Spots#7 – Back to the future: v Nemeckom veslárskom klube budúcnosť splynula s prítomnosťou

Spots#7 - Back to the future: v Nemeckom veslárskom klube budúcnosť splynula s prítomnosťou BOMBING 18

Siedme tohtoročné Spots – podujatie, ktoré spája netradičné miesta a umenie, symbolicky oslávilo príchod budúcnosti 21. októbra 2015, presne na deň a v duchu kultového filmu Back to the future II. V opustenej budove Nemeckého veslárskeho klubu v Bratislave sa stretli fanúšikovia filmovej trilógie z 80. rokov, aby cestovali v čase aj s pomocou ľadovo namrazeného Jägermeistra, skvelého piva Excelent a hitov z filmu.

Keď tvorcovia kultovej trilógie, režiséri Robert Zemeckis a Steven Spielberg, vytvorili v 80. rokoch minulého storočia premyslenú trilógiu Back to the future, rok 2015 im zrejme pripadal taký vzdialený, že boli presvedčení, že aj cestovanie v čase už bude realitou. Marty a Doc v druhej časti trilógie pristáli vo vzdialenej budúcnosti práve 21. októbra 2015. Hoverboard i samošnurovacie tenisky medzitým uzreli svetlo sveta. V podzemí Nemeckého veslárskeho klubu zaparkoval originálny stroj času – automobil DeLorean DMC, jediný na Slovensku. Bol vyrobený v úplne prvej prototypovej sérii ako 201. z približne 9 000 kusov, z ktorých dodnes existuje už asi len polovica. Jeho oprava do 100% autentického stavu trvala štyri roky, ale stálo to za to! Nadšenci si mohli prezrieť aj rekvizity z filmu, informačný panel o značke DeLorean vrátane kuriozít a nástennú fotodokumentáciu rekonštrukcie vystaveného vozidla.

Spolu s kalifornskou ŠPZ „Outatime“, replikou Hoverboardu, Martyho čiapkou a vestou z budúcnosti, fotografiou miznúcich súrodencov, či historickou fotografiou Martyho a doktora Browna pri hodinách DeLorean vytvoril dokonalú atmosféru filmu Back to the future. Pred budovou veslárskeho klubu zaparkoval aj autentický Volkswagen bus T2, ktorý sa tiež objavil vo filme. Do „budúcnosti“ podľa predstáv tvorcov filmu nás preniesla aj hudba v podaní DJov Tagera & Vixa, ktorí sa zamerali najmä na vypaľovačky z 80. rokov a tracky z filmu. Prekvapením bol mladý gitarista Tomo, ktorý predviedol skvelú live verziu skladby Johnny B. Goode od Chucka Berryho aj s typickými tanečnými kreáciami. Ak si pamätáte, vo filme ju Marty hral na školskom večierku.

V samostatnej miestnosti s dvoma obrazovkami sa dali sledovať videá s pokusmi o zostrojenie hoverboardu či zostrih deviatich vecí, ktoré ste o  jednom z najkultovejších diel 80. rokov nevedeli. O tematickú výzdobu sa postarali výtvarníčka Jawa a legendárna graffiti crew vystupujúca pod menom Walldesign.sk. Malý 3D mapping pripravili Akasha Visualstation – ich hologram reklamy na Jaws 2019 bola naozaj dokonalý. Nechýbali Jägermeister bary a akčné hostesky, takže nikto nezostal smädný.

Niekoľko desaťročí nepoužívaná budova Nemeckého veslárskeho klubu ponúka z najvyššej terasy aj krásny výhľad na Dunaj a Bratislavský hrad. Jedinečná atmosféra klubu s hlavnou hviezdou večera – DeLoreanom sa postarali o splnený sen mnohých. Podujatia Spots budú pokračovať aj v roku 2016 – zatiaľ si pozrite foto– a videoreport zo sedmičky, a sledujte nás aj naďalej https://www.facebook.com/spots.uniqueplacestocelebrateart/?fref=ts