Spoločným koncertom Filharmonie Brno a skupiny Plastici si pripomenieme hodnoty Novembra 89

Spoločným koncertom Filharmonie Brno a skupiny Plastici si pripomenieme hodnoty Novembra 89 BOMBING 2

Česká kapela The Plastic People of the Universe a Filharmonie Brno odohrajú 16.11.2015 v bratislavskom Dome Odborov – Istropolise kompletný album Co znamená vésti koně v spoločnej symfonickej úprave. Pôjde o slovenskú koncertnú premiéru tohto jedinečného projektu, ktorý sa pre svoju náročnosť aj unikátny charakter už nikdy nemusí zopakovať. Lístky naň sa dajú zakúpiť v sieti Ticketportal.

Koncertné podujatie Co znamená vésti koně sa uskutoční 16. novembra 2015, v predvečer osláv Nežnej revolúcie a na deň pripomenutia spontánnej bratislavskej študentskej demonštrácie. Koncert má za ambíciu sprostredkovať širokej verejnosti silný umelecký zážitok za účastí významných hostí z umeleckého a politického disentu.

ppu_fb_02_2600

Filharmonie Brno spojila svoje sily s najznámejšou kapelou českého undergroundu The Plastic People of the Universe, výsledkom čoho vznikla unikátna koncertná interpretácia albumu Co znamená vésti koně. Toto dielo bolo v roku 1981 prvýkrát uvedené na tajnom koncerte v dnes už neexistujúcom dome v obci Kerhatice pri Českej Lípe, ktorý neskôr tajná polícia z pomsty nechala podpáliť a album bol neskôr nahraný na Hrádečku v dome Václava Havla. Toto dielo je považované za umelecký vrchol autorského aj interpretačného majstrovstva The Plastic People of the Universe reprezentujúcu syntézu rocku, spirituálnej a súčasnej vážnej hudby.

Dielo Co znamená vésti koně malo obrovský význam nielen pre undergroundové hudobné hnutie, ale aj pre politický disent. Svojou vysokou umeleckou hodnotou dokázalo, že aj „v podzemí“ vznikajú hodnotné diela na tej najvyššej kvalitatívnej úrovní. V roku 2014 uviedla Filharmonie Brno pod vedením dirigenta Marka Ivanoviće symfonickú verziu tohto diela v priestoroch Richard Adam Gallery v Brne, o orchestrálne aranžmány sa postaral talentovaný skladateľ Michal Nejtek. Na jeho uvedení sa podieľa kapela The Plastic People of the Universe v plnom zložení: Vratislav Brabenec, Jiří Kabeš, Josef Janíček, Joe Karafiát, Eva Turnová, Jaroslav Kvasnička a Filharmonie Brno v tridsaťčlennom obsadení. V tomto prevedení získava dielo úplne nové konotácie a zároveň zostáva zachovaný duch Plastikov. Okrem premiéry v Brne ho kapela s filharmonikmi dvakrát odohrala v pražskom Divadle Archa. Na Slovensku sa zrealizuje v tejto podobe a pri tejto príležitosti po prvý a zrejme po posledný krát.

ppu_fb_01_2600_1

Podujatie Co znamená vésti koně – Filharmonie Brno a The Plastic People of the Universe sa bude konať pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku a primátora Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava Ivo Nesrovnala a bývalého ministra kultúry a jedného z hlavných tvárí novembra 1989 Ladislava ´Agnesa´ Snopka. Súčasťou koncertu bude fotografická výstava na tému November 1989.

PPU_FB_72dpi_1200x1600

Zdroj: TS / OZ kultivation www.kultivation.sk