Zázračný jazzový trumpetista miluje svoju prácu a Balkán. Rozhovor s Lukášom Oravcom.

Trumpetista Lukáš Oravec vyráža na festivalové turné po Slovensku a Čechách BOMBING 8

Oceňovaný slovenský mladý trumpetista Lukáš Oravec sa v apríli predstavil na festivalovom turné po Slovensku a Česku. Do kvartetu prizval amerického klaviristu Aarona Goldberga, vplyvného slovenského bubeníka Mariana Ševčíka a mladého českého talentovaného kontrabasistu Tomáša Baroša. Pre Bombing nám Lukáš odpovedal na niekoľko otázok o hudbe, živote a úspechu.

 

Vaša tvorba získala viaceré ocenenia a médiá vás nazývajú zázračným mladým trumpetistom. Aký je váš recept na úspech?

Musíte svoju prácu milovať, vložiť do nej veľa času, obetovať tomu veľa úsilia, a samozrejme musíte mať na to určité nadanie, bez ktorého by to asi nešlo.

Aký je to pocit, vytvoriť dva najlepšie slovenské jazzové albumy roka?

Vždy poteší, keď niekto ocení vašu prácu, v tomto prípade to bola medzinárodná porota. Pre mňa je možno ešte väčším potešením, keď moju prácu, hru, kompozíciu ocení niekto, kto v tejto branži dosiahol vysokú úroveň. Teda ako interpret a podobne.

Čo pre vás znamená hudba?

Je to zmysel života, a môj osobný priestor, pokiaľ môžem hrať to, čo chcem hrať.

Bol jazz a trumpeta vždy vašou voľbou číslo jedna?

Trumpeta bola voľbou mojich rodičov, ale bola to šťastná voľba.

Lukas_Oravec_by_Adda_Adowicz_PROMO_CD_2015

Čo je vašou inšpiráciou?

Bežný život, ale aj hudobná scéna, všetky žánre, z nich najmä klasika, jazz a etno hudba. Samozrejme je to hlavne o napĺňaní predstavy o hudbe, ktorú si človek vytvára pri počúvaní hudby.

Kde vystupujete radšej – v kluboch alebo na festivaloch?

Mám rád obe, skôr je otázkou, aké podmienky daný festival alebo klub vytvorí, aká je tam akustika, aký klavír, akí sú zvukári, a samozrejme aj obecenstvo. Toto všetko je pre nás veľmi dôležité.

Ktorá fáza je pre vás najzaujímavejšia – tvorba skladieb, nahrávanie v štúdiu či vystpovanie pred publikom?

Teraz ste ma zaskočili, keď nad tým premýšľam, na všetky veci sa teším vždy, aj keď každá práca obnáša niečo iné. Pri komponovaní je to asi najkľudnejšia práca, a pri koncertovaní či nahrávaní platne ste plný adrenalínu.

Vašou hlavnou formáciou je Lukáš Oravec Quartet, ale pôsobíte v ďalších troch projektoch. Kde sa cítite najlepšie? Alebo vám vyhovuje práve tá rôznorodosť?

Tých projektov je samozrejme viac. Okrem môjho projektu, ktorý je mojou vlajkovou loďou, mám sekundárny projekt Kaunis Five, teraz novovzniknutý medzinárodný projekt The Middle European Quintet, alebo je to účinkovanie v Českom Rozhlasovom Big Bande Gustava Broma či v Československom Big Bande Matúša Jakabčica. Samozrejme účinkujem v množstve ďalších projektoch ako sideman, keď ma potrebujú.

lukas_oravec_2015_by_adda_adowiczwww.studio-57.eu

Spolupracujete so zvučnými menami zo zahraničia. Ako vzniká takáto spolupráca?

Jednoducho, oslovíte ich, pošlete nejaké materiály, aby ste predstavili svoju prácu, a pokiaľ sa im páči projekt a dohodnete sa na podmienkach, tak sa začne pracovať na menežovaní koncertov.

Akú hudbu počúvate vo voľných chvíľach?

Niekedy žiadnu. Ale mám rád klasiku, samozrejme jazz, srdcová záležitosť je hudba Balkánu.

Čo robíte, keď nepracujete?

Veľmi rád varím.

V apríli ste boli na festivalovom turné. Ako sa vám hralo?  

Hralo sa fantasticky, mať v projekte tak úžasného pianistu ako je Aaron Goldberg je veľká pocta. Fungovalo nám to spolu a podali sme vysoké výkony.

Vaša práca vyžaduje veľa cestovania. Cestujete rád?

Cestujem rád len vtedy, keď mám dlhšiu pauzu, keď toho začne byť veľa, tak som otrávený. Nie že by ma nebavilo byť na rôznych miestach, ale potreboval by som teleport.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov a radosti z hudby!

Ďakujem, všetko dobré aj Vám.

www.lukasoravec.com

Formácia Lukáš Oravec Quartet (SK/CZ) vznikla začiatkom roku 2012. Svojou kvalitou okamžite zaujala jazzových nadšencov. Kapela odohrala rozsiahlu šnúru klubových koncertov a festivalových vystúpení po celej Európe. Quartet získal najvyššiu cenu súťaže „Young Faces of Slovak Jazz“ a zároveň cenu za „interpretačný výkon“ lídra quartetu. V roku 2013 vydali debutový album s názvom „Introducing Lukáš Oravec Quartet“, ktorý získal cenu „ESPRIT“ za najlepší slovenský jazzový album roku 2013. V Roku 2015 vydáva dva albumy. Album „Piotrology“ Lukáš Oravec Quartet feat Vincent Herring (USA) a album Kulosaari, ktorý získal nomináciu na cenu Radiohead Award 2015.  V roku 2016 vydáva najnovší album kvarteta „Ali“, ktorý získal nomináciu na cenu Radio Head 2017 a zároveň získal cenu “ESPRIT” za najlepší slovenský jazzový album roku 2016, čím sa stal najviac oceneným jazzovým projektom za posledných päť rokov. Quartet spolupracuje s najlepšími hudobníkmi z európskej a americkej jazzovej scény, s Rick Margitza, Vincent Herring, Andy Middleton, Danny Grissett, Wayne Escoffery, Kalmán Oláh, Miroslav Vitouš, Peter Erskine, Benito Gonzalez, Gabor Bolla a s mnohými ďalšími..

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Adda Adowicz