Topfest 2014 dokázal, že je fakt TOP

Tento ročník môžem zhodnotiť pokojne len s použitím jedného slova. Bol neopísateľný, neskutočný, najlepší. Dobre, nepoužila som iba jedno slovo, ale rovno tri a dokonca samé superlatívy, ale bolo to skutočne tak.

Topfest dokázal, že je fakt TOP festival na Slovensku

Toto bol pre mňa 5. ročník Topfestu a bol úplne odlišný od všetkých ročníkov, na ktorých som bola a každým rokom zvyšuje úroveň nielen výberom headlinerov, ale aj tým, ako sa starajú o návštevníkov Topfestu. Brány stanového mestečka sa otvorili už v stredu v poobedných hodinách. Povedzme, že to bol taký „nultý“ deň pre topfesťákov, aj keď nič nevystupovalo, oni sa zabavili sami.

Ja som prišla do Piešťan približne okolo trinástej hodiny a išla som sa zoznámiť s areálom a so stanovým mestečkom. Na to, koľko bolo iba hodín, už tam bolo dosť ľudí. V stanovom mestečku to naozaj žilo nielen tento deň, ale celý Topfest, či bol deň, noc alebo ráno, či bol človek unavený, spálený alebo zničený – žilo to tam.
Vo štvrtok prvá kapelka začala hrať až o 17:00 a boli to práve Heľenine oči, ktoré vystúpili na najväčšom pódiu – Astage, títo neskutočne roztancovali celý dav ľudí, ktorí sa na nich prišli pozrieť s ich najväčšími hitmi ako napríklad Marianna, Hoja Hop, Dovolenka a mnohé iné, ktoré si dav neskutočne užíval. Tá atmosféra bola úžasná. Ďalej rozprúdili krv v žilách Extip, Marky Ramone´s Blitzkrieg, „spešl hosť“ skupiny Kabát, skupina D-A-D. Po nich zahrala skupina Kabát neopísateľný dvojhodinový koncert, kde zazneli ich najznámejšie pesničky ako napríklad Pohoda, Malá dáma, Na sever, Burláci a iné známe, ktoré si dav spieval spolu s Pepom. Ich koncert bol ukončený ako každý rok krásnym ohňostrojom. Po nich na stage prišla kapela Sabaton a celý štvrtkový program ukončila kapela Bank of Joe.

Ani sme sa nenazdali a už tu bolo piatkové ráno, po noci, kde bolo maximálne 13°C nás ráno zobúdzalo slniečko, ktoré niektorým priamo svietilo do stanov, kde sa už o siedmej ráno nedalo vydržať. Keď nás nezobudilo slnko, tak minimálne to bol pokrik „hovnooooo“, ktorý sa niesol celým Topfestom. Prvá kapela, ktorá vystúpila v piatok, bola kapela Torr, neskoršie o 13:00 prišli na pódium chlapci zo Smoly a hrušky, kde predviedli parádnu show a roztancovali celé publikum. Smola a hrušky bola obzvlášť kapela, na ktorú som sa v piatok tešila, ako aj Alkehol, Horkýže Slíže, Desmod, IMT Smile, Pali Habera a Team, ale tiež v piatok zaznel aj Helloween. Celý piatkový večer ukončila nitrianska kapelka Zoči voči, priznám sa, na nich som už mlela z posledného, ale nemohla som si ich nechať ujsť. Chlapci predviedli, že fakt vedia „rozpogovať“ dav aj o jednej ráno a je jedno, že bola neskutočná zima a ľudia boli unavení.
Nehoráznou rýchlosťou prišiel posledný deň Topfestu.

Veľa ľudí prišlo na Topfest kvôli tomuto dňu. Hlavným lákadlom pre nich bol headliner 30 SECONDS TO MARS, kvôli ktorým si podaktorí kupovali len jednodňové lístky na tento deň. V sobotu však vystúpili aj iné zvučné mená ako napríklad Peter Bič Projekt, Zuzana Smatanová, Mandrage, Gladiator, Billy Barman, Konflikt, či Rybičky 48. Headlineri 30 SECONDS TO MARS žiaľ bez bubeníka Shannona Leta mali vystúpiť a predviesť neopakovateľnú show o 22:00, nakoniec s pár minútovým meškaním po silnom potlesku publika a skandovaní vyšli na pódium. Jared vyšiel na stage v pyžame a v legínach a s kráľovskou korunou na hlave.

Bol úžasný! To, akú show predviedol, bolo neopakovateľné. Priznám sa, ja poznám asi len štyri pesničky, ale presvedčil ma, že asi ich začnem počúvať. To, ako stále komunikoval s publikom, ako vtipkoval, ako hovoril, že si Slovensko obľúbil a že určite príde ešte minimálne raz, že si tu chce nájsť aj ženu, bolo niečo krásne! Dav z neho besnel – a ja tiež. Tiež si pre nás pripravili aj vizuálnu show, najskôr to bolo neskutočne veľa nafukovacích balónov, dav sa ešte len z toho spamätával a už na nás vystrelili konfety. Bolo to niečo krásne, neopísateľný zážitok. Tiež si Jared zavolal na pódium pár ľudí, ktorí pri ňom aj zabudli rozprávať, priznám sa, keby sa to stalo mne, tak som na tom veľmi podobne. Publikum si užívalo koncert, spievalo každú pesničku a komunikovalo s Jaredom, keď sa pýtal, ako sa v našej reči povie „Slovakia“. Fakt to bol skvelý zážitok a tento koncert patrí jednoznačne k tým mojim najlepším, na ktorých som bola. Už sa nám blížil koniec vystúpenia 30 STM, tak si Jared zavolal na pódium približne 30 šťastlivcov, ktorí mohli byť spoločne s ním na pódiu. Koncert sa už skončil a dav sa v rýchlosti rozpŕchol. Niekto tam ostal a spamätával sa z tohto silného zážitku.

Po nich vystúpil Billy Barman a neskoršie Polemic. Polemic ako minuloročný Topfest ukončoval aj tento festival. Na to, že hrali o 1:15, sa prišlo na nich pozrieť veľa ľudí, nechýbali ich známe pesničky a samozrejme ako obvykle, roztancovali dav. Ľudia skákali, spievali a bavili sa. Boli fakt skvelí, ja som sa už nevládala ani hýbať, ale keď prišiel Polemic, ani neviem ako, prekonala som sa a celý koncert odskákala a zaspievala. Polemic bol posledná kapelka, ktorá vystúpila na tohtoročnom Topfeste. Keď odohrali koncert, zaznela z pódia pesnička od Queenov – We Are The Champions, všetci ľudia, čo tam boli, si ju spievali. Bolo to fakt krásne a nezabudnuteľné.

Celý tento ročník môžem zhodnotiť na výbornú a ako som už spomínala, rok čo rok sa zvyšuje úroveň tohto festivalu. Ľudia boli spokojní a to je hlavné, už nám nič iné neostáva, ako odpočítavať dni a tešiť sa na Topfest 2015

Foto & text: Adel Michnová