Veľa slovenskej hudby na Pohode vol.1

141_so_pohoda2014

Festival Pohoda a slovenský interpreti mali vždy k sebe veľmi blízko. Toto sa nebude meniť ani tento rok, kedy uvidíme stálice Pohody vo svojich skvelých podobách, novinky, pútavé spojenia ale aj veľké návraty projektov ktoré už neexistujú. Pohoda dáva slovenským umelcom málo vídaný priestor. Slovenská hudba je skvelá a je dôležité ju podporovať a za to ďakujeme organizátorom za tento priestor.

Obľúbenosť našich interpretov dokazujú masy ľudí na ich koncertoch nie len na trenčianskom letisku. Z minulosti stoja za zmienku nezabudnuteľné koncerty PARY, POLEMICU, JANY KIRSCHNER, SLOBODNEJ EURÓPY, VECA či minuloročný fantastický a preplnený koncert Trnavského zoskupenia HUDBA Z MARSU. Menovať všetky kapely, ktoré sa predstavili na Pohode by bolo na dlho ale tento krát si predstavíme to najzásadnejšie zo slovenskej scény, ktoré sa 5. – 7.júla predstaví na trenčianskom letisku. Keďže slovenských interpretov sme do dnešného dňa napočítali 30, a rozhodli sme sa ich všetkých predstaviť a samozrejme nechcem nikoho uprednostňovať tak ich predstavíme v sériách podľa abecedy.

0N0 je 3 členná doom / death metalová kapela z Bratislavy.

Pôvodne jednočlenný projekt od roku 2013 pôsobí v zostave: dve gitary, tri hlasy. 0N0 kombinuje ťažké podladené gitarové rífy s industriálnymi pazvukmi a plochami. Výsledkom je psychedelická zmes, v ktorej trýznivé, valivé pasáže opakovane striedajú výbuchy blastbeatového besnenia. Na dotvorenie atmosféry sú použité rôznorodé sample atypických nástrojov, či nájdených objektov a zvuky terénnych nahrávok. V aktuálnom zložení má kapela za sebou album Reconstruction and Synthesis, za ktorý získali Radio_Head Awards 2016 v kategórii Hard & Heavy.

Viac info: www.pohodafestival.sk/sk/artist/0n0

Jedným z reggae zástupcov bude kapela Akustika

Reggae zástupcu vyšle do Trenčína aj východné Slovensko v podobe prešovskej kapely Akustika. Tá vznikla ešte v roku 2013 pod názvom N3O Akustika. V roku 2014 vydali album Vnímaj to svetlo, na ktorom spolupracovali aj s ďalšou kapelou Pohody 2018 Medial Banana. Z albumu zaujal singel „Duchovná revolúcia“, pričom desiatky tisíc pozretí majú na YouTube aj ďalšie ich skladby ako „Pridaj sa k nám“,Vnímaj to svetlo“ či „Rastaman“. Od roku 2016 hrajú pod názvom Akustika, aktuálne pracujú na novom albume, ktorý predstavia aj návštevníkom Pohody 2018. Kapela N30 Akustika sa hneď po vydaní prvého albumu dostala do širšej nominácie na Debut roka v ankete Rádia_FM Radio Head Awards 2014. 

Viac info: www.pohodafestival.sk/sk/artist/akustika

Catastrofy to je mazec, ale s vtipem

Catastrofy to je mazec, ale s vtipem,” výstižne napísal o tejto výbornej trash metalovej kapele z Devínskej Novej Vsi portál Rockpalace. Vtipné texty s nadhľadom kombinované s kritickejšími vecami so spoločenským presahom podávajú ako poriadne namazaný stroj. Mimoriadne rýchle bicie a gitary na ich debute i koncertoch dopĺňajú aj nástroje ako fujara, drumbľa, tamburína či ozembuch. Obzvlášť oceňujeme, že ich spevákovi Borisovi je perfektne rozumieť, vďaka čomu Catastrofy rozhýbu, pobavia a prípadne vystrašia aj návštevníkov Pohody 2018.  Ako uvádza samotná kapela: „Catastrofy je 5-členná zbojnícka družina z Prešporka, ktorá brúsi valašky už trinástym rokom. Skupina si neberie servítky pred ústa a svojské podanie thrash metalu kombinuje s humornými príbehmi o zbojníkoch, no nebojí sa zabrdnúť aj do pálčivých tém súčasnej spoločnosti.

Viac info: www.pohodafestival.sk/sk/artist/catastrofy

Mesto Poprad bude mať zastúpenie v podobe skupiny DISTAX

Popradská kapela Distax tvorí od roka 2010, pričom je inšpirovaná kapelami ako Massmord, Adacta, Martyrdod, 3rdAge Attack, Hippie Killer alebo Silence. Čo môžete od nich čakať napovedia slová portálu Valhalla.sk: „Na poslucháča sa vyvalí melancholický crust a ponurá atmosféra s gitarovou vyhrávkou lezúcou pod kožu.“ Kurátor Garáže, Denis o nich napísal: “Fínsky crust novej školy. Punkový subžáner crust na Pohode určite ešte nikdy nebol 😀 Perfektne zohratá kapela, pre mňa osobne jedna z naj kapiel na HC/punk scéne už velmi dlho. A aj jedna z mála kapiel, z ktorej som na niekolkých koncertoch dostal zimomriavky.“ Zimomriavky punkového typu by vám mohli padnúť vhod aj počas letnej noci na Pohode.

GENIUS LOCCI je zárukou skvelého hudobného zážitku

Sestry Kery a Ela Kisové vystúpili na Pohode už v roku 2015. Medzitým vydali debut Presence, ktorý v septembri 2016 zaradil portál NOIZZ medzi sedem najlepších albumov leta (spolu s M.I.A. či Glass Animals). Momentálne im vyšiel singel „No No“, ku ktorému pripravili prvý hraný videoklip. Snovú atmosféru svojich piesní prinesú Genius Locci aj na Pohodu 2018.

https://www.pohodafestival.sk/sk/artist/genius-locci