Šialení Hurra Torpedo rozpálili Ateliér Babylon

Šialení Hurra Torpedo rozpálili Ateliér Babylon BOMBING

Návštevníci piatkového večera v Ateliéri Babylon zažili luxusnú zábavu. Vystúpenie Hurra Torpedo sa nedá porovnať s ničím iným. Čakáte bordel a recesiu, pankáčsky prístup, ale zažijete neuveriteľný masaker, dokonale pripravený, ozvučený a keď už si myslíte, že ste videli všetko na svete, Hurra Torpedo má v rukáve teplákovej bundy ďalšie esá.

Chlapi udržiavajú seriózny výraz, a tak pôsobia ako vypustení z blázinca. Aslag, Egil a Kristopher sú Nóri vo veku 45-47 rokov a v Nórsku pôsobia nielen v rade ďalších hudobných skupín, ale aj ako komici či TV moderátori.

Pódium preplnené stovkami spotrebičov od likvidátora ekoodpadu je ozvučené množstvom mikrofónov, ktorých počet si netrúfam ani odhadnúť. Svoj mikrofón má každá práčka, sporák, sušiak na prádlo, kastanety z toustovača, krájač na vajíčka aj vysávač. Hrajú na všetko, čo si viete aj neviete predstaviť a nové vychytávky komentujú. Napriek tomu, že sa nórske trio preslávilo na internete vďaka coverom známych pesničiek, na koncerte hrajú drvivú väčšinu svojich skladieb. Medzi skladbami sa prihovárajú publiku, dávajú rady chlapom, ako byt sexy a plodiť viac Slovákov a veľký obdiv zožnú skladbou spievanou po slovensky s nepublikovateľným obsahom. Jej text vznikol pomocou googlového prekladača a Egil ju zaspieval celú spamäti.

Kvôli koncertu v Budapešti pridali aj maďarsky spievanú pesničku. Počujeme pomalšie pesničky, aj skladby rýchle, punkrockové, ktoré “obľubuje” Kristopher, keďže si to celé odmaká na mrazáku a iných perkusiách. Nechýba ani improvizácia na všetko možné. Počas koncertu postupne likvidovali všetky spotrebiče či porcelán. Ako sa hovorí, keď sa rúbe les, lietajú triesky, ani tento koncert nespĺňal normy BOZP. Podchvíľou publikum v predných radoch uskakovalo pred kovovými úlomkami z mikrovlnky. V svetelných kužeľoch vidieť trblietajúce sa čiastočky kovu.

Ku koncu vyšťavený Kristopher “odpadne” na svoj mrazák a naberá sily na megahit Total Eclipse of the Heart od Bonnie Tyler. Cover som počula nespočetnekrát a musím uznať, že naživo to naberá na novej sile. Aslag ponížil sporák viac ako kedy predtým, diváci zborovo spievajú najznámejší cover kapely spolu s ňou. Padajú teplákové bundy a spolovice aj tepláky a trio sa chystá na vrcholný zvuk večera.

Kristopher si dokotúľal obrovské a ťažké zliatinové koleso z nejakej sejačky či vlaku, silácky ho zdvihol nad hlavu a neuveriteľným zvukom pokoril svoje sporáky. Jeden z nich takto načatý rozobral až po črevá. Egil si strčil hlavu do bubna od práčky a surreálne naň hral palicou.

Nóri mali hrať aj na Pohode v roku 2009, kedy pád stanu predčasne ukončil festival. Potom vystúpili v Bratislave v roku 2012, no stále si želajú zahrať aj neuskutočnené pohodové vystúpenie. Po koncerte hudobníci prišli medzi návštevníkov a ochotne sa so všetkými rozprávali a fotili. Podpisovali nielen CD, DVD a vstupenky, ale aj porcelánové črepiny a úlomky spotrebičov. Zúčastnila som sa množstva absurdných koncertov najrôznejších štýlov, ale Hurra Torpedo ma dostali absolútne.

Text a foto: Martina Jarolínová