Sopranistka Eva Šušková a skladateľ Martin Burlas predstavujú spoločný album Lexikón chladu

Sopranistka Eva Šušková a skladateľ Martin Burlas predstavujú spoločný album Lexikón chladu BOMBING 1

Dve výrazné hudobné osobnosti, jeden originálny album. Speváčka Eva Šušková a skladateľ Martin Burlas prichádzajú s mimoriadne pôsobivou nahrávkou Lexikón chladu. Výnimočný cit pre netradičnú poetiku, minimalistické hudobné plochy a lexikón slušného správania ako základné východisko k atmosfére nahrávky. CD Eva Šušková/Martin Burlas – Lexikón chladu vychádza vo vydavateľstve Real Music House.

Intenzívna hudobná spolupráca z obdobia posledných dvoch rokov prekračuje hranice žánrov aj tradičných albumových konceptov. Skladateľ a performer Martin Burlas a sopranistka Eva Šušková sa individuálne profilujú v oblasti tak klasickej hudby, ako aj na poli experimentálnej tvorby, avšak cudzia im nie je ani participácia na tzv. medzi žánrových projektoch. Začiatkom ich hudobnej komunikácie bolo nahrávanie Burlasových skladieb Chlad pomáha a Námorníci na Šuškovej CD nosičoch secret VOICE a secret VOICE electric.

Spolupráca dvoch uznávaných umelcov sa zintenzívnila natoľko, že z nej vzišla potreba vydať vlastný spoločný album, ktorý spája dve zdanlivo nespojiteľné umelecké osobnosti. Séria jednoduchých, minimalistických piesní vážneho i absurdného charakteru so sprievodom elektronických hudobných nástrojov (syntetizátor a gitara v kombinácii s rozmanitými elektronickými zvukmi) sľubuje hlboký a intenzívny zážitok pre poslucháča širokého záberu. Základ nahrávky tvorí zhudobnený Lexikón slušného správania z roku 1980. Sedem hudobných fragmentov so skladateľskou pečiatkou Martina Burlasa dokázal vokálny prejav Evy Šuškovej posunúť na novú, sugestívne naliehavú, úroveň. Zvyšnú časť albumu tvoria skladby Chlad pomáha (Text – Martin Burlas), Pussycalling, Pod závojom (Text – Peter Kollár) a Pleseň (Text – Martin Burlas). Spomínané piesne zapadajú do špecifického konceptu hudobného sveta Šušková/Burlas a potvrdzujú, že obaja hudobníci našli autentický spoločný jazyk. Za nahrávaním, mixovaním a masteringom albumu Lexikón chladu stoja Robert Pospiš a Martin Sillay z hudobného štúdia Real Music House. Pôsobivou súčasťou albumu je aj obal s fotografiami Michala Šebeňu.

Nečakané ale o to intenzívnejšie hudobné spojenie. Novinka Lexikón chladu je nespochybniteľným dôkazom “nadžánrového“ uvažovania oceňovanej sopranistky a jedného z najvýraznejších skladateľov súčasnej slovenskej hudby. Eva Šušková a Martin Burlas nahrali nahrávku s nenapodobiteľnou atmosférou a sofistikovanými odkazmi pre otvorené poslucháčske publikum. Jedenástka skladieb s ich umeleckým podpisom nesie znaky kultového hudobného počinu. Nahrávku Lexikón chladu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Na vydanie CD prispeli Hudobný fond a SOZA. Album Eva Šušková/Martin BurlasLexikón chladu vychádza vo vydavateľstve Real Music House.    

Viac informácii:

 

Zdroj: REAL MUSIC HOUSE