Predsilvestrovská definitívna Záverečná!

Predposledný deň roku 2017 sa v trnavskom kultúrnom povedomí niesol v znamení istej piety, keďže sa v priestoroch City Arény odohral oficiálne posledný koncert v útrobách hudobného podniku Music Café, ktorý s príchodom nového roku definitívne zanikol.

Rozlúčka sa však niesla vo veľmi družnej a pohodovej atmosfére, čo bolo zapríčenené aj tým, že sa na ňu dostavili takmer všetci, ktorý mali s klubom počas vyše dvoch rokov existencie čo dočinenia a dopomáhali tým k priebehu mnohým pamätihodným akciám a oslavám. Sprievodkyňou posledným večerom sa stala  mladá a nielen v Trnave vysoko oceňovaná raperka Fejbs, ktorú nezvykle sprevádzali živí hudobníci.

Večierok s veľavravným názvom Záverečná! odštartoval už o 19 hodine a na programe bol najskôr freestyle battle, ktorého účastníkmi sa stali aj viacerí náhodní ľudia z publika.Hlavným bodom programu však nepochybne bol samotný koncert Martiny Fabovej, ktorej do úderných rýmov a “pančlajnov” drukovali miestnemu publiku dobre známe tváre v podobe bubeníka Gabriela “Angela” Vohlárika a  basgitaristu Richarda Gajlíka, ktorí svojho času stáli za úspešnou kapelou Supple People.

Fejbs má za sebou už niekoľko vydaných singlov a i keď sa zatiaľ ešte nemôže pochváliť debutovým albumom tak jej výrazné klipy stihli za pomerne krátky čas namútiť dostatok pozornosti najmä u mladého publika k čomu jej výrazne dopomohol aj pestrý výber spolupracovníkov z hip hopového prostredia.

Známe su jej kolaborácie s Jedlee Wonderom, Torulom, či Bekimom.

Počas večera tak zazneli aj jej najznámejšie hity ako Pajšle ven, Kuč, či Čo o mne vieš ?. Bolo viac ako zrejmé, že medzi návštevníkmi bola drvivá väčšina z tábora nadšených fánušikov tohto mladého talentu, čo dávali aj patrične najavo. 

Vystúpenie, ktoré sa začalo krátko po deviatej obnášalo čosi vyše desiatich piesní a potom na scénu nastúpil trnavskej rapovej komunite taktiež veĺmi dobre známy DJ Whiteass, ktorý prítomných v sále solídne rozprúdil v rytme rapu, grimeu a neskôr aj elektroniky, či dubu.

Noc to bola dlhá, no v rytme diania to väčšine ľudí uplynulo až podozrivo rýchlo a tak sme sa viacerí znezdajky ocitli vo veľmi pokročilom štádiu vo veľmi pokročilom čase aj vo veĺmi pokročilom stave príjemného opojenia, ktoré nám dávalo zabudnúť na to, že žiadna podobná akcia sa v týchto priestoroch už neodohraje.

Až neĺútostné ráno dalo bodku za jedným príbehom kaviarne, ktorá chcela byť čímsi viac ako len ďalším miestom stretávok a nezáväzných “vychádzok” a ktorá relatívne dlhú dobu poskytovala útočisko plejáde umelcov, hudobníkov, zabávačom a čímkoĺvek medzi tým. 

Neboli tu žiadne výrazné prekážky prečo by niekto nemohol vystúpiť a tak sa od roku 2015 do konca roka 2017 na pódiu vystriedali tak diametrálne odlišné mená ako Hudba z Marsu, Mňága & Žďorp, Ego, Bulp, Jazzanova, Logic, Marco Pillo, či Ondrej Ďurica. 

Spomenúť by určite bolo vhodné aj nejedno vystúpene obľúbenej lokálnej stand-up show Temné Kecy, ktorá si z takmer každého predstavenia niesla skalp beznádejne vypredaného hladiska.

Za tie dva roky toho bolo naozaj neúrekom a je veľmi zložité predostrieť, prečo bolo Music Café tak obľúbeným miestom, kde sa po večeroch stretávali najrozličnejšie spoločenstvá a okrem bezprostrednej atmosféry vytvárali čosi, čo sa neváham označiť za hodnoty.

Každej rozprávke je však raz koniec a tak mi dovoľte s ťažkým srdcom poslednýkrát vzdychnúť nad skutočnosťou, že slobodné kráľovské mesto práve stratilo jeden zo svojich najslobodnejších priestorov, ktorý i napriek nadpriemernému množstvu podnikov v meste nebude vôbec ľahké nahradiť.

 

 

Text: Juraj Šťastný
Foto: Richard Lutzbauer