Veľa slovenskej hudby na Pohode vol.2

b complex vladimir 518 show

V histórii festivalu Pohoda je tento ročník asi najsilnejší čo sa Slovenských umelcov týka. Takže dnes pokračujeme v ďalšom predstavovaní slovenských hudobných zástupcov, ktorý sa 5.-7. júla predstavia na trenčianskom letisku. Zároveň chceme pripomenúť, že v predaji zostáva posledných cca 2000 lístkov…

B-Complex + Vladimír 518

B-Complex je slovenská producentka a DJ-ka, ktorá sa presadila vo svete najmä svojimi skladbami vydanými na Hospital records. Na konte má milióny streamov skladieb a nespočetne veľa vystúpení v Európe ale i mimo nej. Okrem toho, že robí skvelú hudbu, je Matia aj poradcom Pohody, konzultujeme spolu program na tanečných scénach. Minulý rok obohatila svoju show o dračie tanečné vystúpenie a tento rok sa naň môžeme tešiť tiež… bude to väčšie, lepšie a divokejšie. Sily tento rok spája aj s legendou českého hiphopu, členom PSH, zakladateľom labelu BigBoss, grafiťákom, scénografom a producentom Vladimírom 518. Jeho rap aj repertoár v netradičnom zložení, ale aj nové skladby a remixy Vám predstavia počas sobotňajšej noci. Ako uviedli v popise k vystúpeniu: „Spolu, proti nenávisti a vo všetkých farbách dúhy.

Billy Barman a dievčatá zo SĽUK-u

Billy Barman je slovenská alternatívna kapela. Skupina počas svojho pôsobenia získala 5 víťazstiev vo viacerých kategóriách Radio_Head Awards od Rádia_FM, počnúc nováčikom a zároveň koncertnou kapelou roka 2009 až k oceneniu singel roka 2015, ktorým sa stala pieseň “Mladým chýba vojna”. …

SĽUK nadväzuje na ľudové tradície, umelecky ich spracováva, rozvíja do štylizovaného umeleckého prejavu, ktorý prezentuje prostredníctvom programových predstavení. Celá tvorba SĽUK-u predstavuje kolektívne umelecké výtvory, na ktorých participuje široký okruh spolupracovníkov – skladateľovchoreografovvýtvarníkov, odborných pracovníkov z oblasti folkloristiky, pedagógov a pod. Počas jednotlivých umeleckých období, ktorými SĽUK vo svojom vývoji prešiel, sa na umeleckom profilovaní a smerovaní zúčastňovali významné tvorivé osobnosti. …

Viac info: www.pohodafestival.sk/sk/artist/billy-barman-a-dievcata-zo-sluk-u

Braňo Jobus

V najnovšej knihe Braňuška Jobusa sa známy Muflón Ancijáš dostane až do vesmíru. Na ďalekú cestu plnú dobrodružstiev sa vybral jednoducho preto, aby splnil sľub a doručil balík na vesmírnu adresu. Uvedenie knihy bude sprevádzať formácia Záhradné domčeky, čo je projekt kapely Vrbovskí víťazi. Záhradné domčeky zahrajú niečo o Knihách Jobusových a ilustrátor knihy Igor Derevenec k tomu namaľuje obraz.

DFS radosť

Folklórny súbor Radosť sa dostal na javiská popredných celoslovenských a európskych festivalov, z ktorých si deti priniesli nejedno ocenenie. Hlavným poslaním súboru je viesť deti k spoznávaniu krás slovenského folklóru a priblížiť slovenské tradície širokému publiku. Vďaka húževnatosti i prirodzenému talentu detí a prístupu pedagógov sa toto poslanie darí napĺňať.

DFS Vienok

Najstarší slovenský detský folklórny súbor na Slovensku Vienok s päťdesiatročnou tradíciou sa od začiatku snažil vo svojich tancoch spracovávať tradície z regiónov západného Slovenska a Bratislavy. Pre súbor je príznačná komplexná múzická výchova, založená na prepojení tanečného, speváckeho a hereckého prejavu, vďaka čomu dostali deti možnosť účinkovať v predstaveniach opery i činohry SND alebo v muzikáloch Novej scény v Bratislave. Vystriedalo sa v ňom už vyše tisíc detí a úspechy „Vienkárov“ možno vidieť na predstaveniach Lúčnice, SĽUK-u, Gymniku, Techniku, Ekonómu, ale aj v SND a na iných profesionálnych scénach. Súčasťou vystúpenia je interaktívna časť pre všetkých, ktorí majú radi ľudový tanec, pieseň a radi sa zabavia pri ľudovej hudbe.

DJ Reverend

DJ Reverend káže pomocou gramofónu, ale aj mikrofónu, pričom hráva výlučne z vinyl všeličo od rock’n’rollu cez Beatles az po humppu. Počuť ste ho mohli na pravidelných piatkových kázňach v Kafe Scherz. Ako uviedol o jeho vystúpení Fest Anča:Dôležitejšie než udržať jednotnú formu alebo tempo je preňho vytvoriť vtipnú a pestrú džungľu zvuku. Pred vstupom na parket si pre istotu obujte tanečnú obuv s nehorľavou podrážkou!“ DJ Reverend na Pohode 2018 uzavrie dianie v NAY tanečnom dome.

Diego

Kapela Diego hrá od roku 2004, pričom v krátkom čase im vyšiel prvý singel „I Know Myself“ a eponymný debut Diego. Ich druhý album Peripheries sa stal albumom roka 2009 v ankete Radio_Head Awards. Okrem mnohých sólových či festivalových vystúpení hrali aj ako predkapela ore Editors či Zita Swoon. Po osemročnom čakaní indie-rocková zostava vydala koncom minulého roka tretí album s názvom Et In Arcadia Diego, ktorý predznamenali výborné single „A time for everything“ a „What Now?“. Po skvelom jesennom turné ho predstavia na letných festivaloch, v rámci ktorých sa zastavia aj na letisku Trenčín.

Disordered Kind

Bratislavčanka Petra Drexler, ktorá je v techno komunite známa skôr ako Leia Drex a jej „viac než pokrvný brat“ Daniel Stöger alias FNX z rakúskeho Kittsee sa poznajú „snáď celý život“ a svoju DJsku reputáciu si dobrých pár rokov budovali každý úspešne po svojom. Keď však jedného dňa v roku 2016 prišli s myšlienkou na spoločný projekt, nič lepšie ich azda ani nemohlo napadnúť. Vznikla tak divoká kombinácia DJingu so živou improvizáciou plnou analógových synťákov, bicích mašiniek a iných krabičiek pod menom Disordered Kind. Tejto dvojici bude patriť posledný piatkový set v Aréne Slovenskej sporiteľne. 

Distax

Popradská kapela Distax tvorí od roka 2010, pričom je inšpirovaná kapelami ako Massmord, Adacta, Martyrdod, 3rdAge Attack, Hippie Killer alebo Silence. Čo môžete od nich čakať napovedia slová portálu Valhalla.sk:Na poslucháča sa vyvalí melancholický crust a ponurá atmosféra s gitarovou vyhrávkou lezúcou pod kožu.“ Kurátopr Garáže, Denis o nich napísal: Fínsky crust novej školy. Punkový subžáner crust na Pohode určite ešte nikdy nebol 😀 Perfektne zohratá kapela, pre mňa osobne jedna z naj kapiel na HC/punk scéne už velmi dlho. A aj jedna z mála kapiel, z ktorej som na niekolkých koncertoch dostal zimomriavky.“ Zimomriavky punkového typu by vám mohli padnúť vhod aj počas letnej noci na Pohode.

Džumelec

Člen jednočlennej kapely Džumelec je Erik Sikora, ktorý doma v kúpeľni po vyrozprávaní rozprávok na dobrú noc a umytí riadu skladá dokumentaristické pesničky, v ktorých sa snaží nič nerobiť, iba pomenovať svet. Má ale aj pesničky, v ktorých sa niečo snaží robiť, napríklad vytvoriť Taticu slovenskú ako konkurenciu Matice slovenskej. Pri tvorbe objavil návykovú látku popeín a naučil sa ho vo svojich pesničkách dávkovať, lebo každý hit ho za štipku potrebuje.

Genuine Jacks

Drive grungeu 90. rokov v kombinácii s ozvenami beatov 60. a proto-punku 70. rokov sú základné stavebné kamene kapely Genuine Jacks. Odór Black Sabbath je už len čerešničkou na torte. Ich druhý album Candyland(z júna 2016) sa dostal do výberu najlepších slovenských nahrávok roka nielen Rádia_FM, ale aj ďalších médií a získali za neho nomináciu v kategórii Album roka na Radio Head Awards. Aktuálne pracujú na treťom albume, ktorý plánujú vydať v prvej polovice budúceho roka. Zopár noviniek z neho však určite zaznie aj v našej Garáži.

Gypsy Band Lomnické Čháve

Gypsy Band Lomnické Čháve privítajú slnko a uvedú predpremiéru dokumentu Kapela Viete ktorá kapela si vymyslela názov kvôli Pohode? Gypsy Band Lomnické Čhave. Najskôr tu odohrali koncert ako muzikanti z filmu Všetky moje deti, o rok sa vrátili počas točenia dokumentu o sebe – a keďže boli zaradení do oficiálneho programu, potrebovali názov. Už ako Gypsy Band Lomnické Čháve zaplnili a vyžmýkali NAY tanečný dom na Pohode v roku 2017. V tomto roku prídu s hotovým dokumentom režiséra Ladislava Kaboša s názvom Kapela – ten môžete vidieť v piatok v noci v Optimistane vo svetovej predpremiére. Po nej – v nedeľné ráno, vyjde kapela na hlavné pódium odohrať naše tradičné Vítanie slnka. „Páni si pripravili piesne, ktoré charakterizujú ich emócie a lásku k hudbe a tancu. Koncert sa začnú husľovou improvizáciou a po východe slnka odpália pravú energickú tancovačku, ktorou sa rozlúčia s Pohodou 2018 a jej návštevníkmi,“ povedal o chystanom koncerte manažér kapely Tomáš Slebodník. V prípade tejto rómskej kapely platí, že niektoré veci sa nedajú opísať slovami, ale ich treba proste zažiť. Sme si istí, že pôjde o skvelú koncertnú bodku za Pohodou 2018.

Heartbeat

Polnoc, vrcholí párty po „Upratéke“ po minuloročnej Pohode. Pohoďácku office asistentku Janku požiada pár ľudí, aby niečo zaspievala a zahrala na klavíri. Skupinka sa postupne rozrastá až totálne zaplnia vstupnú chodbu a schodisko nášho office-u na letisku. Jankine pokusy vzdialiť sa od klavíra zakaždým zmaria prosby o ďalšie cover verzie i jej autorské skladby. Pri klavíri stoja brigádnici, dobrovoľníci, fanúšikovia metalu i techna a všetci sú nadšení. Okolo pol druhej ráno zaznie ponuka na hranie na Pohode 2018 a tak sa prvým osloveným menom stáva jedna z najúspešnejších gospelových kapiel na Slovensku Heartbeat.