Program Novej Synagógy a Stanica Žilina – Zárečie

Milan Guštar vystaví v Novej synagóge zvuk organu a zvonov BOMBING 5

Prinášame vám program Novej Synagógy a Stanica Žilina – Zárečie v Žiline na mesiac október

 

Nová synagóga Žilina

pondelok 2. 10., 19.00

premiéra divadelnej inscenácie

Mestské divadlo Žilina / Ivan Vyrypajev: Neznesiteľne dlhé objatia

Premiéra novej inscenácie Mestského divadla Žilina, ktorú sa rozhodli uvádzať mimo svojich dosiek – v otvorenom priestore Novej synagógy. Hra patrí medzi najnovšie texty Ivana Vyrypajeva. Príbeh pripomína poviedkový film, kde sa prelínajú osudy štyroch hrdinov žijúcich v New Yorku (z toho traja sú imigranti).

Réžia: Eduard Kudláč

Účinkujú: Ivana Kubáčková, Ján Dobrík, Iveta Pagáčová, Michal Tomasy

 

utorok – streda, 3. – 4. 10.

vzdelávací projekt pre žiakov a učiteľov ZŠ

Nimbus Land – vzdelávanie pomocou hier

Nimbus je autobus hravého učenia, ktorý v októbri cestuje po Slovensku. Zastaví sa aj v Žiline a žiakov základných škôl a ich učiteľov privezie do Nimbus Landu – zábavnej krajiny, kde si vyskúšajú systém vzdelávania pomocou hier a to nielen počítačových, ale aj tých klasických – pohybových a stolových hier. Projekt Nimbus mapuje a verejne prezentuje inovatívne prístupy ku vzdelávaniu v rámci takmer všetkých učebných predmetov – vrátane telesnej výchovy. Podujatie organizuje Edufactory by Pixel Federation, iniciatíva za lepšie vzdelávanie, ktorá podporuje vzdelávacie projekty využívajúce nové technológie hravou formou.

 

štvrtok 5. 10., 17.30

prednáška

Príbeh Shlomo Breznitza a sr. Agáty Matúškovej

Profesor cirkevných dejín z Univerzity Komenského v Bratislave Jozef Haľko priblíži príbeh záchrany židovského chlapca Juraja Breznitza rehoľnými sestrami vincentkami počas druhej svetovej vojny v Žiline. Po vojne Shlomo Breznitz emigroval s matkou a sestrou, ktoré na rozdiel od otca prežili holokaust, do Izraela, kde vyštudoval a ďalej učil psychológiu, napísal sedem kníh a bol aj rektorom University of Haifa.

Prednáška je súčasťou ekumenickej akcie Týždeň kresťanskej kultúry v Žiline, ktorú organizuje Inštitút Communio, nezisková organizácia založená Žilinskou diecézou.

 

sobota – nedeľa, 6. – 7. 10.

Žilinský literárny festival 2017 v Novej synagóge

  1. ročník Žilinského literárneho festivalu si ako hlavnú tému vybral FAKT? FAKT! Ako narábame s faktami v časoch, keď sme dennodenne konfrontovaní s ich zatajovaním, prekrúcaním a svojráznou interpretáciou? Dokážeme ešte rozlišovať fikciu od reality? Čo je znakom kvality pri vymyslených veciach? Ako poznáme, že nami vnímaná realita je pravdivá?

Festival začne už vo štvrtok 28. 9. Kníhkupeckou nocou v Artfore a bude pokračovať ďalšími akciami počas celého týždňa, no vrcholom budú posledné dva dni v Novej synagóge. V piatok 6. 10. sa môžete tešiť na spisovateľa a režiséra Silvestra Lavríka, maďarského historika Józsefa Demmela, ktorý napísal najlepšiu knihu o Ľudovítovi Štúrovi, dramaturga a spisovateľa Daniela Majlinga a sólo koncert Kataríny Málikovej v sprievode žilinského detského flautového zoskupenia Zobkáčik. V sobotu 7. 10. bude v Synagóge po celý deň Malý knižný trh. Debatovať s Fedorom Blaščákom príde spisovateľ Michal Hvorecký, s blogerom Samom Marecom sa bude rozprávať Pavel Sibyla (Nadácia Zastavme korupciu) a príde aj víťaz Anasoft Litera 2017 Ondrej Štefánik. Na záver uvedie košické Divadlo Na peróne svoje najnovšie predstavenie s aktuálnou témou Na stáž! Podobné informácie a celý program nájdete na www.zlf.sk.

 

  1. 10. – 6. 12.

výstava

Globálna kontrola a cenzúra

Poznanie predstavuje moc. Väčšiu moc má však ten, kto ovláda tok informácií. To platí predovšetkým v dnes prevládajúcej digitálnej kultúre, v ktorej všetky informácie v celosvetovej sieti podliehajú nekontrolovateľnému sledovaniu a manipulácii. Ak kedysi predstavovali digitálne komunikačné formy novú nádej demokratickej spolupráce, v poslednej dobe sa stali ideálnym nástrojom na kontrolovanie a ovplyvňovanie miliárd ľudí.

Výstava Globálna kontrola a cenzúra skúma nezastaviteľný prienik kontroly a cenzúry do nášho každodenného života.

Vznikla spoluprácou vedcov, novinárov, aktivistov a umelcov z viac ako dvadsiatich krajín sveta. Opiera sa o partnerstvo s ZKM (Centrum pre umenie a médiá) Karslruhe a o spoluprácu s pracovnou skupinou Netzpolitik Inštitútu politických vied Univerzity Karla Ruprechta v Heidelbergu a s Centrom pre aplikované bezpečnostné technológie Technickej univerzity v Karlsruhe. Ďalšími dôležitými partnermi sú Reportéri bez hraníc, Chaos Computer Club, ako aj platforma netzpolitik.org.

 

Kurátori výstavy: Bernhard Serexhe, Lívia Nolasco-Rózsás

Výstavu organizuje Goethe-Institut Bratislava a Nová Synagóga Žilina.

Vernisáž výstavy: piatok 13. 10. 2017, 18.00. Súčasťou otvorenia bude komentovaná prehliadka s kurátorom Bernhardom Serexhe a audiovizuálne performance združenia Kolektiv.

 

utorok 17. 10., 19.00

koncert

Klavírny recitál: Peter Nágel

Klavírne recitály v priestore Novej synagógy štartujeme vystúpením mladého klaviristu, ktorý sa nedávno publiku v Žiline úspešne predstavil ako sólista v spolupráci so Štátnym komorným orchestrom. Peter Nágel sa teší povesti suverenity vďaka jeho nadštandardnej profesionálnej výbave a hlbokej zaangažovanosti. My sa zas budeme tešiť na hutný program v postupnosti od „novšieho“ k „staršiemu“ zostavený výlučne z krátkych foriem, čo poukazuje na interpretovu vybavenosť širokou škálou prostriedkov. Malé hudobné plochy totiž volajú po veľkej interpretačnej výbave. Pozývame aj s prísľubom, že z koncertu neodídete bez komplexného sluchového zážitku. Počas Chopinovho cyklu prelúdií je viac než isté, že našimi ušami prejdú všetky tóniny klasického dur-mollového systému.

 

streda 18. 10., 17.30

diskusia pri káve a koláči

Café Európa: Sexuálne menšiny v EÚ a na Slovensku

Ďalšia z diskusií pri káve a koláči s aktuálnou témou súvisiacou so Slovenskom a našim miestom v Európskej únii – témou ochrany práv nenárodnostných, najmä sexuálnych, menšín na Slovensku. V diskusii o viacrýchlostnej Európskej únii sa síce naša krajina jasne hlási k svojmu záujmu byť v jej prípadnom „jadre“, a čo sa týka niektorých projektov ako je Eurozóna a Schengen, aj už doňho patrí. EÚ je ale zároveň hodnotový projekt, a v tejto oblasti sme skôr perifériou. Napríklad LGBT ľudia nemajú možnosť ani len uzatvárať registrované partnerstvá, nieto manželstvá či právo adoptovať. Malo by sa Slovensko aj v tejto oblasti posúvať ďalej, ak chce naozaj byť modernou európskou krajinou?

 

streda 25. 10., 19.00

komorný koncert

Tünde Jakab / flauta a Jonas Skielboe / gitara

Medzi klasickými hudobnými nástrojmi, ktoré najviac lahodia ušiam, rozhodne nechýbajú flauta a gitara. Spojiť nástroj rozoznievaný dychom a nástroj rozoznievaný bezprostredným kontaktom prsta s chvejúcou sa strunou môže znamenať iba jedno – dvojnásobnú dávku sluchovej rozkoše. O to viac, že flauta/gitara nie je na našich pódiách frekventovaná nástrojová kombinácia. Flautistka Tünde Jakab (SK) a gitarista Jonas Skielboe (DK) prídu do Novej synagógy z Viedne, kde obaja v súčasnosti pôsobia. Pozývame na ich príjemne kozmopolitný koncertný program.

 

piatok 27. 10., 17.00

prezentácia knihy, diskusia

Fedor Gál: Ešte raz a naposledy v Žiline

Diskusia, autogramiáda a prezentácia knihy Karola Sudora a Fedora Gála. Krstnou mamou knihy bude speváčka Katka Koščová. Kniha rozhovorov, ktorú pripravil reportér Denníka N a niekoľkonásobný víťaz Novinárskej ceny Karol Sudor, je podľa Fedora Gála jeho testamentom. Na takmer tristo stranách podrobne reflektuje celý svoj život, nevyhýba sa ani boľavým miestam, vlastným zlyhaniam a témam dneška.

Knihu Fedor Gál: Ešte raz a naposledy; Koniec príbehu (Rozhovory s Karolom Sudorom) vydáva N Press, s.r.o. a diskusiu organizuje Denník N.

 

každá streda, 18.00

lektorské prechádzky výstavami

Interpretačný raj

Interpretačný raj je diskusný formát a miesto stretnutí diváka s výstavou v sprievode lektorov Lucie Gašparovičovej a Juraja Gábora. Cieľom je vytvoriť spoločný zážitok a transformovať ho na podnet pre diskusiu. Navodzovaním myšlienkových alebo fyzických situácii účastníci získajú odvahu vo vlastnom formulovaní názorov a prežitkov, pričom žiadna odpoveď nie je nesprávna. Interpretačný raj je v neposlednom rade priestor na príjemne neformálne stretnutie a diskusiu tak s umením, ako so zaujímavými ľuďmi.

 

Galéria Plusmínusnula

 

  1. 9. – 20. 10.

výstava

František Demeter: Nemám nič

To meno asi počujete prvýkrát, lebo František Demeter je najmenej ambiciózny výtvarník svojej generácie. Má 42 rokov, učí maľbu na VŠVU. Za sebou má iba 5 menších samostatných výstav No niečo na tom Ferovi asi bude, záujem o jeho tvorbu sa pomaly dvíha. V roku 2015 bol finalistom Ceny Oskara Čepana, v roku 2016 mu v galérii Krokus vyšla prvá monografia. On na to reaguje tak, že zničil veľkú časť svojej doterajšej tvorby. A tak sme si povedali, že výstavu v Žiline skúsime poňať ako príležitosť k novému začiatku. Keďže v ateliéri nemá doslova nič a súčasne panujú pochybnosti o tom, či vôbec vie maľovať, tak sme prišli s nápadom, že to opäť skúsi. Site specific inštalácia z prázdnych rámov je scénou, aby sa cítil v galérii ako doma. A počas výstavy tam bude čakať na niekoho, kto príde a nechá sa portrétovať. Olejom na plátne.

Kurátor: Fedor Blaščák

 

  1. 10. – 24. 11.

výstava

Nora-Swantje Almes a Elena Strempek: Shores of Crucial Activity

Zložte si ruky zo spotenej tváre, ak ste to ešte neurobili.

Umelkyne Nora-Swantje Almes a Elena Strempek vo svojej audio inštalácii v galérii Plusmínusnula skúmajú otázky a podmienky súčasnej práce, umeleckej tvorby a áno, aj lásky. Tento kolaboratívny dialóg — koláž reči — tvorí cvičný verbálny súboj reflexií a odkazov, ktoré sa točia okolo umenia, jeho funkcie tvorby identity a jej viditeľných výsledkov.

V úvodnej prednáške na otvorení výstavy sa Elena Strempek podelí so svojím najnovším výskumom o tvorbe umenia na hranici medzi starostlivosťou (o seba) a kontrolou.

Vernisáž: piatok 27. 10. 2017, 18.00

 

Nová synagóga Žilina

Kultúrny priestor Nová synagóga prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Otvorené je od utorka do soboty v čase od 12.00 do 19.00 h a počas večerných akcií. Viac info aj aktuálne o programe na www.novasynagoga.sk.

 

Galéria Plusmínusnula

Galériu nájdete v infocentre pri Novej synagóge na Hurbanovej ulici č. 11, otvorené je v pracovné dni od 12.00 do 17.00 h. Vstup je voľný. Viac info aj aktuálne o programe na www.plusminusnula.sk.

piatok – nedeľa, 29. 9. – 1. 10.

festival horského filmu a dobrodružstva

Hory a Mesto Žilina

Doprajte si dávku adrenalínu v pohodlí kinosály. Výber toho najlepšieho z bratislavského festivalu Hory a Mesto doplnený o aktuálne novinky a sprievodný program vám na Stanicu prinášame už po piatykrát. Ťažiskom programu sú ako každý rok strhujúce športové dokumenty rozdelené do tematických blokov – Skala, Sneh, Vzduch, Horské bicykle, Voda a ďalšie. Medzi prvými premietneme záverečný diel tatranskej trilógie Erika Baláža Živá rieka s osobnou účasťou tvorcov, tešiť sa tiež môžete na interaktívnu prezentáciu Horskej záchrannej služby, či rozprávanie horského vodcu Pavla Rajtára. Hory a Mesto je festival, na ktorom sa nudiť rozhodne nebudete.

 

utorok 3. 10., 17.00 a 20.00

kino

Nina (r. Juraj Lehotský)

Nina má 12 rokov, jej rodičia sa rozvádzajú a svet, ktorý doteraz poznala, sa jej rozpadá pred očami. Otec a mama tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ale akoby mysleli len na seba. Nina im nerozumie, cíti sa opustená a oklamaná – nie je už takmer nič, čomu by mohla veriť. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a opory a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď je ohrozená jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny krok.

Nina – Juraj Lehotský / SR, ČR / 2017 / 82 min

 

štvrtok 5. 10., 19.00

fyzické divadlo

T.I.T.S. (CZ/NOR): Forced Beauty

Forced Beauty je audio-vizuálne pohybové predstavenie o ľudskej túžbe ovládať jeden druhého, o fascinácii násilím a zvláštnostiach empatie. Vitajte v bolestivom svete lásky a nenávisti, nekonečného vyjednávania, očarenia, slasti a trápenia. Dve ženy – dve telá krúžia okolo seba v napätej atmosfére za sprievodu rafinovaného zvuku. Ako „krvavá“ bude táto „Krvavá Mary“?

Predstavenie je inšpirované (re)prezentáciou násilia v našom každodennom živote a mocenskými štruktúrami vo vzťahoch. T.I.T.S. konfrontujú svoju fascináciu násilím a zároveň pracujú „s“ a „proti“ klišé ženskosti. Text dialógu bol inšpirovaný nenávistnými internetovými komentármi určenými ženám a na základe voľne dostupných popisov skutočných vrážd.

Koncept, choreografia, performer: Nela H. Kornetová (CZ/NOR)

Choreografia, performer: Lærke Grøntved (DK)

 

sobota – nedeľa, 7. – 8. 10.

seminár pre učiteľov ZUŠ

Hudba ako čin – progresívne postupy hudobnej edukácie

V spolupráci s Katedrou hudobnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pokračujeme v realizácii cyklu ministerstvom akreditovaných seminárov (v rámci kontinuálneho vzdelávania učiteľov) pod lektorským vedením Tomáša Boroša a Ivana Šillera. V poradí druhý intenzívny víkend je určený pre účastníkov, ktorí absolvovali úvodný seminár v júni.

 

utorok 10. 10., 17.00 a 20.00

kino / Be2Can

Štvorec (r. Ruben Östlund)

Christian je kurátorom švédskeho múzea moderného umenia. Úspešný, atraktívny, rozvedený otec dvoch dcér spĺňa ideál vzdelaného mestského liberála, ktorý sa snaží citlivo vnímať aktuálne spoločenské problémy. S nimi ladí aj pripravovaná výstava konceptuálneho umenia, v ktorej dominuje inštalácia štvorca 4 x 4 metre vo verejnom priestore; štvorca, v ktorom platia pravidlá absolútnej rovnosti a tolerancie. Ako ale takúto myšlienku predať v mediálne zahltenom a nesústredenom prostredí, ktoré žije predovšetkým virálnymi udalosťami? Zatiaľ čo „hip“ marketingoví experti vymýšľajú rôzne stratégie, Christianovi ktosi ukradne mobil. A v snahe získať ho späť roztočí kurátor nevedomky špirálu udalostí, ktoré spochybnia nielen jeho osobné kvality a výstavu, ale aj postavenie inštitúcie, ktorú reprezentuje. Film získal Zlatú palmu na festivale Cannes 2017.

Štvorec (The Square) – Ruben Östlund / SE, DK, D, FR / 2017 / 142 min / české titulky

 

streda 11. 10., 19.00

kino / KineDok

Normálny autistický film (r. Miroslav Janek)

Päť neobyčajných detí, ktoré spoločnosť označila jednotiacim a nelichotivým termínom „autistické“. Popredný český dokumentarista s jedinečnou autorskou víziou nás vyzýva, aby sme raz a navždy prestali vnímať autizmus ako medicínsku diagnózu a snažili sa pochopiť ho ako fascinujúci spôsob rozmýšľania, ktorý je niekedy šialene ťažké dešifrovať. Pretože kto posúdi čo je normálne – žiť v neustálom strese neuvedomujúc si absurditu moderného spôsobu života, alebo starostlivo hľadať poriadok, pokoj a ticho vo svete?

Normálny autistický film – Miroslav Janek / ČR / 2016 / 90 min

 

sobota 14. 10., 10.00 – 17.00

kutilská dielňa (nielen) pre ženy

Do-it-herself: Šitie na stroji

Kdekto má doma šijací stroj. Svoj, po mame, či po babke. A kdekto si občas potrebuje skrátiť nohavice alebo zašiť dieru na obľúbenej taške. Lenže ako na to? Doneste si svoj stroj na Stanicu! Lektorka pre túto dielňu, pani Hanka Lysičanová, vám ukáže, ako sa navlieka niť, tá vrchná aj tá spodná, na čo slúžia všetky tie koliečka a gombíky a prevedie vás všetkými druhmi stehov a základmi šitia na stroji. V prípade, že žiadny šijací stroj nemáte, ale chceli by ste s nami šiť, dajte nám vedieť. Skúsime vám nejaký zohnať. Prihlasovanie mailom na nienke@stanica.sk.

 

sobota 14. 10., 20.00

koncert

nvmeri

Po krste na tohtoročnej Pohode a vydaní nového albumu „I Don’t Think So“ v júli tohto roku vyráža skupina nvmeri na jesenné turné. V programe sľubujú miešať nové skladby s predošlými singlami. Pri tom všetkom nemôže chýbať ich povestná dávka improvizácie a spontánnych zvratov.

nvmeri sú Pišta Kráľovič, Miro Tuchyňa a Paľo Javorník a za dekádu svojho pôsobenia prešli viacerými zvukovými premenami. V ich najnovšej tvorbe zjavne počuť návrat k vplyvom čiernej hudby, ktorú absorbovali počas pôsobenia v kostoloch, kde sa spoznali. Komplexné, ale tanečné „grúvy“ usporiadané do hravých celkov, soulové gitary, energické synťákové plochy dopĺňajú hutné basové linky a harmonické vokály všetkých hudobníkov.

 

nedeľa 15. 10., 10.00 – 20.00

food festival

Vegánske hody Žilina 2017

Najväčší vegánsky food festival na Slovensku po prvýkrát prichádza aj do Žiliny. Tešiť sa môžete na množstvo udržateľných a ohľaduplných jedál bez živočíšnych výrobkov ako mäso, mlieko či vajcia. Predstavia sa vám reštaurácie, kuchárske talenty, ale aj obchody s vegánskymi potravinami či kozmetikou. Čakať na vás bude celodenný program s prednáškami, kuchárskymi show, ale aj s infostánkami neziskových organizácií. Organizátorom podujatia je občianske združenie Vegánske hody Slovensko.

 

utorok 17. 10., 17.00 a 20.00

kino / Be2Can

O tele a duši (r. Ildikó Enyedi)

Maďarský film O tele a duši je nekonvenčná love story dvoch odlišne zmrzačených ľudí: starnúceho finančného riaditeľa bitúnku a mladej uzavretej kvalitárky mäsa. Obaja hrdinovia, postupne ohromení zistením, že majú rovnaké sny, sa ich postupne pokúšajú spoločne plniť. Snímka, ktorá nenásilne spája chladné pozorovanie a nezvyčajnú emocionalitu ťaží z výraznej vizuálnosti: z precíznych geometrických kompozícií, neokázalého prelínania lyrickosti a brutality, symbolického využitia farieb i sústredenej práce s hercami. Je celkom pochopiteľné, že si práve tento film, ktorý medzi riadkami a pomocou snových metafor hovorí o mnohých súčasných spoločenských traumách, odniesol z tohtoročného Berlinále hlavnú cenu – Zlatého medveďa.

O tele a duši (A Teströl és Lélekröl) – Ildikó Enyedi / HU / 2017 / 116 min / české titulky

 

streda 18. 10., 18.00

cestovateľský festival

Cestou necestou

Do októbrového vydania cestovateľského festivalu Cestou necestou sa vošli tri dobrodružné prednášky. Pavol Urban bude hovoriť o skydivingu – skákaní z lietajúcich objektov z výšky 1000 a viac metrov. Milada Konečná porozpráva o tom, ako precestovala sama naprieč Južnou Amerikou a Michal Knitl odprezentuje štyri tipy na túry v Európe – Orliu prť v Poľsku, hrebeň Fagaráša a Pietra Craiului v Rumunsku, okolie Tre Cime v talianskych Dolomitoch a pohoria Rila a Pirin v Bulharsku.

 

štvrtok 19. 10., 19.00

tanečný dvojvečer

bees-R: Zrkadlenie & Anton Lachký: Nočná ilúzia

bees-R: Zrkadlenie

Sólo tanečníčky Jany Terekovej rozvibruje sálu pohybom, ktorý je dynamicky prepojený so súčasnou poéziou Zuzany Husárovej a organickou, naživo hranou elektronickou hudbou Josepha Champagnona. Tanečníčka deformuje svoje telo a pohyb. Poézia kúskuje realitu na drobné filozofické úvahy. Zrkadlo, nedokonalosť, krása, ľahkosť. Magické vizuálne momenty rozvibrované v premise aké si požičiaš, zrkadlové, také vráť…

 

Anton Lachký: Nočná ilúzia

Anton Lachký je tanečník a choreograf tvoriaci v krajinách po celom svete. Pre jeho tvorbu je charakteristická nevšedná energia vo fyzickom prejave. V roku 2016 prichádza na Slovensko, aby spolu so šesticou mladých tanečníkov vytvoril predstavenie s názvom Nočná ilúzia – oslavu tanca, mladosti, energie a zmyslu pre jednoduchosť a žart. Mladí tanečníci sa dostávajú na hranicu svojich fyzických možností a v neutíchacej dynamike stvárňujú surreálny svet izolovanej osady, ktorej sú jedinými obyvateľmi. Sú spokojní. Udržujú si svoje rituály a nič viac im k šťastiu nechýba.

Choreografia: Anton Lachký

Tancujú: Barbora Janáková, Simona Tonková, Kei Mimakiová, Veronika Čimborová, Jakub Jeňo, Andrej Štepita

 

utorok 24. 10., 17.00 a 20.00

kino / Be2Can

Cesta času (r. Terrence Malick)

Takmer štyridsať rokov sa vo vizionárskej mysli jedného z najvýznamnejších amerických režisérov Terrenca Malicka rodila myšlienka na ambicióznu esej, ktorá nakoniec dostala tvar filmu Cesta času. Film sa nezaoberá ničím menším ako vznikom, vývojom a zánikom známeho vesmíru, životným cyklom slnečnej sústavy. V centre Malickovej pozornosti pochopiteľne leží evolúcia rôznych živých foriem, ich rozmanitej podoby, premeny od jednobunkových organizmov až po formovanie ľudskej civilizácie. Na tvorbe unikátneho dokumentu sa podieľal celý rad významných osobností vedeckého sveta, paleontológovia, biológovia, astrofyzici z prestížnych centier z celého sveta.

Cesta času (Voyage of Time: Life’s Journey) – Terrence Malick / FR, D, USA / 2016 / 90 min / české titulky

 

streda 25. 10., 18.00

divadelné predstavenie

Théaterapia: Vlčica

Vlčica je autorské predstavenie divadelnej skupiny Théaterapia. Rozpráva príbeh šiestich žien v rôznych etapách života. Zachytáva ženskú dušu prostredníctvom archetypov a symbolov. Oslovuje na podvedomej úrovni. Vlčica prináša nadčasové témy a obracia pozornosť do vnútra človeka.

Théaterapia je divadelná skupina pod vedením herečky Kristíny Sihelskej zo Žiliny. Spája divadlo a terapiu. V procese tvorby prechádza herec terapiou: sebapoznaním získava odstup, vďaka ktorému sa mu otvárajú nové možnosti nielen na javisku, ale aj v živote. Divák zažíva „terapiu“ prostredníctvom zrkadla, ktoré mu predstavenie nastavuje.

Réžia: Kristína Sihelská

Hrajú: Michaela Pavlíková, Kristína Hájovská, Martina Várnaiová, Katarína Boborová, Silvia Amato a Kristína Sihelská

 

štvrtok 26. 10., 20.00

koncert

Shilpa Ray (USA)

Newyorská diva indického pôvodu Shilpa Ray príde do Žiliny predstaviť nový album Door Girl, pre ktorý zbierala materiál počas doby, kedy bola trhačkou lístkov v klube Pianos v New Yorku. Novinka je plná komentárov o spoločensko-politickom dianí v Amerike. Shilpa Ray istý čas figurovala ako vokalistka v sprievodnej kapele Nicka Cavea – The Bad Seeds, s vlastnou skupinou mu robila predkapelu na dvoch turné, jej EP It’s All Self Fellatio vydal pod svojím vydavateľstvom Bad Seed. Že si ju obľúbil, asi nebude náhoda. S kombináciou osobitého, ľahko rozpoznateľného hlasu a blues-punkového zvuku kapely s typickým harmoniom je pomerne veľká pravdepodobnosť, že uhranie aj vás.

 

sobota – nedeľa, 28. – 29. 10.

detské sympózium

DTBZ workshop

Ďalšie zo série prípravných stretnutí projektu, ktorý v rovnocennej spolupráci prepája deti a súčasných experimentálnych hudobníkov. Workshop zaoberajúci sa podobami hluku a jeho vzťahom k informáciám, tiež trochu jazykovými teóriami a čarom technologických nedorozumení. Pod vedením hudobníka Jiřího Suchánka sa zas o krok posunieme k finálnej podobe blížiaceho sa predstavenia.

 

sobota 28. 10., 17.00

bábkové divadlo pre deti

Loutky bez hranic: Príbehy malej Lupitiny G.

Mexická oslava Dušičiek je farebná, veselá a živí aj mŕtvi sa s radosťou stretávajú a spoločne si rozprávajú svoje príbehy. Poďme se pozrieť do rodiny malej Lupitiny, kde práve začína Día de los Muertos – mexický sviatočný Deň mŕtvych. Bude se tancovať, bude sa spievať a bude sa rozprávať. Aj tu, v Zemi mŕtvych, se všetci radi od srdca zasmejú! Veselá bábková výprava do Mexika za tamojšou farebnou oslavou Dušičiek, aby sme si pripomenuli, že smrti sa netreba báť, pretože je to prirodzená súčasť nášho života. Po predstavení bude nasledovať výtvarná dielňa – spoločne si vyrobíme magnetické bábky.

 

nedeľa 29. 9., 19.00

cestovateľské kino

Lada Svetom: LADÁzia 2017

Dvojmesačná cesta na dvoch Ladách do juhovýchodnej Ázie bola dosiaľ najkolosálnejšia výprava projektu LADA Svetom aj preto, že cestou zničili veľmi veľa kolies .) Brutálne kazašské horúčavy, najlepší šašlík na svete v Uzbekistane, závod s časom na neexistujúcej tadžickej ceste, či pokorenie výškového rekordu a dosiahnutie 4600 metrov nad morom… ťahaním na lane. Ako dostatočne zabojovať s čínskou byrokraciou a koľko vody dokáže v indickej monzúnovej oblasti napršať do Vasiľa s vybitým sklom. Aj tieto životne dôležité otázky zodpovie premiérová prezentácia poslednej výpravy chalanov z LADA Svetom.

 

utorok 31. 10., 17.00 a 20.00

kino / Be2Can

Tá, ktorá odišla (r. Lav Diaz)

V roku 1997, po tridsiatich rokoch vo väzení, vstupuje Horácia do úplne cudzieho sveta: manžel jej zomrel a hoci sa znovu skontaktovala s dcérou, svojho syna nájsť nemôže. Čoskoro však zistí, čo sa nezmenilo – moc a výsady elít. Iróniou zostáva, že Horáciin bývalý aristokratický milenec Rodrigo, ktorý zosnoval jej uväznenie, je teraz sám väzňom vlastnej zlatej klietky: rovnako ako jeho bohatí priatelia, aj on prestal vychádzať z domu pre eskaláciu únosov bohatých. Horácia sa rozhodne z tejto hystérie vyťažiť a pripravuje pomstu.

Filmový solitér Lav Diaz opäť rozvíja tému filipínskych dejín a odhaľuje temné prúdy, ktoré dodnes formujú jeho krajinu. Film Tá, ktorá odišla je prenikavou štúdiou o priepasti medzi chudobnými a bohatými, medzi minulosťou a prítomnosťou – Diaz zachytáva v tých najmenších gestách zakotvenú históriu inštitucionálnych privilégií, spoluviny a arogancie, ktoré prispeli k priepastným rozdielom v dnešnej filipínskej spoločnosti. Film získal Zlatého leva na MFF Benátky 2016.

Tá, ktorá odišla (Ang babaeng humayo) – Lav Diaz / Filipíny / 2016 / 226 min / české titulky

 

Stanica Žilina-Záriečie

Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na www.stanica.sk. Vstupenky sú dostupné cez www.tootoot.fm.

 

CAFÉ_Stanica

Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 10.00 do 22.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, bezplatné parkovanie a celý areál vrátane toaliet je bezbariérový.

 

Stanicu nájdete aj na:

Facebook – http://www.facebook.com/stanicazilina

Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina

Instagram – http://instagram.com/stanicazilina

Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/

Youtube – http://www.youtube.com/stanicask