Pohoda oslávila 20tku

Pohoda oslávila 20tku BOMBING 1

Na trenčianskom letisku sa opäť zišlo 30 tisíc pohodových ľudí. Spolu sme oslávili 20 rokov nášho najväčšieho festivalu. Organizátori prišli s niekoľkými novinkami, ktoré sa osvedčili a pribudnú do ponuky. Kušnierik café oslavoval Ďurovu pamiatku a okrem kávy ponúkal napríklad aj neohlásené mini koncerty. Pri hlavnom pódiu vyrástla tribúna na sedenie, z ktorej bol skvelý výhľad na koncerty. Pribudlo aj označenie umeleckých inštalácií s názvom Visual Stage.

2_piatok_pohoda_2016 (29)Objavilo sa aj malé pódium Garáž, ktorého myšlienkou je, že kapely často začínajú skúšať v garáži. Pohoda taktiež zmenila po dlhoročnej spolupráci generálneho partnera – banskobystrický pivovar Urpiner s heslom veľké pivo z malého pivovaru. Neziskové organizácie sídlili v NGO pasáži. Hygiena bola opäť posilnená, pribudli napríklad splachovacie WC pri stanovom mestečku od Opatoviec. A festival sa vrátil k menu z roku 1999 – Pohoda 2016.

3_sobota_pohoda_2016 (3)Reakcie návštevníkov boli viac ako pozitívne. Bolo cítiť oslavnú atmosféru, spolu s organizátormi sme si užili hudobný darček energickej show The Prodigy po 11 rokoch. Otec Pohody Michal Kaščák sa hneď v prvý deň predstavil ako DJ a veľký showman, keď zahral svoj DJ set zložený z interpretov z doterajšej histórie festivalu. Ako hudobník vystúpil s Komorným orchestrom mesta Trenčín a s kapelou Vydrapená bužírka punk system. Nabitý lineup neumožňoval oddýchnuť si ani na chvíľku a opäť sme spoznali nové kapely, zažili obľúbené hviezdy a mali možnosť nahliadnuť aj do kultúry iných štátov či rovno kontinentov. Samozrejme okrem hudby je na festivale možné zažiť aj kopu iných foriem umenia, diskutovať, zúčastniť sa čítačky alebo tanečného či spisovateľského a výtvarného workshopu. Oceňujem, že opäť sa tu vedel najesť aj človek so špeciálnymi požiadavkami na stravu.

Médiá a vystupujúci vychválili festival do neba. Padali slová ako najlepší stredoeurópsky a dokonca európsky festival, ľudia tu milujú život, nikde sme nemali lepší servis, nečakali sme takú explóziu dobrej energie, úžasný zážitok, ďakujeme! The Prodigy sa veľmi tešili na vystúpenie, vyjadrili sa, že to bol ich najlepší koncert tohto leta a divákom zo srdca ďakovali. Niet divu, pohodoví ľudia sú skvelé vďačné publikum a servis na festivale je neprekonateľný.

V neposlednom rade mali pohodovú službu aj zdravotníci, ktorí sa o nás starali. Nezaznamenali žiadny incident a ani vážnejšie úrazy.

Pre mnohých je Pohoda druhými Vianocami. Čakáme na tento sviatok celý rok. Do stanového mestečka si dokonca niekto priniesol aj vianočný stromček. Ľudia sem prišli s deťmi, bolo vidieť viacero tehotných žien a aj ľudí so zranenými nohami. Žena, ktorá spadla z rebríka dva dni pred festivalom, neváhala a prišla sediac na vozíčku. Pohodu sa totiž oplatí zažiť, aj keby traktory padali. 🙂

1_1_pohoda2016

Gratulujeme ešte raz k jubileu a tešíme sa na tie ďalšie, ktoré spolu zažijeme. Pretože festival vytvára jedinečný priestor na stretnutie rôznych kultúr a pohľadov na svet, je oslavou slobody a tolerancie. A to potrebujeme najviac.

Text: Martina Jarolínová
Foto: Tomáš Ormandy