Netradičná galéria na plote prináša Petržalský príbeh na raritných fotografiách

Netradičná galéria na plote prináša Petržalský príbeh na raritných fotografiách BOMBING 2

Mohla to byť len ďalšia reklamná stena okolo stavby. Developer CORWIN sa však rozhodol ponúknuť viac ako 180 metrov oplotenia svojej výstavby umeniu.

V Petržalke vznikla netradičná Street Gallery Einpark, ktorá prezentuje výstavu raritných fotografií premeny mestskej časti na pravom brehu Dunaja na najväčšie stredoeurópske sídlisko pod názvom Petržalka story.
Zámerom nového umeleckého projektu Street Gallery Einpark je priniesť obyvateľom a návštevníkom Petržalky umeleckú tvorbu, ktorá reflektuje život v Petržalke. Projekt vznikol vďaka spoločnosti CORWIN, ktorá je developerom nového petržalského projektu Einpark.
„Výstavou, ktorú v našej galérii predstavujeme, sú fotografie v autorskej koncepcii mladého fotografa Martina Kleibla, rozprávajúce príbeh Petržalky od výstavby v 70. rokoch, kedy tu začalo vyrastať veľké moderné sídlisko. Petržalka je jedna z najdynamickejších mestských častí, k jej vývoju a premene chceme prispieť aj my novým obytno-administratívnym komplexom Einpark. Verím, že výstava fotografií prinesie okoloidúcim nielen estetický zážitok, ale aj nové poznatky z histórie tohto miesta,“ hovorí zástupca developera Roman Karabelli.

Z výstavby najväčšieho panelového sídliska v strednej Európe neexistuje veľa fotografického materiálu, preto je každá fotografia istým spôsobom raritná. Autor konceptu Martin Kleibl zachytáva dynamiku premien tejto mestskej časti. Rodený Petržalčan je znalcom miestnej histórie, autor aj zberateľ fotografií. Materiál na výstavu zhromaždil z viacerých zdrojov, napríklad od známeho slovenského fotografa Ľuba Stacha, či Kamila Beladiča, niekdajšieho riaditeľa GIB, ktorý osobne fotil výstavbu sídliska, aj záznamy rôznych závad a porúch, ktoré sa počas tak obrovskej výstavby vyskytli.

Martin Kleibl nedá na svoju štvrť dopustiť. „Aj keď mnohým sa pri slove Petržalka vybaví “betónová džungľa”, ja mám na Petržalke najradšej zeleň, ktorá ju obklopuje v podobe lužných lesov. Teší ma, že Petržalka a celkovo pravý bratislavský breh Dunaja majú stále obrovský potenciál stať sa popri bývaní a práci športovo-rekreačným zázemím Bratislavy, tak, ako to bolo plánované,“ hovorí.
Výstava Petržalka story potrvá počas trvania výstavby Einparku.

O autorovi

Martin Kleibl (1981) je rodený Petržalčan, umelecký fotograf a nadšenec pre záchranu petržalskej histórie. Z jeho iniciatívy sa zachovalo nástenné umelecké dielo Mier na paneláku na Osuského. V roku 2012  vydal pod značkou „konduktor“ brožúrku Petržalka – turistický sprievodca a o dva roky neskôr jej rozšírené a aktualizované vydanie pod názvom Petržalka – prekvapivý sprievodca mestskou časťou. Známym je aj jeho umelecký projekt Susedia, interaktívna fotografia sídliskového paneláku, ktorá po kliknutí na ľubovoľný balkón zavedie diváka do konkrétnej obývačky k jej obyvateľom.

Zdroj: TS