Soulfly a autentický líder Max Cavalera rozbúšili metalové srdcia svojich súputných fanúšikov na Slovensku v Bratislave

Soulfly v MMC 7

Hudba Soulfly  tiahne tóny na povrch priam z  najhlbších vrstiev bolestí a radostí. Podkutých vzdorom, rebéliou i pokorou. Duševná živelnosť je prítomná v každom okamihu. Vidieť, počuť, zažiť  hrať, spievať Maxa Cavaleru je ako účastniť sa veľmi zvláštneho “rituálu“, či dokonca “mystéria“. 

Texty a hudba Soulfly disponujú veľkou psychickou energiou. Texty skladieb s hudbou Soulfly podporujú silný zdroj kolektívnej energie. Počas koncertu si vzťah s publikom Soulfly akoby znovu vytváral. Oživuje ho ako stále sa meniacu a rozvíjajúcu bunku. Nejde na istotu, i keď by právom. Drží  v pozornosti a neutícha. Odmenou je vzlietny zážitok. Ale len pre toho, kto prv je ochotný “zostúpiť“… Metaforicky vzťahujem na názov piesne „Rise of the Fallen“ ( z albumu Omen, 2O10 ) , jedna zo skladieb, ktorú Soulfly zahrali na tomto koncerte. 

Max Cavalera komunikuje a udržiava zvedavý nedočkavý nepokoj v divákovi. Atmosférou tvorivého napätia. Živelnosť bicích, za ktorými sedel Zyon Cavalera posilňuje metalový drive. Ten neúnavne podporoval aj svojim úžasným niekoľko minútovým gitarovým sólom americký hudobník Marc Rizzo.  

Podieľal sa na siedmych albumoch Soulfly ( Prophecy, Dark Ages, Conquer, Omen, Enslaved, Saveges a Archangel. ) Je zároveň aj členom Cavalera Conspiracy ( Hudobný projekt Maxa & Iggora Cavaleru. ) Rovnakým dielom do celého koncertu vkladal svoje hudobné umenie, metalový know how i vytrvalý zurvalský pohyb Mike Leon. 

Sám Max Cavalera je fanúšikom jeho hry na gitare, jeho práce. Vstup Mike Leona do Soulfly priniesol vražedný trash metal! Basová gitara v jeho podaní pôsobí extra silne. 

Keď som na začiatku textu spomínala hĺbku tak práve album Archangel je posledným dôkazom. Sofistikovaná, hĺbavá, mystická sieň hudobnej kompozície. Živočíšnu surovosť prelínajú paradoxy doprevádzané mnohovrstvenými chórmi. V skladbe Archangel počuť skreslené bubny a anjelské hlasy. Skladby pretkané náboženskými smermi a mytologickými odkazmi. Napríklad Ishtar Rising .  Táto skladba je o  babylónskej bohyni plodnosti, lásky, vojny, sexu. Ishtare. Zostupuje do pekla. Max Cavalera bol inšpirovaný kapelami na Strednom východe, ktoré počúva. 

Na album  Archangel z roku 2015, ( producentsky zastrešil Matt Hyde ), nadviaže nový album, z ktorého skladba Summoning povzniesla do varu metalovú sálu MMC – čka v Bratislave.

S novým pripravovaným albumom sa vracajú k niektorým kmeňovým zvukom v skoršej fáze Soulfly.  Má vraj tiež nadviazať na legendárny album Roots z roku 1996. Sepultura na ňom využila zvuky nahrané uprostred džungle u indiánov. Zároveň pre Maxa Cavaleru posledným albumom v Sepulture pred jeho odchodom a následne založeniu Soulfly v roku 1997.

V každom ich hudobnom prejave cítiť aj neotrelú zmes iných hudobných vplyvov. Napríklad  na albume Prophecy skupina spolupracovala so srbskými hudobníkmi. Počuť to najviac na piesni „Moses“, ktorá je akousi zmesou metalu a reggae.

No prím tu vždy hrá metal a ten je nezlomnou črtou Soulfly. 

„We sold our souls to metal“ . Práve touto skladbou začína album Archangel a je to pieseň venovaná heavy metalu a jeho fanúšikom. Je oslavou všetkých foriem metalu. A táto skladba je vpísaná ako hymna pre metal po celom svete. Pevne verím a úprimne si to veľmi želám,  že týchto excelentných hudobníkov, hudobných “bojovníkov“, dynamický i hĺbavý Soulfly a ich členov budeme zažívať na Slovensku zas.  A hlavne čoskoro. Hell yeah!

 

Autor: Zuzana Mitra

Tags: