V novembri vypukne hudobná oslava rytmov. Do Bratislavy zavíta Zakir Hussain

V novembri vypukne hudobná oslava rytmov. Do Bratislavy zavíta Zakir Hussain BOMBING

Zakir_Hussain2_April_2008

Jeden z architektov world music, tabla superstar a národný poklad Indie – to sú pomenovania legendárneho hudobníka Zakira Hussaina, ktorý 5. novembra zavíta na Slovensko s projektom, v ktorom predstaví výnimočných perkusionistov z Indie a Ázie.

Spoluhráč takých umelcov ako Ravi Shankar, s ktorým predstavil indickú hudbu a nástroj tabla na Západe, spoluzakladateľ slávnej skupiny Shakti s Johnom McLaughlinom a Planet Drum s Mickey Hartom sa prezentoval počas svojej obdivuhodnej kariéry v mnohých jedinečných projektoch v oblasti jazzu, world music a indickej hudby.

V aktuálnom projekte Majstri perkusií sa vracia ku svojim koreňom a koncertuje s pozoruhodnými umelcami, aby ponúkol nezvyčajné rytmy a perkusívne majstrovstvo. V roku 2014 bude medzi účinkujúcimi aj najznámejší uzbecký hráč na nástroj doyra Abbos Kosimov, ako aj syn legendárneho majstra na flautu bansuri, virtuóz Rakesh Chaurasia a ďalší vynikajúci hudobníci, ktorí predstavia tradičné, nielen perkusívne nástroje Indie.

“Bude to vtáčí pohľad na hudbu Indie, na jej kultúru. Nebudeme meniť svet, neponúkame žiadne prevratné posolstvo. Jediné, o čo sa pokúsime je vtiahnuť vás do ojedinelej hudby a rytmov, ktoré sa dajú zažiť mimo Indie v tomto rozsahu, len veľmi zriedkavo,” uviedol o koncertnom programe sám Zakir Hussain.

Festival perkusií – World of the Drums sa tento rok uskutoční v Bratislave v novej podobe. Počas troch rokov sa nám podarilo rozbehnúť podujatie, ktoré malo priaznivú odozvu a získali sme pre rytmy a perkusie nových nadšencov nielen na Slovensku. Teší nás to, a preto chceme ponúkať zaujímavé projekty aj naďalej. Tento rok sme sa rozhodli pripraviť top lahôdku a predstaviť mimoriadnu zostavu hudobníkov – Zakir Hussain a Majstri perkusií,” uviedla Jarmila Vlčková, organizátorka festivalu.

“Je pre nás obrovskou cťou, že do svojho svetového turné a nabitého programu zahrnuli aj Bratislavu, pretože podľa mnohých odborníkov a bubeníkov je Zakir Hussain jedným z najpozoruhodnejších žijúcich perkusionistov na svete vôbec a vidieť ho hrať naživo je nevšedný zážitok. Sme radi, že ho môžeme sprostredkovať v rámci festivalu a zostať tak verní našej snahe o kvalitné, žánrovo pestré podujatia, v ktorých predstavujeme výnimočných hudobníkov a unikátne hudobné nástroje,” dodala.

Jedinečný koncert sa uskutoční 5. novembra v Štúdiu 1 Slovenského rozhlasu. Vstupenky na podujatie sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.