Na World music nielen zo Slovenska bola skvelá zábava

Na World music nielen zo Slovenska bola skvelá zábava BOMBING

Trinásty apríl patril v bratislavskom Ateliéri Babylon tónom world music, tentokrát nielen zo Slovenska. Na vydarenom štvorkoncerte sme počuli melódie z rôznych kútov Slovenska, Moravy, Maďarska, Rumunska a Bulharska.

Večer otváral horehronský viachlasný spev v podaní súboru Trnki. Podmanivý spev krojovaných žien sprevádzala ľudová hudba a spolu nám predviedli i tradíciu čepčenia nevesty.

Dievčatá následne vystriedala maďarská hudba Fonó Zenekar, ktorá tu mala aj početný maďarský fanklub. No ani slovensky hovoriaci diváci neprišli skrátka, pretože charizmatický kapelník Gergely Agócs sa publiku prihováral po slovensky. Vtipne a fundovane rozprával o histórii hudby, predstavoval jednotlivé piesne a regióny ich pôvodu. Kapela zbiera a niekedy aj rekonštruuje zabudnuté melódie z maďarských dedín na Slovensku, v Maďarsku, ale aj Rumunsku. Predstavili rôzne ľudové nástroje, ktoré sa používajú v týchto oblastiach. Temperamentná maďarská hudba rozprúdila krv v žilách divákov a pripravila ich na vrchol večera, bulharské vokálne trio Evridika.

Tri mladé, hudobne vzdelané a veľmi sympatické dievčatá sa publiku prihovárali nielen v angličtine, ale najmä prekrásnymi hlasmi a skvelými skladbami z viacerých kútov Bulharska. Dievčatá priznali, že sú trochu nervózne, ale zároveň sa veľmi tešia, aké skvelé publikum majú na Slovensku, kde sú po prvýkrát. Bulharky sa bratislavskému publiku veľmi páčili, skladby boli chytľavé a plné i bez sprievodnej hudby. Speváčky sa výborne poznajú a dopĺňajú, majú za sebou už množstvo vystúpení a vidieť ich radosť a vášeň pre hudbu.

Večer uzatváralo slovenské Pacora Trio svojím nocturnom, ako sami povedali. Trio má veľké úspechy aj v zahraničí, v minulom roku reprezentovali Slovensko na medzinárodnom veľtrhu a festivale world music Womex v Budapešti a vysoko ich ocenili aj v BBC Music Magazine. Zoskupenie hudobníkov Stana Palúcha, Marcela Comendanta a Róberta Ragana zahralo časť koncertu v trojici, potom ich vystriedala hostka huslistka a speváčka Jitka Šuranská so svojím setom moravských a kopaničiarskych piesní. Vystriedala pomalé balady aj temperamentné pesničky. Na záver zahrali set všetci štyria hudobníci spolu a ako povedali, i keď Jitkine prvé sólové CD Nězachoď slunečko, na ktorom sa podieľalo aj Pacora trio, vyšlo už pred tromi rokmi, v Bratislave z neho spolu hrali po prvýkrát. World Music from Slovakia divákom prináša skvelú hudbu zo Slovenska aj zahraničia, objavujeme spolu tradičnú hudbu z nášho okolia a oslavujeme úspechy našej hudby v zahraničí.

Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie večery s World Music (nielen) from Slovakia!

Foto a text: Martina Jarolínová