodí. Matúš Kováčik nám predstaví Barmu (Mjanmarsko) tak, ako ju zažil, ako krajinu plnú kontrastov a milých ľudí. David Slovák divákom dokáže, že cestovať sa dá lacno a aj na takom starom aute, akým je forman.

Sobotný program Cestou necestou

Víkend začneme už o 10:00 hľadaním šamanov v Nepále. Práve tam sa vydal na netradičnú púť Matej Cerulík. Mária HorskáJánom Cagánom nás presvedčia, že aj na Kanárske ostrovy sa dá jazdiť lacno ako backpacker. Do­kon­ca tam prežili aj Via­noce. Cástor Sánchez žije na Slovensku, no pochádza z Kolumbie. Verí, že čo nás čaká, nás ne­minie a to isté podľa neho pla­tí o cestovaní. Ukáže nám svoju rodnú Kolumbiu a jej krásy, a vysvetlí nám, prečo ich treba navštíviť.

Vlastný inšpiratívny životný príbeh nám priblíži cestovateľ a zakladateľ OZ Cestou necestou Michal Knitl. Tomáš Vilček tiež cestuje váš­ni­vo rád. Preto sa vybral rov­no na cestu okolo sveta. „Jeden rok na bicykli nás naučil viac ako päť rokov štúdia na uni­verzite,“ tvrdia manželia Kaľavskí, environmentalisti, ktorí cestovali Amerikou bez konkrétneho plánu. Cyklistami sú aj man­želia Mazancovci. Svadobnú cestu si „odkrútili“ na dvoch kolesách po celej Amerike. Ani narodenie malého Janíčka ich neodradilo od ces­to­va­nia a tak sa už v trinástich mesiacoch svojho života dostal s rodičmi z Banskej Bystrice až k Alpám – a to na tandemovom bicykli, kde mal vozík len pre seba.

Vladimírovi Dudlákovi je známe, že miluje Madagaskar. Ten­to­krát prešiel polostrovom Masoala. Afriku má rád aj Peter Koutný, spoluzakladateľ CK Victory Travel. Predstaví nám Etiópiu, „afrického leva“ v ekonomickom raste. Krajinu, ktorá nebola nikdy kolonizovaná a je kolískou nie­len kres­ťanstva, ale aj celého ľudstva – práve tu našli australopiteka Lucy – a obľúbenej kávy. Maroš Matoušek aj Patrik Paulínyi radi a dobre fotografujú.

Kým Patrika zlákal svojimi krásami Island, Maroš zvečnil bohatú kultúru Japonska. Zaujímavý foto­pro­jekt vy­tvorili Barbora Drblíková a Tibor Bogdan, nazýva sa Home with you. Dvojica sa fotí na známych európ­skych mies­tach v netradičných situáciách – ako v domácnosti. Dali si slávnost­nú večeru na Karlovom moste, upra­to­va­li most v Bu­dapešti, prali v Benátkach. Martin Krasňanský opíše novú horolezeckú líniu na vrchol Cerro Trinidad v čilskej Patagónii. Cestovateľka Marta Rajková prešla jednu z najvyššie položených ciest na svete – Pamir Highway v Tadžikistane. Ondreja Brichtu na ceste do Kurdistanu v Iraku zastihla turecká občianska vojna a viezol sa aj v obr­ne­nom transportéri.

Nedeľné dobrodružstvo v prezentáciách

V nedeľu nás čaká farebný príbeh sprevádzaný prekrásnymi fotografiami z Argentíny a Čile od Petry Koláčkovej. Do Japonska sa vypravíme s deťmi Jany Heribanovej a nakukneme aj tam, kam sa nemá chodiť, ale deti to nevedia. Manželia Hromníkovci išli na Island už po tretíkrát, no tentoraz ich poriadne prekvapil. Porozprávajú nám aj Nórsku, o tom najlep­šom z ich troch ciest. Maroš Matoušek predstaví svoj pohľad na Barmu a s Jurajom Vavrom sa vyberieme na rybačku až do Mongolska.

Himaláje prestopujeme Z Pakistanu do Bhutánu v spoločnosti Ondreja Brichtu. Najnovšia cesta Michala Knitla viedla do Indonézie a Papuy-Novej Guiney, vznikla z toho cestopis­ná kniha a film, ktorý si na festivale tiež premietneme. S Marekom Adamechom sa vypravíme k základnému táboru pod Mt. Everestom v Nepále a s man­žel­mi Kožíkovcami prejdeme na aute celou Európou k Gibraltáru cez Nordkapp.

Do teplých krajín nás pozvú ďalší dvaja cestovatelia. Rozprávkový a voňavý Omán predstaví Tomáš GindlJán Milde ukáže to „naj“ z Afriky. Sprievodca Bohdan Ulašin po­rov­ná dve latinskoamerické krajiny s kom­pli­ko­va­nou históriou a úchvat­nou prírodou, Kubu a Nikaraguu. Simona Lučkaničová s vášňou vykreslí španielsku kultúru a pripojí svoj minikoncert. Festival uzavrieme výberom dvoch už nám známych fotografov a cestovateľov.

Maroš Matoušek navštívil Vietnam, vychytenú destináciu vhodnú aj pre vaše ces­to­vateľské plány v roku 2017. Veľa Slo­vá­kov už pozná Island, no Patrik Paulínyi nám ukáže panenskú prírodu a fo­to­ge­nické miesta Faerských ostrovov.

Okrem premietaní ponúkne festival množstvo sprievodných aktivít, stánky s medzinárodnou kuchyňou, ukážky vystú­pe­ní, outdoorové obchody a cenné rady cestovateľov. Nebude chýbať ani tombola o hodnotné ceny.

Všetci prezentujúci a organizátori sa na vás tešia na cestovateľskom festivale Cestou necestou!

FB event
Viac info o festivale v Bratislave
Web

Putovný festival Cestou necestou počas marca a apríla okrem Bratislavy navštívi desať ďalších miest. Na dobro­druž­né prezentácie z celého sveta sa môžete tešiť v Pezinku, Banskej Bystrici, Tren­číne, Košiciach, Prievidzi, Martine, Liptovskom Mikuláši, Žiline a v Poprade. Festival tento rok premiérovo zavítal aj do Prahy.

Kalendár podujatí
FB eventy

Text: Martina Jarolínová
Foto: Cestovatelia prednášajúci na festivale