Živé kvety majú novú skladbu, ktorá je nádychom do lepších časov

Zive Kvety kredit Zuzana Piussi

„Svet sa rozbil a predsa sa točí. Leto sa blíži a na obzore je nové slnko,” spievajú Živé kvety v čerstvo zverejnenej piesni Salutuj. Ide o ďalšiu skladbu, ktorú bratislavská kapela pustila do sveta v posledných koronových týždňoch. Aktuálny text aj video vnímajú hudobníci ako optimistický výhľad do lepších časov. Okrem streamingových platforiem sa pesnička objaví aj na pripravovanej kompilácii rarít, ktorú by Živé kvety chceli vydať na jeseň.

Stáva sa už pravidlom, že kapely si v dnešnej dobe musia zvykať na neštandardné podmienky tvorby mimo vlastných skúšobní a štúdií. Inak tomu nebolo ani v prípade Živých kvetov. „Skúšky boli vylúčené a tak sme sa zabávali aspoň tým, že som doma nahral základ skladby a poslal ho ďalej zvyšku kapely. Takto sme si navzájom pingpongovali rôzne nápady, až vzniklo Salutuj, ako jarno-letné nadýchnutie do časov, kedy veríme, že sa už konečne stretneme niekde na letnej terase v Bratislave a mimo nej. Budeme piť alko a nealko, grilovať a do toho hrať koncert.” hovorí gitarista Peter Bálik na adresu novej piesne a klipu, ktorého autormi sú Tatiana Piussi a Martin Imrich.

Salutuj je už tretia pesnička, ktorú Živé kvety nahrali od marca tohto roku. Najprv to bola nová verzia skladby Plynúť, ktorej klip bol kolážou z domáceho nahrávania jednotlivých členov kapely. Potom vznikla skladba Svätý grál, ktorá zostala z nahrávania posledného albumu Salto na rozlúčku. Hrdinom videa je francúzsky buldoček Karlík, ktorý ide vyprázdnenou Prahou. Autorom videa je český dokumentarista Vít Janeček

Pesničky Salutuj a Svätý grál by sa mali objaviť na kompilácii rarít s názvom Cesty, ktoré nevedú nikam. Ide o pripravovanú kolekciu skladieb, ktoré sa nezmestili na predchádzajúce albumy, single, coververzie a demá z rokov minulých. V súčasnosti kapela finalizuje tracklist a vydanie na CD a LP plánuje na jeseň.

Bio:

Živé kvety založili začiatkom roku 1994 herečka Lucia Piussi (spev, gitara) a novinár Peter Bálik (gitara), ktorí sa medzičasom vypracovali na dokonalý tvorivý tandem. Fungovanie kapely bolo v minulosti úzko spojené s bratislavským divadlom Stoka, kde formácia doprevádzala niektoré z divadelných hier, nahrala svoj album Sloboda a zahrala niekoľko desiatok nezabudnuteľných koncertov. Celkovo Živé kvety vydali 11 albumov a ďalšie živé nahrávky, single či knihu textov. Najnovším albumom, ktorý vyšiel na CD aj LP, je štúdiovka Salto na rozlúčku (2019).

Ďalšie info: