V stredu 16.5.2018 zaznel záverečný koncert kapely DYMYTRY v rámci ich turné a osláv 15 rokov pod maskou v Brne.

V stredu 16.5.2018 zaznel záverečný koncert kapely DYMYTRY v rámci ich turné a osláv 15 rokov pod maskou v Brne. BOMBING 2

Parťákmi im boli Jerem.I, ktorým Dymytry pokrstili album a neskôr večer nemecký Hämatom. Spevom ich na záver sprevádzal aj spevák Protheus, Ján Macků z Dymytry. Priateľská energia jednak medzi hudobníkmi už od samého začiatku koncertu aj podpisovky oboch zostáv bola citeľná. A obecenstvo si riadne tento „duel“ užívalo.

A pak, červené svetlá, minúty živého napätia a jedééém!

Na koncerte Dymytry odznelo viacero skladieb ( Lunapark, Jsem nadšenej a iné ), ktoré fanúšikovia poznajú už naspamäť. Celá sála spievala, skákala spolu s nimi. Publikum tvoria naozaj rôzny ľudia. „Jedno kdo jsme jakej, hlavně že jsme spolu.(Slovanské tance, Dymytry).

Dymytry však v rámci svojho turné vystúpili v Apríli aj na Slovensku v Bratislave.

Bolo to výnimočné vystúpenie, lebo Dymytry na Slovensku “neladia“ nástroje bohužiaľ tak často ako v Čechách, kde ako aj na koncerte v Brne, bolo cítiť ako vrúcne ich vníma a prijíma ich metalové publikum. Dymytry rodina.

I keď ich fanúšikovia na Slovensku neboli o nič strohejšií a reagovali na skladby spevom a veľmi otvorene, ich tvorbu ešte viac menej opatrne skúmajú, než si ju na plne grády vychutnávajú ako to bolo v Čechách.

A teda že je čo!

DYMYTRY
DYMYTRY

Nakopne vás silný, hutný hlas Prothea. Učil sa od jednej z najlepších, opernej speváčky a jeho matky Gally Macků. Slová transformuje do tónov bezprostredne, veď sám je aj autorom textov. Nuž a ten text, hlas a spev častokrát podpichne svojim ostrovtipom. Iróniou. Podkuté dynamickou vitalitou energického Miloša Maiera, zvaného aj „Mildor“. Český talentovaný bubeník vzdušného temperamentu s množstvom aktivít a entuziazmom ( napríklad v roku 2011 vystúpil na La Rioja Drumming Festival, jeden z najprestížnejších bubeníckych festivalov v Španielsku, organizuje tiež bubenícke workshopy Drumming Sindrome ) Na koncerte hráva aj so zatvorenými očami, pokryjúc ich kusom látky, odevu a celá sála v nemom úžase. V tomto okamihu nastáva u publika chvíľa nemého “ticha“.

Občas, keďže je zväčša „neviditeľným“ ( hoci o to viac hlučnejším ) si na koncerte vymení bicie a chopí sa speváckeho žezla v popredí pódia.

Grom kapely, alebo “zdrojom pitnej vody“ je Jiří Urban ml. “Dymo“, ktorý pôsobil aj ako tanečník v Národnom divadle. Vyštudoval tanečné konzervatórium v Prahe. A nebol by koncert, keby pre Dymytry rodinu neroztočil mlynské kolo. Pre názov kapely ( vzniká na jar v roku 2003 ), mu bola inšpiráciou ruská lokomotíva, podľa ktorej kapelu pomenoval. No a stará sa takmer o všetko, vrátane kostýmov pre kapelu, spolu v spolupráci s divadelným návrhárom Romanom Šolcom.

Basová kytara je v rukách Artura “R2R“ Mikhaylova, ktorý vyrastal v Moskve. Zložil napríklad veľmi obľúbenú Strážnou věž. Vkladá do metalovej hudby Dymytry akúsi zvláštnu látku experimentálnej zmesy. Subžáner elektronickej tanečnej hudby ( EDM či Electronic dance music ), dubstep.

Svojim neštandardným sólom tak predchádzal skladbe Harpyje , ( z druhého albumu Neonarcis, 2012 ), ktorej text zjavne naznačuje skryté dejové súvislosti: „líbáš mě a přitom třískáš mě, je mi překrásně“, odznejúc na oboch spomínaných koncertoch. Hudobne Harpyje zložená najmladším z najvyšších členov Dymytry. Jan Görgel “Gorgy“ hrá a a uvádza v pohyb tóny, gitaru, tancujúce telá v dave a na pozadí obrazoviek vlniace sa obrysy ženských tiel pripomínajúc succubus, „saješ mě jako Harpyje, Lucie co krve upije“ ( Harpyje , Dymytry ).

Zmyslom pre techniku, vizuálnu komunikáciu osvetlenia priestoru pridáva hodnote kapely. Hudbe Gorgy odovzdáva zmes severských znakov (napríklad v skladbe Sedmero krkavců ) i mytológie. Hudba DYMYTRY je nazývaná ako psy – core. Dovolené všetko. Tvorivo experimentovať. Títo muži sú však hlavne pracovité a profesionálne osobnosti.

A aj keď záver turné 15rokov pod maskou odznel, hoci v srdciach fanúšikov verím pretrvá, hrať sa vydajú na jeseň aj do Nemecka. Zároveň príprava nového albumu na rok 2019 sa chystá a teraz štart novým horúcim hudobným letným potulkám na festivaloch. Zahrajú takmer 40 koncertov. Najbližšie 25.5.2018 Hořepník, Letní parket Hořepník.

Skrátka nutné zažiť, nech sa ježí chlp. Ak teda nemáte „uděláno“ zo smršte hybnej vášne hudby Dymytry, pretože ako bolo povedané na sociálnych sieťach k ich koncertu v Brne, stručne a jasne a v jednoduchosti je krása: „to je kurva metal“! (neznámy “páchateľ “)

Dymytry môžete zažiť najbližšie tu:

Máj /2018:

  • 26. 5. PASOHLÁVKY, EURO BIKE FEST

JÚN / 2018:

  • 1.6. PLZEŇ METAL FEST open air
  • 2.6. JIHLAVA DEN JEŽKA 2018
  • 2.6.JINOLICE FOE XXIV:
  • 8:6 ŽAMBERK JAMROCK FEST
  • 9.6. BŘECLAV SLAVNOSTI BŘECLAVSKEHO PIVA 2018

A viac na stránke, koncerty: www.dymytry.cz/koncerty

 Autor: Zuzana Mitra

Tags: