Nevieme, do čoho ideme! Pohoda in the Air po prvýkrát už tento štvrtok

Pohoda in the air 1

“Budeme pracovať s prázdnotou letiska,” prezrádza Michal Kaščák. Pohoda in the Air bude niečo úplne iné. Keď sa ukončili prípravy na zrušenú “veľkú” Pohodu, začala dostávať svoje obrysy Pohoda in the Air. Aj keby mohli mať kvôli nariadeniam niekoľko málo návštevníkov, rozhodli sa organizátori pre experiment – online festival na prázdnom letisku.

“Sú to úplne nové výzvy, nepodobá sa to na nič z minulých rokov.” Pohoda in the Air prinesie úplne inú kvalitu, obsah a pohľad na umenie a na priestor letiska. “Chceme priniesť silný obsah, Pohoda in the Air nie je len náhradou Pohody 2020.”

Pohoda in the air 3

Program má vyše 50 slotov, z toho asi 30 koncertov a zastúpené budú všetky kontinenty. V spote sa nachádza planéta Zem – keďže online priestor je kdekoľvek a nie je viazaný len na Letisko Trenčín. Niektoré vystúpenia budú predtočené, iné sa budú konať na mieste. Napríklad komornejší koncert Kronos Quartet spojí západ slnka nad San Franciscom s východom slnka nad Trenčianskym hradom. Hudobníci budú hrať zo štyroch rôznych miest v Kalifornii.
Jediným verejným koncertom s návštevníkmi bude spojenie Komorného orchestra mesta Trenčín a Vrbovských víťazov na námestí v Trenčíne – teda nie v priestore letiska.

Koncerty, performancie a diskusie sa uskutočnia na nezvyklých lokáciách na letisku – na veži, na tráve, v balóne, v lietadle, v zázemí. Artisti dostali možnosť uchopiť tento priestor po svojom. Každé vystúpenie má svoj suchý a mokrý variant a preto sa bude konať za každého počasia. Vystupujúci umelci počas svojej show sa budú v areáli letiska nachádzať úplne sami. “Keď budú vystupovať Milan Lasica s Dorotou Nvotovou, všetci opustíme letisko. Bolo by krásne, keby sme sa na nich mohli pozerať, ale aj ako organizátori uvidíme svoj festival len v online priestore na našich zariadeniach,” hovorí so zvláštnym zanietením Michal. Jediné postavené pódium bude Garáž na mieste hlavného stageu, ako symbol vzniku novej hudby v garážach. Všetky ostatné stage budú virtuálne.

Pohoda in the air 2

Vďaka dôvere a odvahe partnerov môžu diváci sledovať stream z Pohody zadarmo. Ako sme zvyknutí na “veľkej” Pohode, aj Pohoda in the Air bude ponúkať výber medzi viacerými paralelnými streamami. Jedným z nich bude aj panoráma a nahliadnutie do života pôvodných obyvateľov letiska – uvidíme hmyz, hlodavce, vtáky, zajace, srnky či líšky. Na prehrávanie videí môžete použiť Urpiner Pohoda in the Air box, ktorý funguje ako zosilňovač zvuku a tienidlo na displej vášho zariadenia.

Organizátori pripravili súťaž pre troch klaviristov z radov divákov, ktorí sa zúčastnia vítania slnka. Jediným nehrajúcim návštevníkom bude víťaz súťaže o tandemový zoskok padákom tak, ako bolo zvykom v prvých ročníkoch Pohody.
“Vidíme” sa online už vo štvrtok 9. júla.

Autor: Martina Jarolínová