Vypočujte si slovenské balady s rukopisom Roberta Pospiša a Martina Sillaya

Vypočujte si slovenské balady s rukopisom Roberta Pospiša a Martina Sillaya BOMBING 1

Hudobná dvojica Robert PospišMartin Sillay prichádza s novým albumom. Nahrávka Balady je originálnou poctou tradičným ľudovým piesňam z rôznych kútov Slovenska. Jedenástka skladieb má ambíciu osloviť každého vnímavého poslucháča. Album Robert Pospiš & Martin Sillay vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

Už roky to bola naša vysnívaná nahrávka. Slovenské balady v novom zvuku. Vyberali sme z obrovského množstva piesní. Najdôležitejšia pre nás bola hodnota príbehu a zvuková atmosféra. Album sme nahrávali naživo s výbornými hudobníkmi. Violončelistom Romanom Harvanom a bubeníkom Juraj Šušaníkom. Žiadne špekulácie, zaujímala nás podstata skladieb. Rozhodli sme sa prerozprávať ich našim rukopisom. S výnimkou poslednej skladby sú všetky piesne doplnené mojimi textami. Pieseň Po hore, po hore je úplne autorská. Veríme, že poslucháčov osloví nová lyrika týchto nádherných piesní,“ opisuje nahrávku Balady Robert Pospiš.

Robert Pospiš & Martin Sillay - Foto - Zuzana Kmeťová

Spoločne s Martinom Sillayom sa postarali o zvukovú podobu albumu aj jeho produkciu. CD zároveň vychádza v ich vydavateľstve Real Music House. Niekoľko dní pred vydaním fyzického nosiča ponúkajú novinku na vypočutie prostredníctvom služby Bandcamp. Po oceňovanom albume Tales From My Diary, ktorý bol venovaný ľudovej tvorbe skladateľa Leoša Janáčka, sa hudobná dvojica Robert PospišMartin Sillay pustila do vlastných hudobných koreňov.

Zámerom projektu bolo originálne oživenie slovenských ľudových balád. V projekte Slovenské balady využili svoje dlhodobé hudobné skúsenosti a vytvorili netradičný album s odkazom na slovenskú ľudovú hudbu. Slovenské balady putovali dlhú cestu našou históriou a vyberali z nej neobyčajné a výnimočné príbehy. Balady sú mikrodrámami minulosti, pôsobiacimi cez sféru emočnú, etickú aj estetickú. „Album otvára divoká Stojí hruška v sade. Je to surová skladba, zrejme najtvrdšia akú sme kedy nahrali. Aj preto sme sa ju rozhodli zaradiť hneď na začiatok. Balady pre nás symbolizujú určitú tvrdosť. Nechceli sme nahrať album s vyhladenou produkciou. Väčšina albumu pochádza zo živej session. Tento prístup podľa nás splýval s našim pôvodným úmyslom. Nahrať slovenské balady inak. Aj preto sme skladby prearanžovali tak, aby korešpondovali s našim hudobným cítením. Zmenami prešli aj texty. Cítil som, že im musím dodať osobnejší rozmer. Vznikli tak naše slovenské balady,“ dodáva Robert Pospiš.

Robert Pospiš & Martin Sillay - Foto - Zuzana Kmeťová - 1

O obal albumu a výtvarnú stránku bookletu sa postaral výtvarník Palo Čejka. „Spoluprácu s Palom považujeme za kľúčovú. Bez podrobnejšieho vysvetľovania pochopil o čo nám ide. Jeho výtvarné cítenie splýva s hudbou albumu,“ uzatvára Martin Sillay. 

Niekoľko dní pred vydaním fyzického nosiča si môžu fanúšikovia originálnej domácej tvorby album Robert Pospiš & Martin Sillay vypočuť prostredníctvom služby Bandcamp. Bezplatne a v celom rozsahu. https://realmusichouse.bandcamp.com/album/balady/

Následne sa nahrávka objaví aj v ponuke streamingových služieb a ako fyzicky nosič v celoslovenskej distribúcii. Vydanie albumu podporilo Ministerstvo kultúry SR, SOZAHudobný fond.Máme z tohto albumu veľkú radosť. Budúci rok sa uvidíme aj na koncertoch. Balady vychádzajú neohlásene a surovo. Tak ako si to zaslúžia,“ vysvetľujú hudobníci rozhodnutie “zavesiť“ nové CD na internet niekoľko dní pred oficiálnym vydaním fyzického nosiča. „Veríme, že si Balady nájdu svoje poslucháčske publikum. Je to album so špecifickou atmosférou. Melancholickou, mystickou a naturálnou zároveň,“ odkazuje Robert Pospiš budúcim poslucháčom. Album Robert Pospiš & Martin Sillay vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

Robert Pospiš & Martin Sillay – Balady

  • Robert Pospiš – spev, vokály, synth
  • Martin Sillay – gitary
  • Roman Harvan – violončelo
  • Juraj Šušanik – bicie a perkusie

Produkcia – Robert Pospiš, Martin Sillay

  • Maľby – Palo Čejka
  • Design – Peter Považan
  • Real Music House 2015

Bližšie informácie o albume nájdete na odkaze:

FB event:

Zdroj: REAL MUSIC HOUSE