OZ Cestou necestou organizuje jesennú časť najväčšieho putovného cestovateľského festivalu. Od marca 2013 má na konte 41 podujatí, vyše 500 prezentácií a filmov a takmer 9000 návštevníkov.
V októbri prebieha cestovateľské miniturné v piatich mestách po Slovensku. 29. októbra pokračuje séria večerov Cestami necestami s témou Krajiny severu. Hlavná jesenná časť sa začne víkendom 6. – 8. novembra v bratislavskom DK Ružinov a festival poputuje po ďalších 11 slovenských mestách až do 24. novembra. Na konci festivalu sa uskutoční prehliadka dobrodružných filmov so zimnou tematikou Snowfilmfest 23. novembra v bratislavskom KC Dunaj a 25. novembra v Pezinku. December odštartuje novým formátom Kadzi tadzi, kde sa predstaví cestovateľ a pesničkár Ondřej Herzán.
Festival do Bratislavy prinesie úžasné stereoskopické (3D) prezentácie Tomáša Louna z Česka. Fotografie sa premietajú na špeciálnom plátne, špeciálnymi projektormi a s použitím 3D okuliarov. V nedeľu 8. 11. sa tak diváci doslova prenesú do južnej Afriky, najmä Namíbie a v pondelok 9. 11. Tomáš premietne bonusovú prezentáciu zo Srí Lanky v klube Hlava 22. Obe 3D prezentácie majú limitovaný počet diváckych miest.
Cestou necestou si pripravilo pre divákov aj jedno dobre skrývané prekvapenie – 15.11. v Banskej Bystrici. A Martin Geišberg zahrá svoj koncert „Na Živo(t)“ 6. 11. v Bratislave. Uvidíme ukážky bojového umenia Školy čínskeho wushu, horúci tanec v rytme reggaesalsy a dva indonézske tance v podaní indonézskej ambasády. Obľúbená téma na diskusiu – Ženy na cestách bude v Bratislave. Cestovateľ Hogy pokrstí svoju novú knižku 14. 11. v Banskej Bystrici.
Očakávanou prezentáciou bude expedícia do Afriky s názvom LA DAkar od chlapcov z Lady svetom. Expedíciu obľúbených prezentujúcich ste podporili aj vy venovaním 2 % z dane pre OZ Cestou necestou.
Festival sa drží svojho motta inšpirovať ľudí cestovať na všetky svetové strany a spoznávať nepoznané. Prezentujúci divákom ukážu, ako jednoducho a lacno cestovať, tipy a triky, ako zmeniť drahú destináciu na cenovo prijateľnú, napríklad Kubu a Seychely. Niekoľkí prezentujúci sa vydali na dlhú cestu na svojich starých automobiloch (Lada, Škoda Favorit) alebo si požičali auto, aby preskúmali ománsku púšť. Ukážu nám, aké jednoduché je cestovať na elektromobile po západnej Európe, alebo netradične na paraglajde nad indickými horami. Skupina mladých Slovákov sa rozhodla prejsť z paneláka rovno do konského sedla a precestovať mongolskú step. Štyri dievčatá sa spoznali na cestovateľskej zoznamke cez internet a vyrazili spolu na cestu cez 10 krajín. Odvtedy je pre nich veta „Nemám s kým cestovať“ len ďalšou výhovorkou. Známa slovenská bloggerka a digitálna nomádka Silvia Púchovská predstaví svoj spôsob života. Vojnový fotograf Ján Husár prinesie svoje vzrušujúce príbehy. O ľuďoch na úteku porozpráva dobrovoľníčka, ktorá bola pri tom. Svedectvo z prvej ruky o Nepále po zemetrasení nám priblíži Sveťo Krno. Dobrovoľníčenie v nepohodlných podmienkach Nepálu si vyskúšal aj mladý pár. Uvidíme odvážlivca cestujúceho do blízkosti vojnových zón severného Iraku, ktorého zaujímajú tamojší ľudia. Nádherné fotky si môžeme vychutnať od fotografa Jana Karaffu z indonézskej Papuy a Norberta Sommera z Mongolska. Okrem toho si vypočujeme o extrémnom lyžovaní, o africkej Angole, o cestovaní po svete po svojom, o Afganistane, Číne, o 10 rokoch na cestách, o Sibíri, možnosti pracovať na Novom Zélande, o Islande, Kirgizsku, Arménsku, Srí Lanke, o okruhu okolo tretej najvyššej hory Kačendžongy, o meditáciách, joge, ayahuasce, ale najmä o vychutnávaní si života a všetkého, čo ponúka svet.
Príďte sa inšpirovať aj vy, diskutujte s cestovateľmi, pýtajte sa, čo potrebujete vedieť pred cestou a vyrazte spoznávať svet.
- https://www.facebook.com/festivalcestounecestou/events
- http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/4983/cestovatelsky-festival-cestou-necestou