No Brake vyhrali účasť na Colours of Ostrava

No Brake vyhrali účasť na Colours of Ostrava BOMBING 1

Rozhovor s výhercom súťaže REC.STAGE – kapelou No Brake, ktorá za odmenu zahrá na Colours of Ostrava.

Aké boli vaše úplné začiatky a kto z vás alebo z okolia prvý uveril, že z vás môže byť úspešná hudobná kapela?
No Brake vznikol niekedy v roku 2009 vďaka lídrovi kapely Eurovi. Chceli sme hrať niečo iné a netradičné, teda aspoň na východe Slovenska. Vtedy aj teraz sme ovplyvnení veľkým množstvom štýlov a snažíme sa vytvoriť nejaký vlastný, ktorý by nás vystihoval. Je to taký náš špecifický indie rock – raz je tam viac rocku, inokedy punku alebo alternatívy.
Prvým impulzom, keď sme sa začali brať tak viac seriózne, bolo 3. miesto na medzinárodnom festivale Chelmstok v Poľsku. Potom sme nahrali EP Big Bang a následne debutový album Hands Indie Air. A hlavným impulzom, že by sme mohli byť úspešná kapela, bola nominácia na Radio_Head Awards 2013 v kategórii Nováčik roka.

Za svoju existenciu ste prešli nejakými personálnymi zmenami. Kvôli čomu sa tak stalo? Myslíte, že toto bude už vaša finálna zostava?
Zmeny boli stále na poste bubeníka. Dôvodom bola hlavne vzdialenosť a veľa inej práce. Len nedávno prišiel nový bubeník Lukáš, ktorý predtým pôsobil v kapele Noble Apocalypse. Takže teraz hráme v zostave Juraj Beňačka – spev a gitara, Martin Beňačka – basa a Lukáš Fabian – bicie. Snáď to už bude finálna zostava.

Pred necelým rokom sa vám podarilo predstaviť veľmi vydarený videoklip ku skladbe Free Your Mind, ktorý dosiahol viac ako 100 tisíc videní. Komu pripisujete tento úspech? Ako prebiehala príprava videoklipu?
Pripisujeme to najmä tomu, že sa klip podaril a obsahuje veľa zaujímavých záberov, za čo ďakujeme Cube Art. Taktiež bol klip zdieľaný na rôznych stránkach ako Fun Rádio alebo Slovak Man.
Príprava klipu trvala dosť dlho, pretože sa v ňom vyskytuje množstvo vizuálnych efektov. Aj keď sme mali približnú predstavu, ako by mal ten klip vyzerať, natáčanie bolo dosť spontánne a objavili sa tam ľudia, ktorých sme náhodou postretávali v uliciach Prešova.
Našou obľúbenou pasážou je time-lapse, pri ktorom bola najväčšia zábava a je v ňom veľa vtipných detailov.

Ľudia rozhodli o tom, že tento rok vystúpite popri veľkých menách na festivale Colours of Ostrava. Ako sa to celé odohralo? Čo pre vás táto príležitosť znamená?
Podarilo sa to cez českú súťaž REC.STAGE. Spomedzi 530 kapiel sa vybrala finálová deviatka a vďaka hlasom našich fanúšikov sme skončili na 1. mieste a veľmi sa tomu tešíme. Je to veľká príležitosť a možnosť na zviditeľnenie našej kapely. Príde nám to až neuveriteľné, že tam budeme aj my, keď vidíme, aké mená sú na plagáte.
Akurát je to trochu zvláštne, že budeme skôr na českom Colours ako na slovenských festivaloch ako Grape alebo Pohoda

Vaša tvorba sa opiera hlavne o indie rock, ktorý je dnes veľmi obľúbený hlavne u mladšej generácie.
Čo je to vlastne indie rock? Aká je jeho definícia z vášho pohľadu?
Indie rock je dosť široký pojem, keďže je to vlastne skratka pre “independent” – nezávislý, čiže tam môže patriť strašne veľa žánrov a kapiel, ktoré sa prezentujú alternatívnou tvorbou. Mala by to byť hlavne hudba, ktorá je jedinečná a rozmanitá. Ale čisto ako indie rock s dôrazom na slovo rock, by sa v posledných rokoch dali vyčleniť kapely od Strokes a Libertines cez Hives, Arctic Monkeys a Franz Ferdinand po Two Door Cinema Club alebo Cage The Elephant. Práve toto sa nám na tom najviac páči – že nie sme obmedzení hranicami nejakého štýlu a môžme tvoriť, čo sa nám zachce.

No Brake 5Ako to vyzerá keď sa u vás rodí skladba? Čím začínate?
Melódiu a základ hudby tvorí väčšinou Euro a potom sa pri skúšaní dohodneme na finálnej verzii a každý tam pridá niečo svoje. Netradičné je to, že texty (o ktoré sa väčšinou stará Maťo) vznikajú úplne na koniec.
Na novom albume však vyskúšame aj opačný proces, keďže pribudli viaceré nové texty zatiaľ bez hudby.

Prečo ste si vybrali angličtinu vo vašich textoch?
To je častá otázka. Prišlo to nejak samo – sme inšpirovaní hlavne britskými kapelami, aj sa to podľa nás viac hodí k našej hudbe. Mali sme ambície dostať sa aj do zahraničia a už nás aj hrali v Anglicku, Japonsku alebo USA. Ale nevylučujeme možnosť, že niekdy v budúcnosti nahráme niečo po slovensky.

Veľa interpretov pri svojom debutovom albume tvrdí, že vyberalo skladby z veľkého počtu nápadov a nahrávok. Bolo to tak aj pri albume Hands Indie Air (2013)?
Áno. Vyberali sme z viacerých skladieb a na album sa dostalo 10 podľa nás najvydarenejších. Najväčší úspech z nich mala skladba New Hope, najmä na Rádiu_FM.

No Brake 6

Kedy sa môžu ľudia začať tešiť na nový album?
Nový album práve začíname nahrávať, takže je ešte len vo fáze príprav. Bude obsahovať veľa noviniek, ale aj už známe single Free Your Mind a Mankind Overboard. Veľkou výhodou je, že sme vyhrali českú súťaž Busker Jam 2015, vďaka ktorej máme zaplatené štúdio a že teraz máme dosť času na nahrávanie. Boli by sme radi, keby to bolo ešte tento rok. Ale zrejme to bude niekedy v polovici roku 2017.

Na záver sa nebudeme pýtať na váš odkaz pre fanúšičky a fanúšikov, ktorí vás určite prídu do Ostravy podporiť. 🙂 
Skôr by nás zaujímalo: Čo by ste odkázali tým nerozhodným?
Colours je kvalitný, veľký a známy festival, takže to hovorí samo za seba. Hlavne je tam veľmi veľa dobrej hudby, z tých najväčších mien Tame Impala, M83, Underworld, Of Monsters And Man, Passenger, Kodaline, ale aj The Vaccines, Kiasmos a mnoho mnoho ďalších.
My budeme hrať posledný deň na REC.STAGE o 18:45, tak nech sa zastaví, kto nás chce vidieť. Určite dáme zo seba maximum, pretože takéto koncerty sa nehrávajú každý deň.

Ďakujeme skupine No Brake za rozhovor…

Autor: Miloslav Kvasňovský
Zdroj: www.festivaly.sk