Drumbľoví králi Varkocs na Pohoda on the Ground

varkocs

Drumbľa v centre hudby? Áno, už v stredu na Pohoda on the Ground vystúpi slovenské zoskupenie Varkocs.

V svojom hooligan folku miešajú tradičnú hudbu s punkom. Členovia okolo drumbľového virtuóza Erika Turteva zbierajú skladby zložené pre drumbľu a dávajú im netradičné aranžmány. Inšpiráciu hľadajú na Žitnom ostrove aj v Maďarsku, v starých pohanských nástrojoch. Učia sa od dedinských majstrov a prezerajú archívy.

Vizuál koncertov je pôsobivý, hrá svetlami a farbami, má mystickú príchuť pohanských rituálov. Ľudové kostýmy skvele dopĺňajú hudobnú stránku. Ale najmä vás zaručene roztancuje energia, ktorá ide z pódia.

“Prvý vnem bol, že na pódiu chýba nejaký “reálny nástroj”, keďže tam boli vlastne iba perkusie, bicie, vokály a drumbľa,” hovorí po koncerte Mochi, ktorý má v kapele Kráter Kartel na starosti klavír a aranže. “A druhý vnem bol, že na čo sú nám reálne nástroje, keď tam stoja takíto fantastickí hudobníci, ktorí vedia z absolútneho minima vyskladať absolútne maximum. Tam bolo všetko, v tej ich performance… od hereckých výkonov, k výborne usporiadanému hudobnému predstaveniu, po prekvapivé šialené zvuky, ktoré sa dajú na drumbli vyrobiť, keď to s ňou človek vie. Žánrovo by som sa nerád netrafil, ale mám pocit, že keď poviem, že išli od trance po hardcore, asi trafím aspoň na 50 %.”

Na Pohoda on the Ground prichádza Varkocs v stredu 7. júla pod hlavičkou Pohody.

varkocs1
Autor: Martina Jarolínová
Foto: Varkocs