Záver leta už tradične v Bratislave patrí Uprisingu na Zlatých pieskoch. Našťastie, ani tento rok tomu nebolo inak. I keď v pandemickom roku išlo o menšiu verziu pod názvom Uprisingček 2021, pôvodne pripravovanú pre tisícku návštevníkov. Bratislavský zelený semafor nakoniec dovolil tento počet navýšiť, a tak sa v areáli stretlo bezmála 2000 fanúšikov na oslave reggae, hip-hopu, dubu, drum’n’bassu, junglu, rapu, dancehallu či ska.
Areál bol síce oklieštený, ale veľmi dobre a pohodlne vyriešený. Na bráne sa kontrolovali green passy a nachádzala sa tu aj MOMka. Organizácia klapala ako hodinky, pri vstupe sa nečakalo. Hlavný stage bol umiestnený o niečo ďalej a druhé pódium s názvom Jama levova bolo pod stanom.
Areál sme si užili najmä potme, keďže sa program oproti plným ročníkom začínal neskôr. Gastro zóna ponúkala pestrý výber svetovej kuchyne a zastúpená bola aj slovenská s haluškami. Oceňujem, že organizátori operatívne pridávali stoly a lavice na sedenie. Počasie v úvode spustilo ľahkú spŕšku, ale ukázalo sa aj slnko. Len noci boli asi najchladnejšie, aké si pamätám.
Program na hlavnom stagei otváralo N3O so svojou uvedomelou pohodovou muzikou, na ktorú ľudia tancovali a spievali spolu s kapelou. Nechýbala obľúbená pesnička Matka Zem.
Uvedomelú pozitívnu hudbu s odkazom priniesla aj medzinárodná kapela s českým zázemím United Flavour. Speváčka Carmen ukázala veľa energie a spoluprácu s publikom. Zahrali aj jednu z ešte stále noviniek Candela, ktorú nahrali spolu s chalanmi z Medial Banana a predstavili aktuálny album Here to Stay.
Austrálsky street performer Dub FX okamžite zaplnil areál pod pódiom a potvrdil status headinera. Predviedol veľký talent a pôsobil veľmi sympaticky, napríklad aj keď mu pre technické problémy nevyšiel beatbox. Čarodejník s mašinkami a loopom, podporený saxofonistom Mr. Woodnote sľúbil, že ešte určite na Slovensko príde. Vzdal hold Jamajke a Afrike, odkiaľ pochádza hudba, ktorú máme radi a v chladnom počasí rozohrial divákov nielen tancom, ale aj čupnutím s výskokom, aby sme prijali energiu Zeme.
Fanúšikov hip-hopu na hlavnom stejdži potešil slovenský rapper ruského pôvodu Gleb. Jeho originálnemu flowu sekundovalo aj publikum spievajúce s ním. V tomto roku stihol vydať už štyri single. Ako všetci interpreti, aj Gleb sa tešil, že môže opäť stáť na pódiu.
Záverečný 90-minútový set patril drum’n’bassu. Z Anglicka dorazili DJ Roni Size a Dynamite MC. Išlo o jednoznačne najhlasnejšiu show na Uprisingu, ktorá priniesla klubovú scénu na main stage. Ľudia tancovali až do konca a uzatvorili tak piatkový program.
Sobotu na hlavnom pódiu otváral hip-hop. Po trojročnej prestávke sa predstavili spolu Delik a Supa – Moja reč a kapela Komplot s novým klávesákom.
Pomalý, romantický vibe a príjemnú atmosféru priniesli na Uprisingček talianske dvojičky Mellow Moods so svojím akustickým setom. Sedeli na barových stoličkách a rozvlnili publikum. Sympoši, ktorých z Uprisingu poznáme, sa uisťovali, že nám akustická verzia pasuje a tešili sa, že sú opäť u nás.
Sobotnému programu a možno aj celému Uprisingčeku dominovala dvojitá slovenská ska a reggae nálož Polemic & Medial Banana. Zaplnené publikum odspievalo a odtancovalo celý repertoár a ja som sa s radosťou pozerala na zahraničných hostí, ako si natáčali namiesto diania na pódiu práve publikum. Mega výhoda domáceho publika sa nezaprie a obrovská energia fungovala obojsmerne. Kapely po hodinke prekvapili klaňačkou, ktorú ale museli ešte zopakovať a dvakrát pridávali najväčšie pecky, ktoré nemohli chýbať, ako spoločná Staré časy, medley so Simmer Down, Reggae muzika či Could You Be Loved s výskokom. Oboznámené publikum nebolo treba na čupnutie presviedčať ani chvíľku.
Polnocou odštartovala skvelá show šikovného ruského DJ Vadima a sympatického a talentovaného MC Jmana z Británie, no s jamajskými koreňmi. Jman neustálne komunikoval s publikom, nesmierne sa tešil, že toto je po prvýkrát, čo po dvoch rokoch stojí na stejdži. Priznal aj trému, no vďaka jeho raketovému flowu nebolo nič poznať. Vyjadril vďačnosť za naše prijatie a energiu: “Veľa to pre nás znamená.” Aj Vadim si vyšiel dopredu zatancovať a zaspievať. Jman poďakoval ľuďom, že po celom svete milujú ich jamajskú undergroundovú muziku. “It means a world to us,” dojímal sa MC, ktorý mal vystúpiť aj vlani na veľkom Uprisingu. Ten potom dojal všetkých, keď venoval pesničku ľuďom, čo nedávno niekoho stratili. Jman minulý rok prišiel o otca.
Druhý stage Jama levova priniesol oba dni standup Silné reči, kde sa predstavili Kubo Lužina, Zitron, Marián Psár, Docent, Yuri a Martin Hatala. Hip-hop zastúpili Haf a Beyuz s DJom Simple Sample a mladý skladateľ a spevák Alan Murin, ktorému v skadbe Bejby Blue hosťovala Tina. Africký vajb priniesli mladí umelci Wakanda Wision a nový album predstavil Lukie FWD a čerstvý otecko Pokyman. Divákov zabávali aj selektori, DJi a MCs.
V rámci sprievodných podujatí si návštevníci mohli vyskúšať slackline, maľovanie, ping pong, tanečný workshop, rozcvičku a žonglovanie a ohňovú show od zoskupenia Stonožka. Novinkou bola drevená socha z koreňa Hlava levova a nechýbali rôzne zelené aktivity a vylepšenia.
Mnohí návštevníci a vystupujúci neskrývali dojatie a nadšenie z možnosti byť opäť na festivale. Väčšina zažila dvojročnú prestávku a neľahké obdobie a tá radosť a nádej sa dala vnímať. Neviem, či mi pandémia zamiešala priority, ale pristihla som sa, že mi v niečom tieto menšie verzie veľkých festivalov vyhovujú. Stihnem viac programu, ktorý sa inak prekrýva, nenachodím sa po menšom areáli toľko, rady sú všade zanedbateľné, stretnem viackrát kamarátov. Samozrejme, bez skúseností z organizovania veľkého festivalu by to nebolo ono a verím, že budúci rok to nebudú mať organizátori také náročné a budú to môcť rozbaliť, ako sú zvyknutí. Držím im aj nám palce. A ďakujem za to, že sa nevzdali.
PIATOK
SOBOTA
Autor: Martina Jarolínová Foto: Richard Lutzbauer a Martina Jarolínová