Trubkár Ondrej Juraši vydáva debutový album Post

Trubkár Ondrej Juraši vydáva debutový album Post BOMBING

Aj rok 2016 bude pestrý na domáce jazzové novinky. Zásluhu na tom má aj edičný plán vydavateľstva Hudobný fond. To hneď na začiatku roka prichádza s debutovým albumom trubkára Ondreja Jurašiho. Nahrávka Post má vďaka jeho originálnemu autorskému citu šancu osloviť široké poslucháčske publikum.

Bol by som rád ak by sa CD páčilo väčšiemu okruhu poslucháčov. Tak som ho aj mieril. Chcel by som poslucháčom priblížiť jazz prostredníctvom jednoduchšej formy. Mám pocit, že sa v posledných rokoch veľmi komplikuje. Zatiahol som trochu ručnú brzdu a stavil na jednoduchšie kompozície,“ dodáva k debutovému albumu skladateľ a výrazný inštrumentalista v jednej osobe. Ondrej Juraši je v hudobných kruhoch známy najmä ako skúsený člen elitných big bandov. Na jeho nezameniteľný trubkársky výraz ste mohli naraziť v Big Bande Gustava Broma, CZ/SK Big Band Matúša Jakabčica aj v skupinách saxofonistu Mila Suchomela, či trombonistu Michala Motýľa. „Celý život hrávam v big bandoch, nemal som sa teda ako prejaviť v menších zostavách. Mišo Motýľ tlačil na to, aby som niečo urobil. Tak som to teda skúsil,“ opisuje prvotnú myšlienku na vznik albumu Post, Juraši. Zdenko Huszárik – akordeón a klavír, Pavol Bereza – gitara, Josef Fečo – kontrabas, Otto Hejnic – bicie nástroje a Ondrej Juraši – trúbka a krídlovka. Výborná zostava sa v siedmich autorských skladbách pohybuje na rozmedzí troch príbuzných hudobných štýlov. „Na albume Post som skĺbil latino music, folklór a do tejto kombinácie každý z nás pridal svoje jazzové cítenie,“ približuje charakter debutu Post hudobník so slabosťou pre harmóniu a pokojnú atmosféru skladieb.

Päť kompozícii napísal pre nahrávku Post samotný Juraši, dve ďalšie pridal trubkárov dlhoročný priateľ a spolupracovník Michal Motýľ. Výsledkom je príjemná nahrávka, ktorá sa vymyká súčasnému trendu agresívnejšieho jazzu. Debutový album Ondreja Jurašiho vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.

Ondrej Juraši – Post:

 1. Melodika
 2. Časopriestor
 3. Jac 12
 4. Slnečné dni
 5. Triwaltz
 6. Slzy
 7. Jusko

Obsadenie:

 • Zdenko Huszárik – akordeón a klavír
 • Pavol Bereza – gitara,
 • Josef Fečo – kontrabas,
 • Otto Hejnic – bicie nástroje
 • Ondrej Juraši – trúbka a krídlovka

Ďalšie informácie o CD Ondrej Juraši – Post: http://www.musicaslovaca.sk/index.php?route=product/product&product_id=2645

FB profil Hudobného fondu: https://www.facebook.com/hudobnyfond.sk?fref=ts

Zdroj: Hudobný fond / www.hf.sk / www.musicaslovaca.sk