V Bratislave nastal Chaozz… České hip-hopové legendy predviedli úžasnú show!

O inom sa už ani nehovorilo. Chaozz je na turné po 16 rokoch! Na Slovensko sa vrátili vystúpiť skoro po dvadsiatich rokoch. V rámci turné Ale už 2018 sa zastavili v Košiciach, Banskej Bystrici a v piatok 25. mája to rozbalili v bratislavskom MMC.

Večer otváral i zatváral Metys, divákov zabavil skvelým DJ setom Vec a zaplnený klub na vystúpenie hlavných hviezd večera nažhavili freestylisti ShomiKelso. Netajili sa, že na Chaozze vyrástli. Diváci skloňovali slovo legendy, dojatí tridsiatnici spomínali na svoje detstvo s touto kapelou. Ak kluci z Chaozzu doteraz netušili, akí boli pre mnohých dôležití, teraz vidia výsledky svojej práce.

Dnes večer však nešlo o nijaký spomienkový koncert pre pamätníkov. Boli sme svedkami plnokrvnej show nabitej energiou na strane pódia aj hľadiska. Chalani z Chaozzu do toho dali všetko, vyšperkovali koncert do detailov a nešlo o žiadne retro.

Chaozz na pódium uviedol MC Metoděj, ktorý má vraj veľký podiel na spáchaní tejto šnúry. Pôvodným členom Dephovi, Ba2sovi, RustymuFugazovi sekundujú na pódiu DJ Maro a livě band od Prago Union. Na úvod Maro odpáli Intro a je to riadny mind blow. Hlavou mi prebehne všetko, čo sme s Chaozzom zažili. Keď sa Ba2s ešte z backstageu ozve: „Zkouška mikrofonu…“, publikum bez váhania jednohlasne kontruje: „1, 2, 3“. Od prvej chvíle je jasné, že toto vystúpenie bude pecka. Chémia medzi publikom a kapelou funguje na plné obrátky. Ľudia ešte nezabudli texty, ktoré sme mali v hlave pred dvadsiatimi rokmi a všetci spievajú spolu s chalanmi. Fanúšikovia iste ocenili aj drobné zmeny v textoch. Skladby vizuálne dopĺňa skvelá práca VJa Fooliusa.

Prvej časti show, ktorú sprevádza DJ, dominujú hity ako Hej lidi či Planeta opic. Fugaz vystrieda niekoľko nápaditých kostýmov. Keď po titulnej Ale už kluci zmiznú z pódia, vystriedajú sa s kapelou. Spolu s DJom hudobníci odpália Sobotáž a už je cítiť obrovskú pridanú hodnotu živej kapely. Dodajú energiu chytľavým skladbám ako Marie a Jana s krásnym reggae vibeom alebo Cesty rýmu, no absolútne najsilnejším driveom podčiarknu skladbu Sorry, ktorú Chaozz nahral spolu s No Gravity. Aktuálnosť tém, ktorým sa venuje Chaozz, a Dephovho lyrického génia dokáže skladba P.O.T., ktorú napísal ešte ako malý chalan a doteraz jej na sile neubudlo ani kúsok.

Trochu vydýchnuť si nám umožní skladba Jenom tak chodim (mimochodom, pozrite si oficiálny klip natočený v 1998). Na záver to totiž do nás naperú pecky Reprezentujem, Svišti na golfovym hřištiPolicijééé. Energiou nabité publikum ale Chaozz nechce pustiť z pódia a pýta si prídavok. Koncert zakončuje krásna skladba Vodopády a spoločná fotka kapely s publikom.

Chaozz vždy prinášal ľuďom pozitívnu energiu a to platí bez debaty aj pre piatkový večer v MMC. Pre mnohých to bol zázrak či splnený sen. Podľa slov chalanov aj im sa hralo úžasne a užívali si to. Čas ukáže, čo bude ďalej. Zatiaľ si môžete vypočuť novú skladbu Průvan a ak ste Chaozz nestihli, máte možnosť onedlho na festivale Hip hop žije.

 

Tracklist

DJ:
Intro
1, 2, 3
Hej lidi
Zbytečný se vztekat
Planeta opic
Gorila
Ale už

Band:
Sabotáž
Marie a Jana
Když kámoš zavolá
Cesty rýmu
Sorry
P.O.T.
Jenom tak chodim
Reprezentujem
Svišti na golfovym hřišti
Policijééé

Prídavky:
9 minut poezie
Vodopády

Rozhovor pre Bombing

Autor & foto: Martina Jarolínová