I Am Planet – Natura Resonat

I Am Planet – Natura Resonat BOMBING 5

Slovenský neoklasický skladateľ a hudobník Patrik Korinok známy pod pseudonymom I Am Planet vydáva po takmer 2 rokoch od albumu On The Way To Antarctica svoju tretiu štúdiovúnahrávku Natura Resonat. Rovnako ako jeho posledný album vychádza aj tento vo vydavateľstvách Deadred Records (SK) a Starcastic Records (CZ), tentokrát však po prvýkrát na vinyle.

Na albume pozostávajúcom z 10 skladieb Korinok oproti minulým nahrávkam komponuje viac pre sláčikové nástroje, pracuje so širokým, sakrálnym, takmer až orchestrálnym zvukom, pričom klavír sa dostáva do pozície nenápadného, ale dôležitého sprievodcu sláčikovým jadrom albumu.

Natura Resonat je momentálnym zavŕšením hudobného cyklu trvajúceho od roku 2014, v ktorom som sa snažil o vyjadrenie môjho vzťahu k prírode. Od prvého albumu som sa usiloval kompozície oprostiť od nadbytočných elementov a priblížiť sa tak k čo najčistejšej, minimalistickej forme, ktorá by mohla dôstojne poslúžiť môjmu cieľu: vytvoriť reakciu na stopy, odtlačky stvoriteľa v prírode, vnímať čistý život bez akýchkoľvek umelých prímesí. Práve toto snaženie ma akousi prirodzenou cestou doviedlo k sakrálnemu minimalizmu a iným, tradičným formám klasickej hudby, ktorými som sa nechal inšpirovať. Tieto formy sú čisté, nepotrebujú technické inovácie či experimentovanie, ich sila je v ich prostote a v živej, naliehavej úprimnosti. Názov Natura Resonat (Ozveny prírody), je stručným vyjadrením toho, čo ma núti sa tejto téme znova a znova venovať. Príroda sa k nám prihovára, niečo/niekto za jej oponou k nám nenápadne presakuje a rozoznieva v nás pocity na tých najcitlivejších úrovniach duše. V tých pocitoch je akási absolútna pravda a túžba sa k nej priblížiť je pre mňa najsilnejšou motiváciou k skladaniu hudby“, hovorí o svojom novom diele Patrik.

Nahrávanie albumu prebiehalo v štúdiu Catesound v Bardejove a pre zachovanie autentickosti a čo najprirodzenejšieho zvuku sa skladby nahrávali súčasne naživo. Na albume znie kompletné sláčikové kvarteto v zložení: Martin Lipták (husle), Radovan Milan (viola), Milena Hrušovská (violoncello), Lukáš Haluška (contrabass). O mastering albumu sa postaral Tomáš Karásek v štúdiu Gargle&ExpelDubline, autorom artworku je akademický maliar Pavol Rusko a do grafickej formy obalu ho pripravil samotný Patrik Korinok.

Album Natura Resonat vychádza 24.5.2018 na Deadred / Starcastic ako 12″ krémovo-transparentný vinyl LP s pribaleným plagátom a digitálne vo formátoch MP3 a FLAC na stiahnutie zo stránok a Bandcamp profilu I Am Planet, oboch vydavateľstiev a zároveň v streamovacích sieťach Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play, atď. 

Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia (www.fpu.sk.)

Album bude oficiálne uvedený slávnostným koncertom v nedeľu 27.5.2018Galérii Ľ. Fullu v Ružomberku, kde ho autor predstaví za podpory sláčikového kvinteta. Počas koncertu budú vystavené obrazy na motívy artworku albumu od akad. maliara Pavla Ruska.

I Am Planet (bio)

I Am Planet, vlastným menom Patrik Korinok, je slovenský skladateľ a hudobník silne inšpirovaný prírodou, spájajúci súčasnú klasickú hudbu s prvkami minimalizmu. V júli 2014 vydal vlastným nákladom debutový album Silene Stenophylla, ktorý sa na portáloch Bee.hy a Arcticdrones zaradil medzi najlepšie albumy roka 2014. V roku 2016 prišiel so svojim druhým albumom On The Way To Antarctica (Deadred/Starcastic), na ktorom precízne balancuje na hrane minimalizmu a silnej emócie. Na svojich nahrávkach spolupracuje s viacerými inštrumentalistami, najmä s huslistom Martinom Liptákom a violistom Radovanom Milanom. Okrem vlastnej tvorby vydal spoločný singel Eyja so speváčkou Ivanou Mer, ktorý sa objavil na kompilácii nádejných slovenských projektov Ostrov hudby a zložili skladby aj pre zatiaľ nevydaný spoločný album I Shall Hear In Heaven. Na novom albume Natura Resonat, ktorý opäť vychádza v spoločnej opatere vydavateľstiev Deadred a Starcastic, obohatil nástrojové obsadenie o violoncello a contrabass a predznamenala ho skladba In Natura z kompilácie Ostrov hudby 2.

Viac info: