Afrika na Pohode 2022

VV Fulu Miziki Pohoda OTG Saturday 10072021 part1 martina mlcuchova 9

Rozmanitá africká hudba nemôže ani tento rok chýbať na Pohode. Z rôznych geografických aj kultúrnych kútov Afriky k nám prichádzajú umelci, ktorých za našu redakciu určite odporúčame.

fulu miziki 1
Fulu Miziki Kolektiv

Fulu Miziki sa počas pandémie stali mojou obľúbenou pohodovou kapelou. Slovenskému publiku sa predstavili online na Pohoda in the Air, kedy priklincovali k obrazovkám množstvo nadšených divákov. Ich show okamžite upútala divokosťou, šialenými kostýmami a nástrojmi vyrobenými z odpadu. Minulý rok boli súčasťou Pohoda on the Ground a na trenčianske letisko prišli z konžskej Kinshasy. Svojej povesti spred roka neostali nič dlžní a priniesli energickú farebnú show. “Africkí Vrbovskí víťazi” si aj na Pohodu 2022 prinesú všetko, čo od nich očakávame. A ak ste ich ešte nevideli, nenechajte si ich ujsť. Nič podobné ste doteraz nezažili.

sho madjozi
Sho Madjozi

Juhoafrickú republiku bude reprezentovať v slovenskej premiére raperka, speváčka, poetka a módna ikona Sho Madjozi. Dopredu priznávam, že sa na jej vystúpenie teším. Môjmu africkému ja je blízka jej rytmika a estetika, niektoré prvky mi pripomínajú ghanské azonto. Jej show sľubuje veselú párty a krásny vizuál. Sho používa angličtinu, ale najmä rodný jazyk Tsonga z regiónu Limpopo. Napriek párty nálade svojej hudby sa venuje aj sociálne kritickým témam, podčiarkuje svoje africké korene a sníva o silnej Afrike.

asmaa hamzaoui bnat timbouktou
Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou

Mystickú poetiku púšte a tradičnú marockú hudbu prinesie na Pohodu speváčka Asmâa Hamzaoui s čisto ženskou kapelou Bnat Timbouktou. Asmâa je priekopníčkou žánru gnawa (rituálna hudba subsaharských kmeňov, pri ktorej sa ľudia dostávali do tranzu) a profesionálnou hráčkou na nástroj guemri (typ trojstrunovej basovej lutny – majstrom hry na tento nástroj bol jej otec). Gnawa a rituály boli vždy doménou mužov a tak hudba tejto kapely spolu s hrou na kovové kastanety (krakeby) pôsobí burcujúco najmä na ženské moslimské publikum. Otvára tému emancipácie a zároveň šíri marocké tradície obyvateľov, ktorí do oblasti prišli ako otroci. Podčiarkuje potrebu žiť v harmónii s prírodou, čím sa prihovára všetkým obyvateľom planéty.

emel mathlouthi
Emel Mathlouthi

Severnú Afriku na Pohode zastúpi aj charizmatická tuniská speváčka Emel Mathlouthi. Emel sa stala hlasom Arabskej jari a jej song Kelmti Horra (My Word is Free) hymnou revolúcie. Jej hudba, spev a prejav sú naliehavé, emotívne. Inšpiruje ju film a filmová hudba. Pôvodne metalistka využíva silný vokál a pohyb rúk. Spieva v arabčine aj angličtine.

kokoroko
Kokoroko

A medzi africké zastúpenie môžeme zarátať aj Kokoroko, ktoré prichádza z Londýna, ale prináša afrobeat a jazz. Názov kapely znamená v jazyku nigérijského kmeňa Orobo – Byť silný. Speváčky tvoria zároveň dychovú sekciu a ujmú sa aj perkusií. Majstrovskú súhru ôsmich hudobníkov a mix jazzu s africkou vášňou a nespútanosťou si môžete vychutnať už o mesiac na Pohode.

Lístky na Pohodu zoženiete tu: https://www.pohodafestival.sk/sk/shop/shop-listky

Text: Martina Jarolínová
Foto: weby umelcov, Martina Mlčúchová