Elektronika s príchuťou Orientu už čoskoro v Bratislave

Elektronika s príchuťou Orientu už čoskoro v Bratislave BOMBING 4

V Bratislave sa 13. augusta môžete presvedčiť ako vyzerá spolupráca mladých francúzskych hudobníkov so skúsenými umelcami z Egypta a miešanie elektroniky s tradičnými nástrojmi a orientálnou melodikou. Projekt sa zrodil vo Francúzsku, kde Jérôme  Ettinger podľahol čaru nástroja argûl a začal sa učiť u slávneho hudobníka Mostafu Abdela Aziza (Musiciens du Nil, Mozart l’égyptien, Peter Gabriel).

Po čase navštívil Egypt a tu začala niekoľkoročná spolupráca s hudobníkmi, s ktorými vytvorili Egyptian Project.  Kto pozná egyptské rytmy ako maqsoum, baladi alebo ayoub a orientálne ladenie nástrojov bude mať predstavu o ťažkostiach aké museli zvládnuť európski hudobníci so svojimi samplermi a elektronickým programovaním. Výsledok však stojí za to a ich album YA AMAR , vydaný v Six Degrees, sa dostal do pozornosti promotérov a hudobných fajnšmekrov. Úspešné koncerty vo Francúzsku, Egypte, Západnej Európe zahájili víťazné ťaženie a archaické egyptské hudobné nástroje sa  miesto múzeí rozozvučali v nabitých kluboch.

Egyptian Project je uprostred úspešnej šnúry, v júli 2015 vystúpili na prestížnom festivale WOMAD Petra Gabriela, kde po nadšených odozvách získali okamžite kontrakt na zimné turné po Veľkej Británii. Po zastávke v Bratislave budú pokračovať vystúpením na festivale Sziget. V bratislavskom Nu Spirite si ich môžete vypočuť už najbližší štvrtok, kedy potešia všetkých priaznivcov world music, klubovej elektroniky a tradičnej egyptskej hudby. Podujatie v rámci série Mozaika hudby sveta prináša agentúra Shiraz, ktorá sa špecializuje na zaujímabvé projekty z oblasti world music.

Zdorj: TS Shiraz.sk