Deviaty ročník nášho najväčšieho reggae festivalu Uprising je za nami a dopadol nad očakávania. Sviatok reggae, lásky, hudby, jednoty, mieru a slnka sa uskutočnil cez víkend 26. – 27. augusta 2016 na Zlatých Pieskoch v Bratislave. Počasie musel vybaviť sám Jah a tak sme sa po rokoch dočkali horúceho slnečného počasia. Jednoducho Jamajka 🙂
Festival priniesol skvelých hudobníkov, organizáciu na úrovni a niekoľko noviniek. Bývalý Mungo’s Stage sa zmenil na Dub Club stage a staral sa oňho škótsky Electrikal Sound System. Pod nápis Uprising pribudol odkaz reggae One Love. Pre návštevníkov bol prichystaný stanový hotel Tent Inn a úschovňa Lock Inn či samoobslužná nabíjačkáreň. Upratovacie čaty dobrovoľníkov sa neustále pohybovali po areáli a spolu s vratnými pohármi udržiavali festival čistý. V horúcom počasí dobre padla aj jedna z promo akcií – ovocné nanuky rozdávané zadarmo po celé dva dni. Počas vystúpení na všetkých pódiách bežala na veľkoplošných paneloch originálna, farebná videoprojekcia. Objavovali sa tu grafické motívy, africké zvieratá, mená interpretov a aj vtipné zvieracie motívy. Bolo zaujímavé sledovať projekcie, stále boli iné, nenudili a neboli tak len prvkom v pozadí.
Umelci počas festivalu vyzývali k nenásiliu a kritizovali vojnu, politiku či súčasný systém. Viacerí odporúčali sledovať pozitívne správy namiesto tých negatívnych, ktoré nám ponúkajú masové médiá. Propagovali lásku k Zemi, jednotnosť, rešpekt, bezstarostnosť a odmietali rasizmus, fašizmus, nacionalizmus. Počas dvoch festivalových dní sme si mohli v nadupanom line upe vychutnať roots reggae, dancehall, dub step, hip-hop, drum and bass, rap či zouk.
Piatok na hlavnom pódiu otvárala prešovská skupina N3O Akustika. Pripravili si špeciálny uprisingový program a predstavili aj nového člena Stana. Pochádza z ukrajinského Užhorodu a v novej skladbe I’m Rastaman spieva a rapuje ukrajinsko-slovensko-anglicky. Okrem toho chalani zahrali svoje úspešné skladby Pridaj sa k nám alebo Matka Zem, ktoré si s nimi spievalo publikum. Na Arena stagei zahrali La3no Cubano upravené skladby do klubovejšieho šatu. Prizvali hostí Erika Šulca z Medial Banana, Sashu z Gonsofusu a speváčku Mila_mila 207.
Festival po prvýkrát privítal legendy The Congos. Jamajská vokálna kapela zložená z vitálnych a veselých pánov s rôznymi hlasmi ponúkla príjemné roots reggae. Nigérijčanka Nneka bola na Slovensku už tretíkrát. Krehká a jemná speváčka menila citlivé skladby na naliehavé a silné témy. Predviedla emotívne vystúpenie, spievala, hrala na gitaru a cajón a pri skladbe proti zneužívaniu žien som mala zimomriavky. Na druhom konci areálu preplnil Rocky Leon Arenu. Ľudí pritiahla jeho neskutočne pozitívna a veselá one-man show. Rocky Leon sa narodil v San Franciscu a má rakúsko-brazílsky pôvod – perfektná mozaika svedčiaca Uprisingu.
Legendy hip-hopu Looptroop Rockers zo Švédska odpálili svoju show na hlavnom stagei. Oslavujú 25 rokov na scéne. Pred dvomi rokmi vydali album Naked Swedes, kde odhaľujú pravú povahu Švédov. Tvrdia, že musíme sa odvážiť čeliť našej histórii, akokoľvek temnej, aby sme boli schopní vybudovať svetlejšiu budúcnosť. Arena stage ovládli Briti The Skints hrajúci moderné reggae a dancehall. Nasledovala krátka tanečná show Lil Mitu Crew a dievčatá publikum pripravili na ďalšie vystúpenie. Prišla jamajská hviezda a multitalent Kabaka Pyramid so svojou kapelou The Bebble Rockers. Svoju kombináciu reggae a hip-hopu nazýva rebel music a nebojí sa povedať svoj názor. Dancehall stage roztancovali DJi z Malalata. Striedali rôzne žánre, zaskákali sme si aj na cigánsky set, alebo kombináciu skladby Gasolina od Daddyho Yankeeho a Bregovičovej Gas Gas. Posledný piatočný set na Main stagei odpálila londýnska štvorica Modestep. Fanúšikovia už na nich čakali pod pódiom, aby im Modestep rozpohyboval krv v žilách a zahnal tak chlad letnej noci. Fúzia drum and bassu, dub stepu a rocku je na to ako stvorená.
Sobotu otvárali na hlavnom pódiu Moja reč so živou kapelou Komplot a novým albumom. Medial Banana rozskákali publikum napriek horúcemu popoludniu na priamom slnku. Kto nezvládol takéto krásne počasie, užíval si v tieni kapelu Bi.Ba a ich príjemné lazy reggečko. Line up ale nedovoľoval veľmi oddychovať, pretože na svoje vystúpenie sa na hlavnom pódiu chystali naši obľúbenci Dubioza Kolektiv z Bosny a Hercegoviny. Žlto-čierny ansámbel hral na Slovensku už veľakrát a stále nás baví. Show začali opäť krásne príšerným prekladom a hlasom z Google Translate, aby privítali svoje publikum. Ani Dubioze neprekážalo páliace slnko, dali zo seba všetko a ako povedali pre Bombing po koncerte, hralo sa im skvele, prijali tú energiu od publika a snažili sa ju vrátiť späť fanúšikom. Boli vysmiati a spokojní a na festivale ostali ešte nejaký čas. Dubioza kolektiv má rada kontakt s fanúšikmi a tak Almir zoskočil z vysokého pódia a zaspieval si s ľuďmi v prvých radoch. Neskôr rozdávali svoje minerálky vyšťaveným ľuďom.
Ras Muhamad, reggae ambasádor z Indonézie, najväčšej moslimskej krajiny sveta, predviedol skvelé vystúpenie s kapelou Budapest Riddim Band. Do publika ho prišli podporiť aj krajania s indonézskymi vlajkami. Indonézske heslo je Jednota v rozmanitosti. A to sa skvele hodí na Uprising. Na hlavné pódium vtrhol srdečný víchor Kassav. Členovia pochádzajú z Guadeloupe, Martiniku a Francúzska a priniesli na Uprising zouk. Svojimi pozitívnymi vibráciami, neutíchajúcimi úsmevmi a veselými tónmi roztancovali celý festival. Na pódium priniesli farby a život.
Lion D pochádza z Talianska a má africké korene. O svojom úspechu nás presvedčil na Arena stagei, kde hral svoj mix roots reggae, hip-hopu a dancehallu. Neskôr si ho na hlavné pódium zavolal aj krajan Puppa Albo. Medzitým ale publikum čakalo na Tarrusa Rileyho, veľké meno svetového aj jamajského reggae. Na začiatku jeho show dal priestor talentovanej jamajskej speváčke Alaine. Riley spieva nielen vydarené lovesongy, ale aj energické reggae. “Pretože neviem zmeniť svet, mojím prínosom pre svet bude moja hudba,” tvrdí Tarrus. Vystúpil spolu s fenomenálnym saxofonistom Deanom Fraserom a kapelou Blak Soil Band. Tarrus s hudobníkmi skvele komunikovali s divákmi a predvádzali svoje umenie. V koncertnom šate zazneli aj najznámejšie skladby ako Superman, Good Girl Gone Bad alebo She’s Royal.
Prišiel čas na headlinera festivalu. Talian, ktorý zobral svoj osud do vlastných rúk a šiel za svojím snom, sa stal Jamajčanom. Napriek ťažkým začiatkom je považovaný za veľkého pána reggae – Alborosie. Po šiestich rokoch sa vrátil na Uprising a pripravil tak veľký sviatok nielen publiku, ale aj organizátorom. Priestor pod pódiom bol preplnený do posledného miestečka, vyzeralo to, akoby sa celý festival presťahoval pozrieť sa na Alborosieho vystúpenie. Puppa Albo vyšiel na pódium so svojimi dredmi zmotanými v náručí, aby ich ukázal v plnej majestátnosti, pretože mu siahajú takmer po zem. Predviedol skvelú show, komunikoval s ľuďmi a na pódium zavolal Liona D. Svoju úlohu headlinera zvládol bezchybne.
Dancehallové tanečníčky z Badd Fyah priniesli ohnivú a fosforeskujúcu show na hlavné pódium. Hneď po nich prišla s modernou tvárou jamajskej hudby mladá hviezda Konshens. Talentovaný a okúzľujúci Jamajčan priniesol na Uprising dancehall. Neustále komunikoval s publikom, ale aj osvetľovačom a zvukárom. Niekoľkokrát nechal zhasnúť svetlá na pódiu. Najdojemnejšie to bolo vtedy, keď venoval skladbu všetkým, ktorí už nie sú medzi nami. Vyzval publikum rozsvietiť zapaľovačmi či displejmi a zaspomínať si na tých, čo odišli. On sám stratil nedávno brata Delusa, s ktorým tvorili duo Sojah. Nevynechal ani skladbu Good Girl Gone Bad, ktorú naspieval s Tarrusom Rileym a tak sme ju mali možnosť počuť v ten večer už druhýkrát.
Programom hlavného pódia opäť sprevádzali G Ras a narodeninový oslávenec Poky Man, ktorý mal ku koncu už vykričaný hlas. Títo dvaja krásni pozitívni chalani nezabudli pripomenúť message Uprisingu – one love, peace, unity, togetherness. A je nás väčšina. Tento odkaz sme poslali aj počas deviateho ročníka Uprisingu do sveta.
Čiernobiely album nájdete tu.
Autor: Martina Jarolínová