Veľtrh WOMEX 2018 v znamení 100. výročia vzniku Československa aj ďalšieho slovenského prvenstva.

Womex 5

Od 25. do 28. septembra 2018 sa v Las Palmas de Gran Canaria na Kanárskych ostrovoch konal najväčší veľtrh world music WOMEX, na ktorom nechýbali ani slovenskí zástupcovia. Okrem propagačnej činnosti vo výstavnom stánku sa zástupcovia platformy World Music from Slovakia (WOMUSK) zúčastnili aj na rokovaní niekoľkých medzinárodných fór a odbornému publiku predstavili, po prvýkrát, slovenský dokumentárny film Ťažká duša.

So slovenskou hudbou sa tisícky účastníkov veľtrhu mohli stretnúť už hneď na začiatku svojho pobytu, keď pri registrácii dostali tašku s úvodným balíčkom propagačných materiálov, hudobných nosičov a letákov. Medzi nimi bolo i najnovšie číslo rešpektovaného hudobného časopisu Songlines, v ktorom sa tentoraz objavili aj recenzie na dva albumy zo Slovenska – archívne nahrávky Samka Dudíka a jeho kapely a album Grúňom hore od zoskupenia Trombitáši Štefánikovci.

O slovenskej scéne world music sa hovorilo aj deň pred oficiálnym začiatkom veľtrhu, v stredu 24. októbra na workshope zástupcov Európskej vysielacej únie (EBU) z rôznych rozhlasových staníc celej Európy. Petr Dorůžka (Rádio Vltava, Praha), Balázs Weyer (Bartók Rádió, Budapešť), Kuba Borysiak (Polskie Radio, Varšava), Bojan Djordjević (Rádio Belehrad 3) spolu s hosťujúcim Vladimírom Potančokom (RTVS, Rádio_FM) hovorili pred svojimi kolegami na tému „world music z krajín V4“. Ako skonštatovali účastníci panelu, táto scéna v posledných rokoch zaznamenala v Strednej Európe prudký vzostup, o čom svedčí aj vznik a význam takých nových showcaseových festivalov ako sú Czech Music Crossroads v Ostrave, World Music Festival v Bratislave či Budapest Ritmo v Budapešti. Dôležité je aj to, že nahrávky z týchto krajín, vrátane Slovenska, sa objavujú v rozhlasovom vysielaní partnerských krajín EBU.

Ďalším výrazným úspechom slovenskej reprezentácie na tomto ročníku veľtrhu WOMEX bolo premietanie dokumentárneho filmu režiséra Mareka Šulíka a producentky Jany Belišovej s názvom Ťažká duša. Film s anglickými titulkami videlo niekoľko desiatok ľudí v jednej z veľtržných kinosál v piatok 26. októbra na pravé poludnie. Tí, ktorí zostali až do konca, mali na etnomuzikologičku a producentku filmu Janu Belišovú, ktorá bola na premietaní prítomná, a na Jarmilu Vlčkovú, riaditeľku World Music Festivalu Bratislava, na ktorom mal v roku 2017 film premiéru, veľa otázok. Týkali sa nielen spôsobu prenosu piesní medzi rôznymi generáciami Rómov, ale aj úskalí práce pri zaznamenávaní terénnych nahrávok v prostredí rómskych osád, či na možnosti a perspektívy ďalšieho výskumu.

WOMUSK ako neštátna a nezisková organizácia zastupovala na veľtrhu nielen slovenských hudobníkov a hudobníčky, ale propagovala aj slovenské žánrové festivaly, ako sú World Music Festival Bratislava, Hudba sveta Žilina, Uprising, Pohoda či Folklórny festival vo Východnej. Súčasťou slovenského stánku bola aj ponuka nových albumov od slovenských interpretov, kompilácia tretieho ročníka World Music Festivalu Bratislava, či tlačená brožúra opisujúca v angličtine najzaujímavejších interpretov slovenskej world music scény. Zástupcovia WOMUSK sa stretli aj so zahraničnými partnermi v rámci Európskeho fóra LEMON, Európskeho fóra svetových hudobných festivalov EFWMF, Stredo- a východoeurópskeho fóra, i na ďalších viacstranných a dvojstranných rokovaniach.

Špeciálnou príležitosťou na pripomenutie hudby zo stredoeurópskeho regiónu bola tohto roku neformálna oslava stého výročia vzniku Československa. Vo štvrtok 25. októbra zástupcovia Česka aj Slovenska, ktorých stánky na veľtrhu v Las Palmas symbolicky susedili, nielen pripravili pohostenie, ale veľkému počtu záujemcov zároveň predstavili súčasnú slovenskú a českú hudobnú kultúru a možnosti účinkovania na hudobných festivaloch na území bývalého spoločného štátu.

Organizácia WOMUSK reprezentuje slovenskú scénu world music na veľtrhu WOMEX od roku 2015 – odvtedy sa jej podarilo spropagovať slovenskú hudbu nielen prostredníctvom výstavného stánku, ale aj vďaka účinkovaniu hudobných skupín (PaCoRa Trio v Budapešti v roku 2015 a Banda v Katoviciach v roku 2017), a v roku 2018 aj vďaka projekcii filmu o prenose rómskych tradičných piesní Ťažká duša. Dúfame, že o world music zo Slovenska bude rovnaký, ba ešte väčší záujem aj na ďalšom ročníku WOMEX-u, ktorý sa bude konať koncom októbra 2019 vo fínskom meste Tampere.

Účasť zástupcov platformy World Music from Slovakia na veľtrhu WOMEX podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a SOZA.

Autor: Vladimír Potančok / PR World Music from Slovakia (WOMUSK)