Akcia pre učiteľov či nové mená, aj to prináša festival Pohoda

Akcia pre učiteľov či nové mená, aj to prináša festival Pohoda BOMBING 1

Aj tento rok organizátori nášho najväčšieho hudobného festivalu POHODA pripravili v spolupráci s CKM a Ticketportalom akciu na permanentky pre učiteľov. Od pondelka 7.marca až 28.marca kedy je Deň učiteľov si budú môcť držitelia preukazov ITIC kúpiť lístky na Pohodu so zľavou 10 €. V predaji bude celkovo 283 lístkov za 79 €. Na jeden preukaz bude možné cez službu Hometicket zakúpiť maximálne 2 lístky.

Pre uplatnenie zľavy je potrebné zadať číslo preukazu v tvare: počiatočné písmeno, 6 alebo 12 číslic, a ak ho preukaz obsahuje, aj záverečné písmeno. Zároveň je potrebné, aby sa meno a priezvisko zadané pri registrácii, zhodovalo s údajmi na karte. Lístky je možné si zakúpiť na www.pohodafestival.sk/novinky/akcia-ku-dnu-ucitelov-2.html

Pohoda-zlava-ucitelia-FB (1)

V priebehu týždňa do LineUpu festivalu pribudli ďalšie skvelé mená ako Hollie CookErnest Ranglin & friendsKiran LeonardHave You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHS, Nederlands Dans Theater či Digital 21 & Stefan Olsdal.

Hollie CookJej otec je bubeníkom Sex Pistols, mama bola vokalistkou Culture Club a krstný otec frontman tejto kapely – Boy George. Hollie Cook rozvíjala zdedený talent v punkovej kapele The Slits či spoluprácou s umelcami ako Ian Brown, Jamie T a Prince Fatty. S posledným menovaným nahrala v roku 2011 svoj debut “Hollie Cook“. BBC ho označili za jeden z najpríjemnejších reggae albumov roka 2011. Hollie Cook nebude chýbať na 20. ročníku Pohody.

Hollie vyrastala na hudbe umelcov ako Marc Bolan, David BowieThe Cure. V roku 2006 odišla na turné s The Slits. V kapele sa okrem úloh vokalistky a klávesáčky prvýkrát prejavila aj autorsky (skladba „Cry”). V roku 2010 začala spolupracovať s producentom Mikom „Prince Fatty” Pelaconim. Svoju vášeň pre hudbu reggae speváčok Janet Kay a Phillis Dillon kombinovanú s obľubou vo vokálnych kapelách 60-tych rokov pretavila do vlastného štýlu, ktorý sama nazýva „Tropical Pop”. Jej debut „Hollie Cook” dostal od holandského De Telegraf 4 hviezdičky z piatich. Druhý album „Twice“ získal 8 z desiatich od Boston Globe, Mojo či Exclaim. Ešte dôležitejšie body má od fanúšikov vďaka mnohým živým hraniam v médiách (Later… with Jools Holland, KEXP, BBC…) či na koncertoch a festivaloch po celom svete. Ďalšou zastávkou Hollie Cook bude aj letisko v Trenčíne.

ERNEST RANGLIN & FRIENDSJamajský gitarista Ernest Ranglin dokázal aj počas vrcholiacej beatlemánie získať pozornosť ľudí pre žánre jazz, reggae a ska. Podieľal sa na skladbách ako „My Boy Lillipop“ či na hudbe k Jamesovi Bondovi (Dr. No) a spolupracoval s umelcami ako Bob Marley a Jimmy Cliff. Krstný otec jamajskej hudby a štýlov rocksteady, reggae a ska príde na Pohodu so svojím all star bandom v zložení: Cheikh (spev), Tony Allen (bicie), Courtney Pine (saxofón), Alex Wilson (klavír) a Ira Coleman (kontrabas).

Ernest Ranglin sa z gitarového samouka vypracoval na jedného z najuznávanejších hráčov na tento nástroj. V roku, keď Rolling Stone vydali debutový album, ho čitatelia Melody Maker zvolili za najlepšieho jazzového gitaristu sveta. Spolupracoval s umelcami ako Millie Small, The Wailers (Bob Marley), Jimmy Cliff či Monty Alexander. So svojim synovcom Garym Crosbym založil v osemdesiatych rokoch kapelu Jazz Jamaica. Celý život robil jediné: dobrú hudbu. Jeho príbeh je aj súčasťou dokumentárnej série o koreňoch reggae („Roots Of Reggae: The Ernest Ranglin Story“). Ernest Ranglin má na konte má vyše 30 sólových albumov (Below the Bassline, Surfin´…) a kvantum úspešných kolaborácií. Niet preto divu, že na jeho „rozlúčkovom“ turné ho budú sprevádzať skutočne prominentní muzikanti. Počuť čo i len jedného z týchto muzikantov hrať naživo je parádny zážitok. Na Pohode 2016 ich budete môcť vidieť a počuť na jednom pódiu súčasne.

KIRAN LEONARDKeď ho The Guardian prirovnal k umelcom ako Ed Harcourt, Rufus Wainwright či Frank Zappa a Pitchfork k Joanne Newsom, mal Kiran Leonard 17 rokov. Jeho pieseň „Dear Lincoln“ označila Laura Snapes z Pitchforku za nepochybne najosviežujúcu skladbu, akú počula za celý rok (Kiran ju napísal ako 14 ročný). Dnes má 20, množstvo ďalších výborných skladieb na konte, čoskoro vydá druhý album a o svojom nespornom talente príde presvedčiť aj návštevníkov Pohody. 16 skladieb debutu „Bowler Hat Soup“ nahral na 22 nástrojoch (vrátane radiátora). Tri piesne rotovali na BBC 6, čím si Kiran zároveň vypýtal pozvánku na živé hrania vo viacerých show na BBC. Novinári sa pri jeho mene predbiehajú v superlatívoch. Vyzdvihujú jeho technickú vyspelosť, hĺbku, erudovanosť a nápaditosť, na ktorú by bol hrdý akýkoľvek umelec na vrchole kariéry. Kiran sa pritom len rozbieha a práve mladícka nespútanosť (miestami až šialenstvo) jeho prejavu je tým rozdielovým elementom medzi „len dobrým remeselným spracovaním“ a umeleckou lahôdkou. Kiran na BBC vyzýval, aby sme neboli cynickí a apatickí a aby sme sa nebáli pustiť do realizácie veľkolepých snov. Sám ide príkladom. 12 februára zverejnil 16 minútovú skladbu „Pink Fruit“, ktorá bude stredobodom druhého albumu. Pieseň dokazuje, že Kiran si nápady ani zďaleka nevystrieľal a vôbec nimi neplánuje šetriť ani v rámci jedného tracku. O to viac ich môžeme čakať na jeho druhom albume „Grapefruit“, ktorý vyjde 25. marca.

Have You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHSFínska trojica s neprehliadnuteľným názvom „Have You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHS?“ (HYESTJFAVHS) vydala svoj debut „Teenage Sweetheart“ v septembri minulého roka. Následne ich fínski hudobní profesionáli vybrali na prvé miesto v ankete Tulevaisuuden Tusina (zoznam 12 kapiel, ktorým bude patriť rok 2016). Ich tvorbu asi najviac vystihuje to, čo napísal magazín Clash o ich singli „Family Man“ – it’s all killer, no filler. Susse (spev, basgitara), Ekku (klávesy) a Pitu (bicie) majú drive punkovej gitarovej garážovej kapely, len bez gitary a bez garáže. Funkciu gitary nahradili prehistorickými klávesmi Casio a eco-organom. Rock’n’roll miešajú s dream popom 80. rokov. Podľa Rádia Wave vo svojej nákazlivej hudbe kombinujú surový garážový sound s prvkami doo-wopu a frenetickou punkovou energiou. Pred ich koncertom na Eurosonicu na nich upozornil aj magazín FullMoon. Debut nahrávali v starej továrni na akordeóny, ktorá je zároveň ich skúšobňou. Kapela HYESTJFAVHS má zjavne obľubu v netradičných názvoch, priestoroch a zvukoch.

Nederlands Dans TheaterNederlands Dans Theater je to najlepšie, čo v súčasnosti na tejto planéte tancuje,“ povedal o holandskom súbore Nederlands Dans Theater bývalý šéf baletu Slovenského národného divadla Mário Radačovský, ktorý s NDT v minulosti spolupracoval. Súbor formovali svetoznámi choreografi Benjamn Harkarvy, Jiří Kylián, Sol León či Paul Lightfoot. Po piatich rokoch sa ako headliner nehudobného programu vráti mladý výber Nederlands Dans Theater na Pohodu.
Nederlands Dans Theater II vznikol koncom sedemdesiatych rokov ako platforma NDT pre naj talentovanejších mladých tanečníkov z celého sveta vo veku od 17 do 23 rokov. Tento súbor otvára dvere priekopníkom tanca a odvážnym umeleckým iniciatívam. Ako o choreografiách NDT II napísal New York Times: „Vzťah medzi hudbou a tancom je snový – skôr vedľajší ako podstatný. Tanečníci na pódiu prežívajú svoje vlastné životy a úmysly.“ V Nederlands Dans Theatre pôsobili aj viacerí českí a slovenskí choreografi a tanečníci. Okrem dlhoročného šéfa súboru Jiřího Kyliána aj bývalý šéf baletu SND Mário Radačovský, Lukáš Timulák či autorka choreografie Slovenských tancov Natália Horečná. Ako o súbore napísal Timulák: „NDT je lákadlom pre každého, kto v tanci hľadá tvorivosť.“ Návštevníkov Pohody čakajú hneď dve predstavenia NDT II (na poludnie a neskoro večer) Cacti a úplne nový balet Feelings. Predstavenie Cacti od švédskeho choreografa Alexandra Ekmana spája na pódiu šestnásť tanečníkov so štyrmi muzikantmi sláčikového kvarteta, hrajúceho skladby Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena a Franza Schuberta. Cacti bolo nominované na prestížne tanečné ocenenie Zwaan za najpôsobivejšiu produkciu. Nové predstavenie NDT II Feelings od izraelskej autorskej dvojice Sharon Eyal a Gai Behar malo premiéru 18. februára. Jeho základom je telesnosť, ktorá naberá až rituálne, hypnotické a veľmi pôsobivé tvary. Prvé recenzie vyzdvihujú najmä famóznu sólistku Alice Godfrey, ktorá predvádza krehké, náhle pohyby v súboji s “vojskom deviatich tanečníkov“.

DIGITAL 21 + STEFAN OLSDALSpoluzakladateľa kapely Placebo Stefana Olsdala a priekopníka španielskej elektronickej hudby Miguela Lópeza Moru (Digital 21) spája obľuba v elektronickej, rockovej a klasickej hudbe. To ich viedlo k netradičnému projektu, v ktorom kombinujú elektroniku a klubovú hudbu so sláčikovým kvartetom a živými nástrojmi. Digital 21 je po celý čas verný svojmu umeleckému konceptu absolútnej nezávislosti. V skladbách nahráva všetky nástroje, vytvára videá pre svoje vystúpenia a sám si aj režíruje videoklipy. V rokoch 2010 a 2012 bol finalistom španielskych Independent Music Awards. Komponoval pre múzeá, tanečné zoskupenia a preslávil sa aj na poli vizuálneho umenia. Stefan Olsdal je známy predovšetkým ako basák a gitarista kapely Placebo. K elektronike sa dostal vďaka projektu Hotel Persona. Spolu s Davidom AmeomJavierom Solom pôvodne produkovali tanečnú hudbu na párty pre svojich priateľov, no postupne táto „voľnočasová aktivita“ prerástla do veľkých vystúpení v Miláne, Paríži, Londýne, Rio de Janeiro či Barcelone. O ich spoločnom projekte píše DJ MAG ako o dare osobnejšej elektroniky. V tomto roku ich čaká vydanie debutového albumu a množstvo koncertov a vystúpení na festivaloch, medzi ktorými nebude chýbať ani naša Pohoda.

https://www.youtube.com/watch?v=ec4hwMihqzk

Festival Pohoda 2016 sa uskutoční 7. – 9. júla 2016 na Trenčianskom letisku. Vstupenky na festival sú k dispozícii na oficiálnom webe festivalu a v sieti Ticketportal. Viac informácií nájdete na www.pohodafestival.sk.

pohodaposter

Potvrdení účinkujúci:

The Prodigy, Sigur Rós, PJ Harvey, Flying Lotus, Parov Stelar, Gogol Bordello, Odesza, Ernest Ranglin & Friends, Spor, Saul Williams, Dub Pistols, Thundercat, Public Service Broadcasting, Astronautalis, Hollie Cook, Chicks on Speed, Anna Meredith, My Baby, Bazookas, H09909, Sonido Gallo Negro, K-X-P, Hańba, Oratnitza, Kiran Leonard, It’s everyone else…

 

Zdroj: TS (redakčne upravené) / Anton Repka / Pohoda Festival s. r. o. / PR and Media Director