Zomrela Whitney Houston

Zomrela Whitney Houston BOMBING

Hudobný svet prišiel o ďaľšiu spevácku ikonu a jednu z najlepších speváčok sveta. Vo veku 48 rokov včera zomrela speváčka Whitney Houston. Pre ABC Newa to potrvdila jej osobná hovorkyňa Kristen Foster, no miesto a príčinu smrti neuviedla. Podľa ABC News speváčka zomrela v hoteli Beverly Hilton. Lekári robili všetko čo bolo v ich silách ale túto spevácku hviezdu nedokázali oživiť. Za mŕtvu ju vyhlásili v sobotu o 15:55 hod. miestneho času. Lekár vylúčil cudzie zavinenie. Whitney Houston sa narodila 9. augusta 1963.Narodila sa v rodine najväčších soulových legiend. Jej matkou nie je nik iný ako slávna Cissy Houston, ktorá spievala vokály aj pre jej krstnú mamu – kráľovnú soulu Arethu Franklin a kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho.

Dee Dee & Dionne Warwick sú sestry Cissy a taktiež slávne soulové speváčky 60., 70. a sčasti 80. rokov. Dee Dee zomrela 18. októbra 2008 vo veku 63 rokov. Whitney už ako malá profesionálne spievala a keď mala 11, začala spievať sólo v kostole, čiže od útleho detstva vyrastala na soule & gospele. Od roku 1981 pôsobila ako profesionálna modelka a často pózovala na titulkách rôznych magazínov. Popritom si privyrábala ako speváčka v baroch po boku svojej matky.

V roku 1983 si ju práve pri takomto vystúpení všimol predstaviteľ Arista Records Clive Davis, ktorý sa neskôr stal jej manažérom. Ponúkol Whitney zmluvu na debutový album a ona súhlasila. V tom istom roku vystúpila v populárnej Merv Griffin Show, kde odspievala slávny singel Home a zožala obrovský úspech. V nasledujúcom roku sa pustila do príprav debutového albumu. Akýmsi predsinglom sa stal duet s Teddym Pendergrassom Hold me. Ten zaznamenal veľmi slušný úspech. V roku 1985 bol eponymný album hotový a Clive sa rozhodol ako prvý singel z neho vypustiť skladbu Someone for me. Tá ale v rádiách nezožala veľký úspech. Preto sa pilotným singlom stala skladba You give good love. Práve ňou sa začína megaúspešná kariéra speváčky, ktorá trvala až do roku 2000.

Ďalšími singlami z albumu boli Saving all my love for you, How will I know & Greatest love of all. Všetky zaznamenali obrovský úspech. Za skladbu Saving all my love for you dokonca získala svojú prvú Grammy. Album v štýle R&B, Popu a Soulu sa stal nejpredávanejším debutovým ženským albumom s počtom 25 miliónov predaných kusov. V roku 1986 Whitney vyrazila na megaúspešné turné Greatest love Tour. V roku 1987 jej vyšiel druhý album s názvom Whitney. Uberal sa približne rovnakým štýlom ako prvý, avšak bolo tu cítiť oveľa viac Popu. Singlami z albumu sa stali I wanna dance with somebody (Who loves me), Didn´t we almost have it all, So emotional, Where do broken hearts go & Love will save the day. Whitney bola nominovaná na Grammy a album bol rovnako úspešný ako predošlý ako prvý s počtom 22 miliónov predaných kusov.

V roku 1988 spievala na Olympijských hrách svoju slávnu One moment in time, ktorá však na albume Whitney nebola a vyšla len ako singel. Taktiež uskutočnila nové turné Moment Of Truth World Tour. V roku 1989 mala vystúpiť na černošských Soul Train Music Awards, ale vypískali ju. Kritici jej napriek obrovskému komerčnému úspechu vyčítali, že jej hudba je príliš “biela”. Preto tretí album I´m your baby tonight, ktorý vyšiel v roku 1990 bol nahratý iba v jednom štýle, a to R&B. Z albumu sa predalo 12 miliónov kusov, čo bol síce stále megaúspech, avšak oproti prvým dvom albumom to bolo mínus. Z albumu vydala 5 singlov (I´m your baby tonight, All the man that I need, Miracle, My name is not Susan & I belong to you), avšak iba prvé dva boli megaúspešné. Ostatné dosiahli veľký, avšak menší úspech. Whitney sa v roku 1991 vydala na nové turné, ktoré ale malo zmiešané kritiky. Jedni tvrdili, že je to to najlepšie, čo zatiaľ predviedla, iní pravý opak. To isté platilo aj o albume.
Jedno je ale isté, že album bol aj napriek menšiemu predaju megaúspešný a turné tiež.

V tomto roku Whitney začala chodiť s budúcim manželom Bobbym Brownom. V roku 1992 dostala filmovú ponuku do filmu The Bodyguard. Spočiatku to odmietala, ale nakoniec pristúpila a urobila veľmi dobre. Počas nakrúcania sa vydala za Bobbyho a otehotnela. Film sa stal kasovým trhákom a Whitney prežívala najšťastnejšie obdobie vo svojom živote. Soundtrack s 12 singlami (polovica patrila Whitney, ostatné naspievali iní umelci), sa stal s počtom 42 mil. kusov najpredávanjším soundtrackom všetkých čias. V marci 1993 sa Whitney narodila dcérka Bobbi Kristina Brown. Whitney vyrazila na dva roky na nové turné. V roku 1994 získala 3 Grammy za album The bodyguard a singel I will always love you. Ďalšími singlami boli I´m every woman, I have nothing, Run to you & Queen of the night. V tom istom roku získala za film The bodyguard Oscara.
V roku 1995 prijala ponuku hrať vo filme Waiting to exhale. Ten sa nestal takým trhákom ako The bodyguard, ale kritici chválili jej výkon. K filmu bol nahratý aj soundtrack, ktorý ale tentokrát obsahoval len 3 skladby od Whitney. Ostatné skladby naspievali Aretha Franklin, Mary J. Blige, TLC a iní umelci. Soundtrack sa predal v počte 13 mil. kusov a Whitney mala za sebou ďalší mimoriadne úspešný rok. Za titulnú skladbu Exhale (Shoop shoop) získala piatu Grammy. Ďalšie skladby boli Why does it hurt so bad a duet so CeCe Winans Count on me. V roku 1996 natočila svoj tretí film The preacher´s wife a nahrala k nemu vynikajúci soundtrack tentokrát iba s jej skladbami, až na jednu, ktorú naspievala jej mama Cissy Houston. Album sa stal najpredávanejším gospelovým albumom všetkých čias s počtom 6 mil. predaných kusov. Z albumu vydala dva hity I believe in you and me & Step by step. Tento inak opäť úspešný rok mal však pre Whitney aj jednú temnejšiu stránku – Bobbyho zavreli pre drogy do väzenia. Nebol tam však dlho a Whitney pokračovala v kariére.

V roku 1997 natočila svoj zatiaľ posledný film Cinderella, kde si po boku speváčky Brandy a herečky Whoopi Goldberg zahrala dobrú Popoluškinu vílu. Po sérii 4 úspešných filmov a troch soundtrackoch sa Whitney rozhodla v roku 1998 nahrať svoj štvrtý štúdiový album. Rozhodla sa prizvať najväčšie hip hopové hviezdy ako Lauryn Hill, Wyclef Jean, Missy Elliott alebo Rodney Jerkins. Tento R&B Hip Hop Soulový album s názvom My love is your love sa stal absolútnym trhákom. Kritici chválili jej novú stránku. Z albumu sa dodnes predalo 15 mil. kópií. Singlami z albumu sa stali duet s Mariah Carey When you believe, duet s Faith Evans & Kelly Price Heartbreak hotel, It´s not right but it´s okay, My love is your love & I learned from the best. Najúspešnejšie boli 2., 3. a 4. singel. V roku 1999 vyrazila na megaúspešné My love is your love World Tour. V januári 2000 našli u Whitney na letisku marihuanu a tri jointy. U manžela Bobbyho taktiež. Tu sa začína jej sebaničenie.

V tomto roku však ešte bolo všetko v poriadku. Vo februári získala Grammy za It´s not right but it´s okay, bola krásna, vystupovala, mala nádherný hlas, vydala výberovku a prvé DVD The greatest hits. Z tejto výberovky vydala 3 single. Prvým hitom bol singel If I told you that z albumu My love is your love, kde niektoré časti prespieval George Michael. Druhým, najväčším letným hitom, bol singel s Enrique Iglesiasom Could I have this kiss forever. Tretí singel Fine – produkcia rapera Q-Tipa a Raphaela Saadiqa – bol už menší hit. Whitney si po prvýkrát za 15 rokov vzala voľno. V roku 2001 mala len dve vystúpenia – na odovzdávaní cien BET, kde spievala hity I will always love you & I have nothing. Tu bolo už počuť zmenu v jej hlase a menšie problémy s výškami. Najhorším vystúpením bol megakoncert Michaela Jacksona, kde spievala s Usherom a Myaou jeho singel Wanna be startin´somethin´. Mala problémy s vysokými tónmi a bola na smrť vychudnutá.

V roku 2002 vystúpila s Mary J. Blige (spievali singel Rainy Dayz), pribrala a avizovala nový album. Bola to opäť krásna Whitney. Zmena ale nastala v jej správaní, čo bolo vidieť v Interview s Diane Sawyer v decembri. Whitney bola podráždená a miestami akoby nebola pri zmysloch. Album Just Whitney vyšiel 10.12. 2002 a stal sa obrovským prepadákom aj napriek obrovskej promo kampani a vystúpení v programe Good Morning America. V roku 2003 mala Whitney iba 3 vystúpenia a jej hlas bol úplne zničený. Na istý čas sa jej ale podarilo dať si ho do poriadku a nahrať vianočný One wish: The holiday album. Album sa predal v počte pol milióna kusov. V decembri bola do domu Whitney a Bobbyho privolaná polícia pre bujaré večierky. To sa zopakovalo aj vo februári 2004, kedy bol Bobby zatknutý za jazdu pod vplyvom alkoholu. Vtedy Whitney vyšla na turné spolu s Dionne Warwick & Natalie Cole. Turné trvalo do septembra. Whitney prešla celú Áziu a Rusko. Jej hlas bol v oveľa lepšej forme a to aj na vystúpení na WMA, kde zožala obrovský úspech. Následne avizovala nový album.
V tomto roku začala aj reality show Being Bobby Brown, kde sme mohli vidieť, ako sa žije u Bobbyho a Whitney. Relácia mala najvyššiu sledovanosť v roku 2005. Vtedy sa Whitney podrobila dvojmesačnej protidrogovej liečbe. Avšak nepomohlo jej to, ako bola možnosť vidieť v reality show. Whitney bola agresívna, nejavila záujem starať sa o dcéru a bola úplne zničená a vulgárna. Potom sa na istý čas opäť dostala do formy. V októbri vystúpila na BET, kde vzdala hold vtedy nedávno zosnulému Lutherovi Vandrossovi. Stále sa hovorilo aj o novom albume, ale na vystúpení ledva rozprávala, preto nikto neveril, že Whitney dokáže nahrať nový album. Potom úplne prepadla drogám. Stala sa paranoičkou, ktorá všade videla démonov, zničenou starou ženou, ktorá bola absolútne závislá od cracku, kokaínu, heroínu a marihuany. Zmena nastala v apríli 2006, keď bola ochotná podstúpiť novú liečbu. Tá trvala takmer rok, ale Whitney sa definitívne vrátila do starých koľají.

V marci 2007 avizovala spustenie práce na novom albume. Odvtedy sa krásna Whitney objavovala neustále na verejnosti, najmä po boku o 18 rokov mladšieho rapera Ray J-a, s ktorým chodila do februára 2009 (2 roky). Jej hlas už nebol vôbec to, čo býval, preto musela veľmi veľa cvičiť, pokým sa vôbec pustila do nahrávania albumu. Album vychádza 31.8.2009 pod názvom I look to you. Nová posilnená Whitney s kopou skvelých R&B a Hip Hopových producentov a umelcov a chrapľavým hlasom nám chce ponúknuť to, čo nám dávala v 80. a 90. rokoch. Album je mimoriadne pozitívne hodnotený kritiklmi. Len v prvý týždeň sa z neho v USA predalo 305 000 kópií, čo speváčke zaručilo najvyšší predaj v prvom týždni počas celej kariéry. 1. a 2. 9. vystúpila Whitney v programe Good Morning America. Jej vystúpenie si prišlo pozrieť 5 000 Američanov. Napriek problémami s hlasivkami, ktoré odôvodnila nakrúcaním dvoch klipov dlho do noci a interview s Oprah Winfrey sa jej vystúpenie celkom vydarilo, aj keď názory ľudu nie sú vždy jednotné. Mnohí toto vystúpenie označovali za fiasko. Avšak Whitney so svojimi problémami o hlasivkách naozaj neklamala, čo potvrdila vystúpením u Oprah deň predtým, kde spievala singel I Didn´t Know My Own Strength. Jej vystúpenie bolo excelentné, také, na aké sme zvyknutí.Navyše po prvýkrát povedala úplnú pravdu o manželstve s Bobbym, jej vzťahu s dcérou i drogách. 11. 9. odpremiérovala klip k singlu I Look To You a 16. 9. k singlu Million Dollar Bill. Whitney sa teda definitívne vrátila.

 

R.I.P. Whitney