World Music from Slovakia

 

Unikátny otvárací koncert novej platformy World Music from Slovakia predstavil 4. februára v Ateliéri Babylon štyri slovenské kapely. Cieľom je prezentovať slovenských hudobníkov hrajúcich tradičnú hudbu nielen domácemu publiku, ale aj na medzinárodných hudobných festivaloch world music.

Veľmi dobre zorganizovaná akcia začala koncertom kapely Pressburger Klezmer Band, ktorá oslavuje už 20. výročie svojho pôsobenia. Sú vždy zárukou kvality a publikum roztlieskali nielen klezmerom v jidišš, ale aj slovenskými, maďarskými a srbskými pesničkami. Muzička zahrala folklór z rôznych kútov Slovenska a pozvala si aj tanečníkov Martinu Kupcovú, Vlada Michalka a Alfréda Linckeho a zožali vežký úspech. Nasledovala formácia Acoustic Gangsters postavená na albumoch Viaje del Alma gitaristu Petra Luhu a Perinmama mandolinistu Doda Scheinera. Naposledy na verejnosti vystupovali pred dvomi rokmi. K tomuto inštrumentálnemu akustickému koncertu si prizvali basgitaristu Juraja Grigláka a perkusionistu Dina de Valeriu. V prestávke sa publiku za organizátorov prihovorila Jarmila Vlčková, predstavila projekt World Music of Slovakia a dozvedeli sme sa, že o slovenské kapely majú už záujem aj v zahraničí. Celý večer zakončila Banda, ktorá vyše 10 rokov spája folklórne slovenské pesničky s rôznymi vplyvmi iných žánrov.
Večer sa niesol v znamení úžasných speváčok a skvelých muzikantov. Máme svetu čo ukázať a už sa tešíme na ďalšie pokračovania založenej tradície koncertov World Music from Slovakia.

Autor: Martina Jarolínová

Pozrite si krásne fotky z akcie od Jara Nováka: