Džezový spevák BOBBY MCFERRIN sa v júni predstaví v Bratislave

Džezový spevák BOBBY MCFERRIN sa v júni predstaví v Bratislave BOMBING

15. júna sa v bratislavskej Starej tržnici sa predstaví americký džezový a capella spevák, skladateľ a dirigent Bobby McFerrin. Na pódiu sa táto legenda predstaví spolu so svojou kapelou.

Robert „Bobby“ McFerrin ml. sa narodil v New Yorku, jeho otec, Robert McFerrin st., bol prvým Afroameričanom, ktorý spieval ako sólista a člen Newyorskej metropolitnej opery a preslávil sa tiež naspievaním roly Porgyho (ktorého hral Sidney Poitier) vo filme Porgy a Bess. V roku 1958 sa kvôli tejto úlohe presťahovala celá rodina do Hollywoodu. Prvý nástroj, na ktorý sa Bobby učil hrať, bol klarinet, ale kvôli „zubnému strojčeku“ bol donútený nástroj zmeniť a pokračoval štúdiom hry na klavír. Počas štúdií sa rozhodol pre kariéru muzikanta a ešte na strednej škole založil skupinu Bobby Mack Quartet.

V roku 1977 skončila jeho kariéra klaviristu a začal vystupovať ako spevák a multiinštrumentalista. Po vydaní albumu Simple Pleasures (1988), ktorý obsahoval aj pieseň „Don’t Worry Be Happy“, svet očakával, že pôjde na turné, lenže namiesto toho sa Bobby utiahol a trávil čas so svojou rodinou. Čoskoro sa začali šíriť nepodložené správy o jeho samovražde, avšak v tom čase mu učarovala klasická hudba, presnejšie dirigovanie. To bolo Bobbyho snom od útleho detstva, keď počúval a videl výkony svojho otca v opere. Bobby následne účinkoval ako dirigent prakticky vo všetkých známejších orchestroch sveta. Avšak na publikum nezanevrel a koncertuje naďalej, čoho dôsledkom je aj jeho chystaný koncert na Slovensku.

Bobby McFerrin sa preslávil vďaka svojmu originálnemu štýlu a unikátnej technike spevu. Bobby dobre využíva svoj hlasový rozsah štyroch oktáv a dokáže vytvoriť ilúziu dvojhlasného aj viachlasového spevu. Jeho vystúpenia sú založené na improvizácii a zapojení publika. Ako prvý spevák vyšiel v roku 1983 na turné bez akéhokoľvek sprievodu a bez vopred pripraveného programu, v Európe zožal obrovský úspech a preto sa do Európy rád vracia.

Jeho ďalším výrazným zápisom do histórie bolo vydanie albumu The Voice v roku 1984. Tento album vznikol čiastočne z nahrávok európskeho turné a bol to historicky prvý album, ktorý nahral sólovo spevák bez dabovania (všetky hlasy aj nástroje) a ukázal tak skutočné možnosti ľudského hlasu. V tej dobe tiež začal spolupracovať s inými umelcami a v roku 1985 vyhral svoju prvú Grammy za pieseň „Another Night in Tunisia“.

Najväčší úspech prišiel v roku 1988, keď Bobby vydal album Simple Pleasures a v ňom pieseň „Don’t Worry Be Happy“, album bol nominovaný na Grammy a hit „Don’t Worry Be Happy“ vyhral cenu za najlepšiu nahrávku roka a najlepšiu skladbu roka, navyše sa krátko po vydaní vyšvihol na prvé miesta skoro všetkých hitparád. Bobby o piesni neskôr povedal, že je mimoriadne jednoduchá, vznikla v zhone len tak mimochodom a trochu ho mrzí, že to je práve to, prečo ho pozná celý svet.

Jeho tvorba však neskončila pri pesničke “Don’t Worry, Be Happy” a dirigovaní, ale svoju hudobnú tvorbu rozšíril o spoluprácu s mnohými významnými osobnosťami, okrem iných to bol Chick Corea, Herbie Hanckock a čelista Yo Yo Ma.

Legednu v podobe Bobbyho McFerrina si môžete vychutnať 15. júna v bratislavskej Starej tržnici. Lístky sú dostupné v sieti TicketPortal.