Yann Tiersen vystúpi v Bratislave. Privezie Améliu v rockovom šate

Yann Tiersen vystúpi v Bratislave. Privezie Améliu v rockovom šate BOMBING

yann-tiersen-4df4cb94a47df

Do Bratislavy zavíta vo februári francúzsky skladateľ a multiinštrumentalista Yann Tiersen, známy okrem iného ako autor hudby k filmom Amélia z Montmartru (2001), Good Bye Lenin! (2003) a ďalším. Hoci ťažiskom Tiersenovej tvorby je experimentálna a vážna hudba, v rámci aktuálneho turné vystupuje s rockovou kapelou – Tiersen nezaprie, že jeho najväčšími obľúbencami sú umelci ako Nick Cave či dokonca Nirvana. Koncert sa uskutoční 23. februára v bratislavskom Ateliéri Babylon.

Pôjde o Tiersenove premiérové vystúpenie v Bratislave a celkovo druhé na Slovensku – to prvé, na Pohode 2012, vyvolalo veľmi pozitívne reakcie. Bratislavský koncert bude pozostávať aj z novej tvorby, aj z toho najlepšieho z Tiersenovej 20-ročnej hudobnej kariéry.

Yan Tiersen (1970) začal trápiť tie najrôznejšie hudobné nástroje krátko po tom, ako sa naučil chodiť – od štyroch rokov hrá na klavíri, od šiestich na husle. V trinástich sa vzoprel rodičom, ktorí ho viedli k vážnej hudbe,  husle demonštratívne rozbil a založil s kamarátmi svoju prvú kapelu,  ktorej vzormi boli Nick Cave a Einstürzende Neubauten.

Aj Tiersenova neskoršia tvorba je ovplyvnená oboma týmito svetmi – miestami minimalistické kompozície pripomínajúce Philipa Glassa či iných velikánov modernej vážnej hudby, na iných nahrávkach zas až popový či drsný rockový zvuk.