Prichádza 17. ročník festivalu Jeden svet

Prichádza 17. ročník festivalu Jeden svet BOMBING

„Odmyslime si ploty“
Ploty zažívajú renesanciu – nielen tie fyzické, ale aj ploty a múry v nás. Niektoré si staviame sami, s inými nám pomáhajú médiá či politici, namiesto skutočných konštruktívnych riešení nás to ťahá k jednoduchým riešeniam zložitých problémov.

Aby sme odolali vábeniu zjednodušení a stereotypov, plotov a múrov, nesmieme prestať klásť otázky, spochybňovať vlastné  predsudky. Musíme kriticky myslieť. A aj vďaka filmovému festivalu Jeden svet 2016 si skúsiť ploty odmyslieť.

Ultranacionalistický starosta s vlastnými pravidlami v Maďarsku, neonacisti prepojení s políciou v putinovskom Rusku, maketami zbraní vyzbrojení mladíci v slovenských lesoch. Čo sa to šíri aj našou spoločnosťou? Dokážeme sa brániť extrémizmu s maskou patriotov? Aj na to sa pokúsi odpovedať filmová sekcia Extrémizmus v nás.

Ploty pomyselné aj tie ostnaté nerastú len u nás, svet je v pohybe a múry sú jedna z reakcií na toto dianie. Pri hľadaní konštruktívnych riešení mnohých z nás ovláda skôr strach a neistota, než schopnosť myslieť ponad ploty a múry. V sekcii Za naším plotom festival divákom ukáže, že integrácia je viacrozmerný proces a nie je jednoduchá pre žiadnu stranu, či to, že múry nerastú len v Európskej únii, ale aj na hraniciach Mexika či v Juhoafrickej republike.

Z auta na bicykel. Luxusná večera z potravín, ktoré by inak skončili v koši. Móda, ktorá berie do úvahy skutočnosť, že naše dennodenné spotrebiteľské rozhodnutia ovplyvňujú kvalitu života ľudí v iných krajinách. Svet totiž nekončí za našim plotom. Na aspekty nášho spotrebiteľského správania poukážu dokumenty vo filmovej sekcii Konzum náš každodenný.

Aké otázniky sa viažu k príbehu Michaila Chodorkovského? Tušíme, že aj internet má svoje temné zákutia, v ktorých nie vždy platia zákony platné na jeho povrchu? Uvedomujeme si, že chudoba nielen v Pakistane vháňa svoje obete do osídiel islamizmu? Vieme, čo sa skrýva za fenoménom dronov a vojenských robotov? Aj na tieto otázky dá odpovede festivalová sekcia Máte právo vedieť.

Vo filmovej sekcii “Extra” nájdete filmy vážne, aj nevážne, filmy, ktoré sa nedajú jednoducho zaradiť do tematickej škatuľky. Ale stoja za pozretie. O Chuckovi Norrisovi, ktorý spustil revolúciu v Rumunsku, simulácia prvého stretnutia ľudstva s mimozemšťanmi či dokument o “yesmenoch”, ktorí svojskými spôsobmi bojujú proti moci.

Porota Jedného sveta bude v sekcii Medzinárodná súťaž už druhý rok hodnotiť dokumenty o výnimočných jednotlivcoch, ktorí sa snažia spraviť svet spravodlivejším miestom. Ako napríklad mladá afgánska raperka Sonita, ktorú v Teheráne čaká dohodnutá svadba, či pastor v ukrajinskom Mariupole, ktorý spolu so manželkou supluje nefungujúci sociálny systém.

Nové slovenské dokumenty o témach, ktoré rezonujú spoločnosťou, budú aj tentoraz súťažiť v sekcii Slovenský dokumentárny film. A rovnako tak ani v tomto roku nezabúdame na žiakov, ktorých čaká sekcia Jeden svet deťom.

Festival Jeden svet je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudskoprávnymi a globálnymi témami. Každoročne prezentuje okolo 60 dokumentárnych filmov prevažne zahraničnej produkcie, vyše desiatku diskusií na aktuálne témy a fotografické výstavy.

FB Event

Zdroj: www.jedensvet.sk