Bars dobrý film bude mať premiéru v Bratislave už v nedeľu

Bars dobrý film bude mať premiéru v Bratislave už v nedeľu BOMBING 2

Po úspešnom uvedení celovečerného hudobného dokumentu Bars dobrý film bude mať snímka svoju premiéru v Bratislave. Premietanie za účasti tvorcov, na čele s režisérom Jánom Stračinom, bude v nedeľu 26. novembra o 19.00 hod. v A4 (bývalá YMCA) na Karpatskej 2.

Bars dobrý film je dlhometrážny dokumentárny prierez scény v muzikantskom meste Prešov. Natočil ho známy slovenský filmár Ján Stračina, scenár pripravil prešovský novinár Michal Frank. Film prechádza krížom krážom rôznymi obdobiami, žánrami, úspešnými i tými menej úspešnými aktérmi, ktorí v rozličnej miere spôsobili, že sa z malého mesta na východe stal hudobný fenomén.

Prešov dal Slovensku veľa skvelých hudobných mien

Objavili sa v ňom známe i menej známe postavy prešovskej, a vlastne aj slovenskej hudobnej scény: IMT Smile, Peter Nagy, Peter Lipa, Katka Knechtová, Katka Koščová, Chiki liki tu-a, Ali ibn Rachid, Komajota, David Kollar, Mloci, Žobráci, Heľenine oči, Atlantida, Šarišská nátierka, Edo Klena, Pappylon, N3O Akustika, Fúzy múzy a mnohí ďalší. Nechýba ani staršia generácia reprezentovaná Milanom Országhom, Bernardom Herstekom, Julom Humeňanským či Mirom Táslerom starším. Filmový štáb ho nakrúcal viac ako tri roky na rôznych miestach v Prešove a okolí.

Nápad na film skrsol v hlave J. Stračinu pri prvom priamom kontakte s prešovskými hudobníkmi: „Fascinuje ma to množstvo skvelých muzikantov v rôznych žánroch a tá adaptačná schopnosť hrať každý s každým. Fascinuje ma nevyčerpateľná zásoba dobrých nápadov, výborných kapiel a skvelých talentovaných ľudí. Vychádza to z toho, že muzikanti sú schopní sa prispôsobovať a pri tom množstve talentov, ktoré je v Prešove, je jedno čo hráte a s kým hráte, dôležité je, že každý muzikant do toho dáva kus zo seba, zo svojho srdca, zo svojho prežitia.

Vo filme sa objavili aj dvaja Neprešovčania

Tvorcovia veria, že hoci dokument pojednáva o jednom meste, bude mať univerzálnu platnosť. Vo filme sa objavili i „Neprešovčania“ ako Jožo Šebo či textár Vlado Krausz. Nie je len o hudbe, ale o všetkom, čím úspešní i tí menej úspešní umelci žijú a čo prežívajú.

Zaujímavosťou je, že ide o prvý slovenský kinofilm nakrútený v štvorcovom, „instagramovom“ formáte. Prvý raz ho diváci mali možnosť vidieť v októbri na festivale POCITY filmPrešove. Kino Scala bolo beznádejne vypredané, Bars dobrý film zlomil festivalový rekord. Teraz mieri do Bratislavy, následne ho budú môcť vidieť diváci v klubovej distribúcii aj v ďalších mestách.

Bars dobrý film
Bars dobrý film
Zdroj: TS / Edo Kopček