Bolo to krásne – BAŽANT POHODA 2012

Bolo to krásne - BAŽANT POHODA 2012 BOMBING

V nedeľu ráno sa Ekumenickou bohoslužbou skončil náš najlepší open air festival – BAŽANT POHODA 2012. A ako ho zhodnotiť? Bol SUPER, KRÁSNY, ČISTÝ a pocity, ktoré si nesiem z Trenčianskeho letiska sú proste úžasné. Na internetových serveroch sa objavujú samé pozitívne reakcie napríklad ako reakcia prestížneho servera www.Virtualfestivals.com, ktorý udelil POHODE 10 bodov z 10 ako prvému festivalu na svete.

Veľkú pochvalu treba udeliť organizátorom aj skvelé zvládnutie piatkovej búrky, ktorá spôsobila aj prerušenie programu. Ľudia sa bez paniky poschovávali vo svojich stanoch a autách. Rodiny s deťmi boli evakuované do letiskovej veže.

Tak isto netreba zabúdať na brigádnikov, ktorý celý festival stáli pod pódiami a ľuďom neúnavne nalievali minerálku (20 520 litrov) a tým sa starali o ich pitný režim počas obrovských horúčav ktoré mimo jednej búrky sprevádzali tento ročník BAŽANT POHODY.

Program sa začal vo štvrtok o 20:00 DOME stage koncertom Slovenskej stálice hudobnej scény skupinou Puding pani Elvisovej. Hlavný BAŽANT stage bol slávnostne otvorený o 21:00 Michalom Kaščákom a keďže štvrtkový program bol venovaný spomienke Václavovi Havlovi ako prvá preto vystúpila undergroundová legenda z Českej republiky The Plastic People of the Universe. Hodinu pred polnocou sa na BAŽANT stage objavila legenda svetového formátu, zakladateľ The Velvet UndergroundLOU REED. Na jeho koncert bolo zvedavých veľmi veľa ľudí, ale ohlasy po koncerte už neboli tak dobré a nebyť úžasnej kapely, ktorá LOUa doprevádzala koncert by bol hrozný. Ale treba uznať, že na jeho vek to bol obdivuhodný výkon, ktorý si zaslúži obdiv.

Koncerty kapeiel ako je TATA BOJS, LITTLE ROY, The HEAVY, ALOE BLACC

Moje piatkové koncertné putovanie som začal na opäť na Českom zoskupení TATA BOJS, ich koncert bol energický a s malým prekvapením – na pódie sa spolu s TATA BOJS sa na jednu pesničku objavil frontman skupiny Para LASKY. Na Orange stage sa o 17:00 objavila od dychovka v podobe Reggea legendy LITTLE ROY a ležanie v tráve pri pivku v tých horúčavách bolo úžasné. Na tomto stage sa objavila aj multižánrová kapela z Británie The HEAVY. V ich tvorbe sa objavujú prvky country, r`n`b, garážový punk, rock`n`roll, soul ale aj HIP-HOP. Spevák tohto zoskupenia bol úžasný a hudobníci za ním ale nezaostávali a spolu predviedli krásny koncert. O 20:00 na Hlavnom stage vystúpil Aloe Blacc a jeho koncert bol neskutočným zážitkom, ktorý bol z dôvodu silnej búrky prerušený, no aj napriek tomu sa Aloe zachoval ako veľký profík a pesničku, počas ktorej jeho koncert zrušili dospieval cez megafón z bočnej strany pódia. Po asi hodinu trvajúcej búrke pokračovala POHODA s posunutým časovým harmonogramom ale v nezmenenom poradí. Vystúpenia zoskupení Elbow Kasabian boli opäť neskutočné.

V som čakal na polnoc kedy sa v DOME stage mali objaviť PUBLIC ENEMY, ale pretým prebiehal iný program, ktorý bol taktiež zaujímavý a neskutočný. Počasie sa vydarilo a predpovede, ktoré dávalo SHMÚ zase našťastie nevyšli a celý deň bolo slnečno a horúco. Sobota sa niesla v znamení promenády po POHODOVOM bulvári či Break dance battle in da POHODA. Ale poďme ku koncertom. V DOME v HIP-HOP tématike po BREAK DANCE pokračoval český gitarový HIP-HOPový projekt BONUS. K HIP-HOPu nemajú ďaleko ani poľský NAPSZYKLAT. Okrem týchto skôr hovorených koncertov, sobotný line up obsahoval aj krásne koncerty IVI BITTOVEJ a ČIKORI, DOROTY NVOTOVEJ či toľko očakávaný koncert islandskej speváčky EMILIANA TORRINI. Emiliana bola na Pohode už pred tromi rokmi ale kvôli nešťastnej udalosti, ktorá sa vtedy stala a festival musel byť zrušený, nemohla vystúpiť a keďže Michalovi sľúbila, že na Pohodu príde hneď ako bude môcť, tak tak aj splnila. Emiliana dokonca zažila tento rok na Pohode svoju prvú tlačovku na ktorej sa predviedla ako skromná a príjemná speváčke bez hviezdnych manierov. Medzi sobotné vrcholy určite treba zaradiť aj britské zoskupenie The KOOKS. Ich koncert bol ukážkový a super a ako som si všimol tak hlavne u mladšieho publika spôsobovali eufóriu a dievčatá v prvých radách boli ako v siedmom nebi.

Ja a všetci čo majú radi old school HIP-HOP však boli v siedmom nebi pri koncerte Americkej HIP-HOP legendy PUBLIC ENEMY o ktorých som písal skôr. A ak chcete vedieť viacej tak čekujte https://bombing.eu/?p=2505.

POHODA každý deň fičala už od skorého rána akciami ako bolo Vítanie Slnka, Jóga s Lunou, Roller škôlka, Roller DISCO, SILENT DISCO. Abeceda pivára, čítanie kníh, diskusiami v stanoch .TÝŽDEŇ a Dobrej Krajine, v NAY tanečnom dome prebiehali od rána WORKSHOPy na rôzne tance, ktoré videli tenečníci ako je T. Surovec, J. Bekr, Lady Licous, a iný. Po zotmení sa v Bažant kinematografe premietali rôzne filmy a dokumenty. Takto by som tu mohol vypisovať ešte dlho, proste kto nebol môže ľutovať, kto bol vie o čom hovorím a odkaz pre všetkých „VIDÍME SA O ROK NA TRENČIANSKOM LETISKU NA 17 ROČNÍKU BAŽANT POHODY 2013“.

Spravil som ešte jeden výber fotiek… 🙂

 

no images were found

 

 

ZAUJÍMAVÉ ČÍSLA Z BAŽANT POHODY 2012

Organizátori Bažant Pohody 2012 rozdali zdarma návštevníkom vyše 20 000 litrov minerálnej vody. To je len jedno zo zaujímavých čísiel tohtoročného festivalu. Okrem toho pripravili pre ľudí nielen pitnú vodu, ale aj 400 000 dávok dezinfekčného gélu, sprchy a ďalšie služby, týkajúce sa čistoty areálu a hygieny.

464 000 litrov pitnej vody v 11-tich cisternách

20 520 litrov minerálnej vody Rajec rozdanej zdarma pod pódiami 60-timi asistentami

7692 litrov pitnej vody v 59-tich vodostrojoch

400 000 dávok dezinfekčného prípravku na ruky

4 665 600 litrov úžitkovej vody

142 batérií s vodou na umývanie

500 chemických toi-toi toaliet

20 chemických toi-toi toaliet pre vozíčkarov

11 čistiacich vozov, ktoré 5-krát denne čistili toalety

128 splachovacích toaliet

156 spŕch

220 ľudí upratovalo areál (50-členné skupiny nonstop)

6 stanovíšť zdravotnej služby z toho 1 poľná nemocnica

3 lisovacie kontajnery

14 veľkoobjemných kontajnerov

428 kontajnerov na rôzne druhy odpadu

12 splachovacích toaliet v Škoda Family parku

2 sprchy v Škoda Family parku

3900 kusov plienok pre deti

6400 vlhčených utierok

250 podložiek na prebaľovanie