Pohoda pridala ďalšie dôležité mená do Line Upu a spustila predpredaj Tent Inn

Pohoda pridala ďalšie dôležité mená do Line Upu a spustila predpredaj Tent Inn BOMBING 5

Organizátori festivalu Pohoda v pondelňajšej rannej šou Rádia_FM Ráno_naFMku predstavili tri hudobné mená, ktoré sa nám predstavia 6. – 8. júla na trenčianskom letisku. Avšak už predtým počas týždňa ohlasovali iné mená, ktoré tiež pekne rozšírili hudobný line up tohto festivalu.

Ale poďme pekne po poriadku. Tesne po 9. hodine sa z éteru Rádia_FM ozvali hlasy Michala Kaščáka a Tóna Repku, aby nám predstavili tri mená. Predstavovanie tentokrát bolo rýchle a Michal s Tónom behom pár minút bez zbytočného naťahovania prezradili, že na trenčianskom letisku sa predstavia Mark Lanegan Band, Sleaford Mods a Squarepusher.

Mark Lanegan je jedna z najvýraznejších postáv grungeu a zároveň prvý spevák zlatej éry toho žánru, ktorý vystúpil na Slovensku. V roku 2012 odohral nezabudnuteľný koncert v  Zrkadláči. Účinkoval v kapelách Screaming Trees a Mad Season (so spevákom Alice in Chains Laynom Staleym), v Queens of the Stone Age a spolupracoval s Nirvanou, s PJ Harvey, Mobym či Isobell Campbell (Belle and Sebastian). Pre jeho chrapľavý, hlboký hlas a podmanivo temnú atmosféru skladieb ho porovnávajú s Waitsom, Cohenom či Caveom. Akékoľvek prirovnania sú zbytočné. Lanegan je jedinečný, rovnako ako každé jeho vystúpenie. Lanegan je žiadaným umelcom najmä pre charizmatický prejav a hlas. Ako o ňom napísal Matthew Murphy z Pitchforku: „Drapľavý ako trojdňové fúzy a zároveň pružný a ohybný ako koža mokasín – z Laneganovho hlasu sa vyvinul pozoruhodný nástroj, taký, aký sa nedá zaslúžiť ľahkým životom.

https://www.youtube.com/watch?v=5VjhJgFZ19o&t=1s

Minulý utorok pripravilo 20 novinárov Pitchforku výber päťdesiatich najlepších IDM (intelligent dance music) albumov všetkých čias. Tom Jenkinson, známy ako Squarepusher, sa v ňom objavil hneď s dvoma albumami (na 9. a 24. mieste). Tento geniálny hráč na bezpražcovú basgitaru, elektronický multiinštrumentalista a inovátor spája jazz a elektronickú tanečnú hudbu v kompozíciách prešpikovaných virtuóznymi partami. V polovici 90-tych rokov spojil svoje sily s legendárnym vydavateľstvom Warp Records, aby sa v krátkom čase stal jedným z jeho najvýraznejších mien. Dodnes u nich vydal 16 albumov a okrem toho množstvo EP, kompilácií a remixov. Squarepusher už vyše dve desaťročia posúva hranice žánrov. Pri koncertoch kombinuje elektronické premeny zvuku s hrou na bicie, strunové i klávesové nástroje. Vďaka tomu jeho koncertné „one man show“ nachádzajú obdivovateľov aj medzi ľuďmi, ktorí sa neradia medzi milovníkov elektroniky.

Punk’s not dead! Neveríte? Pustite si Sleaford Mods! Dokonalé potvrdenie pravdivosti tohto hesla, kybernetický punk-rap pre 21. storočie. Počítač v úlohe minimalistickej kapely, obsluhovaný jednoduchým enterom, žiadne predstieranie, žiadne zbytočné čudlíkovanie, len priame šliapajúce podklady a do nich guľomet textov, ostrých a nekompromisných, zastretý hlas, ktorému veríte každé slovo. Všetko funguje presvedčivo, podmanivo, parádne. “Po tejto kapele sme po prvom počutí poľovali ako na tú najdravejšiu zver, trvalo to niekoľko rokov, ale je tu ten čas, kedy môžeme hrdo povedať, že ich máme na zozname trofejí pre budúci ročník Pohody“, povedal za organizátorov Tóno Repka. The Guardian, The Independent, The Telegraph, The Observer, NME, Mojo, Uncut a mnohé ďalšie renomované médiá dali poslednému albumu post-punkovej kapely Sleaford Mods hodnotenie 8 z 10. Podľa Guardianu sú “najnahnevanejšou kapelou Británie, ktorá vo svojom brutálnom “náklade” opisuje nespokojnosť robotníckej triedy a krivdy voči nej“. V marci vydajú desiaty album English Tapas, na jar chystajú severoamerické turné a začiatkom júla sa predstavia aj na Pohode 2017.

Už počas týždňa sa na Facebooku a taktiež na web stránke festivalu objavovali nové mená. Salut c’est cool, Maya Belsitzman & Matan Ephrat, The Hydrant, Egopusher, The Wilderness, Machinedrum – to sú spomínané hudobné telesá, ktoré sa nám predstavia v lete v Trenčíne. 

Motorový odhŕňač lístia, obraz s nadrozmernou rukou a drenážne rúry okolo tancujúcich členov kapely… Aj takéto rekvizity sú neodmysliteľnou súčasťou pódiového prejavu francúzskeho fenoménu – skupiny Salut c’est cool. Tú založili štyria študenti umenia, ktorí vo svojej tvorbe vytvárajú nové spojenia medzi hudbou a performance. Inštinktívne techno doplnené odvážnym vizuálnym stvárnením a surovou poéziou objavili Pohoďáci na Eurosonicu. Ich mix “spring break”, dadaistického happeningu a veselej rave party predvedú aj na Pohode 2017.  (Viac info)

Virtuózna hra na violončelo, podmanivý spev a jazzové bicie. Tieto základné elementy spája vo svojich vystúpeniach violončelistka Maya Belsitzman a bubeník Matan Ephrat. Okrem vlastných kompozícií zahrajú na Pohode aj originálne interpretácie známych rock’n’rollových skladieb a jazzových štandardov. (Viac info)

Indonézski priekopníci žánru rockabilly The Hydrant hrali na Pohode v roku 2009. Už pred ich koncertom avizovali slovenskí novinári, že prinesú radosť, nadšenie, nasadenie a ozajstnú vášeň k hudbe. Ich vystúpenie v NAY tanečnom dome malo podľa Hospodárskych novín mimoriadny úspech. Na konte majú 5 štúdiových albumov, stovky koncertov, medzi nimi aj minuloročné vystúpenie na najväčšom rockabilly festivale sveta Viva Las Vegas.  (Viac info)

Ich intelektuálne kompozície majú energie na rozdávanie, sú virtuózne, no zároveň hravé a radostné. Huslista Tobias Preisig a bubeník Alessandro Giannelli s pomocou syntetizátorov, looper-ov a ďalších efektových krabičiek rozbíjajú akustické motívy a nanovo ich skladajú do energických a neopočúvaných kompozícií. Kvíliace husle, striedané so silnými melodickými partmi, podporené vysokorýchlostnými rytmickými vzormi, prinesie na Pohodu 2017 Egopusher.  (Viac info)

Cesta na punkový koncert. Pankáč hrdo vyťahuje najnovšie napálené CD, v aute vzápätí duní The Wilderness… “je jasné, že sme práve objavili ďalšiu kapelu do programu Pohody”. Headbanger_FM ich pred prvou tohtoročnou reláciou uviedol slovami: „Dáša Fon Fľaša o nich hovorí ako o najlepšom slovenskom punku, podľa Shootyho nahrali slovenský Nevermind a Sveťo Korbeľ ich označil za svoju najobľúbenejšiu slovenskú kapelu.” Začiatkom júla predvedú svoju vysoko otáčkovú zmes punku / HC v spisovnej „trnafčine“ aj na Pohode 2017. (Viac info)

Americký elektronický producent a multiinštrumentalista Travis Stewart má na konte kvantum albumov a remixov. Vystupuje ako Machinedrum, Syndrone, Tstewart či v kolaboráciách Sepalcure, Jets a Dream Continuum. Ako jedna z najväčších hviezd elektronickej hudby podľa DJ Mag stanovil štandard, na ktorý bude ašpirovať nová vlna imitátorov. Machinedrum predvedie svoju prvotriednu zmes žánrov IDM, glitch a jungle na Pohode 2017. (Viac info)

Minulý týždeň spustili organizátori aj predpredaj stanového mestečka Tent Inn. Stan na celý festival pre 2 osoby od štvrtka  6. 7. 2017 od 14:00 do nedele 9. 7. 2017 do 10:00 + 2 karimatky a 2 deky stojí 49 €. Stanové mestečko Tent Inn s vlastnou recepciou je najbližším ubytovaním k centru festivalu. Zakúpiť si toto ubytovanie je možné na www.pohodafestival.sk/sk/product/stanovy-hotel-tent-inn

Budúci týždeň sa môžete tešiť na ďalšie novinky o našom najlepšom festivale POHODA. A samozrejme nezabudnite, že v sobotu sa v bratislavskom A4 klube uskutoční POHODA PÁRTY. Viac informácií sa dozviete na bombing.eu/pohoda-party-v-a4-s-kapelami-heymoonshaker-gonsofus

 

Zdroj: TS / Anton Repka / Redakcia bombing /  www.pohoda.sk / youtube.com