BA City Beats sa skončil – report

1. ročník prvého mestského festivalu v Bratislave máme za sebou. BA City Beats priniesol veľa zábavy, zaujímavých koncertov ale aj menšie problémy. Celkom negatívne na mňa pôsobil malý záujem ľudí o toto podujatie. Počet cca 2500 považujem za dosť málo na to aké mená sa podarilo organizátorom pritiahnuť na Tyršovo nábrežie.

Verím však, že to organizátorov neodradí a o rok si tento mestský festival zopakujeme. Najväčšie problémy spôsobil organizátorom zvuk, tento krát nie pre jeho kvalitu, ktorá bola na vysokej úrovni, ale za jeho intenzitu, ktorá vo štvrtok večer rušila polovicu Bratislavy pretože nešťastne otočený hlavný stage bolo počuť až do ďalekých častí. S toho dôvodu sa musel skončiť aj jeden z najočakávanejších koncertov KATE B o 15 minút skôr a piatkový program sa musel zmeniť tak, aby sa program hlavného stage skončil o 22:00 (na čo si posvietilo niekoľko policajtov mestskej či štátnej polície). Aj keď ja osobne nechápem obyvateľov hlavného mesta, že museli takto šalieť kvôli trochu hudby a hlavne som nepochopil tlaky na organizátorov zo strany mesta na skoršie ukončenie štvrtkového programu a upravenie piatkového. Veď to povolili a dobre vedeli, že tam je riziko šírenia sa zvuku do starého mesta. Kompetentný na meste opäť predviedli ich nekompetentnosť …. ale dosť kritiky na mesto poďme k samotnému festivalu.

Tak ako štvrtok aj piatok sa niesli v pomalšom rozbiehaní ako by všetci čakali. Ľudia sa príliš nehrnuli na prvé koncerty a preto koncerty POLEMICU či Jany Kirschner sa niesli v skromnejšom duchu ale zato príjemnom. Hlavne koncert Jany Kirschner bol pre mňa osobne najväčším prekvapením a zároveň akýmsi balzamom na dušu… Medzi najlepšie vystúpenia musím bezpochyby zaradiť koncert KATE B (dúfam, že sa na Slovensko vráti.) a ako vždy úžasný hudobný zážitok RnB soulového speváka ALOE BLACCa, ktorý mal a aj patril k hudobným vrcholom celého festivalu. Na ľuďoch bolo vidieť, že tento koncert ich baví a najviac to potvrdila dvojica, ktorá si svojim tanečným výkonom vytvorila tanečný priestor v hľadisku a tlieskal im aj samotný ALOE…

Najväčšie očakávania sa čakali od najlákavejšieho mena BA City Beats – WYCLEFA JEANA. A práve ten nenaplnil všetky očakávania. Výborná šou, ktorá vyvrcholila vytiahnutím najakčnejšieho fanúšika na pódium. Výmena tričiek, či spievanie bola obrovským zážitkom. Wyclef predviedol aj svoju muzikantskú všestrannosť a live zahral na klávesy či gitaru – tu predviedol aj hranie pomocou jazyka…

Samotný hudobný dojem však sklamal – cudzie tracky ako JumpAround od House of Pain či Smells Like Teen Spirit od Nirvany boli skvelé a celé publikum sa na nich zabavilo. Celý dojem však tento hudobný velikán pokazil spevom do playbacku. Osobne som čakal, že dá viac zo svojej vlastnej sólovej tvorby aj keď hity od ako Fu-Gee-La či Killing Me Softly potešili.

Napriek menšiemu počtu návštevníkov a problémom s “rušením nočného kľudu”, ktoré bolo počuť do celej Bratislavy si myslím, že sa organizátorom prvým mestský festival v Bratislave vydaril a teším sa na jeho ďalšie pokračovanie a verím, že sa im podarí priniesť do mesta podobne veľké mená ako boli tento rok.

“Chceli by sme vyzdvihnúť návštevníkov, ktorí sa správali naozaj príkladne a prispeli k skvelej atmosfére festivalu. Veríme, že sme ich potešili a niektorým dokonca splnili ich koncertné sny. Podarilo sa nám dostať hudbu do centra mesta a do Bratislavy doviesť interpretov, ktorí by tu inak možno nikdy nevystúpili. Veríme, že sme v tomto smere nepovedali posledné slovo,” zhodnotil BA City Beats v sobotu predpoludním PR manažér festivalu Ján Papač.