Na tlačovej konferencii zverejnila POHODA pivného partnera a desať nových mien

Na tlačovej konferencii zverejnila POHODA pivného partnera a desať nových mien BOMBING 3

Festival Pohoda sa po šestnástich rokoch vrátil ku svojmu pôvodnému názvu. Najznámejší slovenský festival tak pokračuje v trende veľkých európskych festivalov, ktoré postupne prestali v názve používať mená partnerov. Táto zmena súvisí s koncom štrnásťročnej spolupráce so spoločnosťou Heineken Slovensko. Výzvu ponúknuť kvalitné pivo návštevníkom 20. ročníka prijal Banskobystrický pivovar a.s. so svojou značkou Urpiner.

_MG_7170Predseda predstavenstva pivovaru Branislav Cvik o partnerstve s Pohodu povedal: „Spojenie výnimočného slovenského piva a výnimočného slovenského festivalu je dobrým predpokladom výnimočného zážitku pre festivalových návštevníkov. Niekoľko rokov sme priekopníkmi na trhu s ochutenými pivami. URPINER už dávno prekročil hranice banskobystrického regiónu a stal sa celoslovenským pivom, oceňovaným doma aj v zahraničí. Naše spojenie s festivalom Pohoda je preto prirodzený krok, ktorý potvrdzuje, že dobré pivo a dobrá hudba sú nerozluční spojenci vo vytváraní POHODY.“ V podobnom duchu sa vyjadril aj podpredseda predstavenstva pivovaru Ľubomír Vančo: „Byť partnerom festivalu, dovoľujem si tvrdiť už svetového formátu, je pre mňa profesne veľká výzva, a zároveň obrovská zodpovednosť. Spravíme všetko pre to, aby sme návštevníkom ponúkli predovšetkým naše výnimočné produkty, ktoré sú oceňované na zahraničných degustačných súťažiach.“

_MG_7151Pohoda s novým partnerom pokračuje v spolupráci s domácimi pivovarmi. Po dvoch rokoch s Topvarom nasledovalo úspešné 14 ročné partnerstvo so Zlatým Bažantom, ktorému za spoluprácu poďakoval Michal Kaščák, riaditeľ festivalu Pohoda, slovami: „Spolupráca so Zlatým Bažantom bola výborná, s mnohými ľuďmi z firmy sme priatelia a ich pivo máme radi. Aj v budúcnosti sa budeme na Heineken pozerať s rešpektom a vďakou za to, že pomáhal nášmu festivalu rásť. Považujeme za cenné, ak sa spoločnosti rozhodnú podporovať kultúru, naviac dlhodobo. Úprimne Zlatému Bažantu ďakujeme. Z prvých rokovaní s Urpinerom máme tiež radosť, cítime veľký entuziazmus ale aj zodpovednosť. Hneď po uzavretí dohody začali prípravy na to, aby partnerstvo fungovalo perfektne. Príbeh Urpineru je skvelý, súčasní majitelia postavili na nohy pivovar, v ktorom varia poctivé pivo. Veríme, že bude našim návštevníkom chutiť, vážime si, že táto domáca spoločnosť tiež podporuje umenie a rozhodla sa stať našim partnerom.

_MG_7166Veronika Gulášová (Partnership Director festivalu Pohoda) zažila Pohodu aj z pohľadu partnera festivalu či návštevníka. Čo očakáva od spojenia so značkou Urpiner? „Prvé stretnutia s novým partnerom priniesli veľmi pozitívnu energiu, zo strany Urpineru cítime nadšenie a dôveru, ktorú si veľmi vážime. Naším spoločným cieľom je priniesť návštevníkom festivalu kvalitný produkt, výborný servis a pohodové zážitky. Nepochybujeme o tom, že sa nám to spoločnými silami podarí.

Urpiner nápojmi zastrešil aj Pohoda Párty, na ktorej oznámila Pohoda aj ďalšie novinky týkajúce sa nasledujúceho ročníka. Hádanky a postupné odhaľovanie mien Pohody 2016 od konca novembra pripravuje agentúra Milk Studio.

V posledných týždňoch sme dostali viacero mailov, ktoré nám urobili obrovskú radosť a veríme, že potešia aj návštevníkov 20. ročníka Pohody. Po potvrdení snových Sigur Rós prišlo ďalšie potvrdenie umelca, o ktorého sme sa snažili v podstate od začiatku festivalu. Pohoda 2016 je na zozname tour dates legendárnej britskej multiinštrumentalistky a speváčky PJ Harvey.

Letisko v Trenčíne roztancuje zakladateľ elektroswingu Parov Stelar či gypsy-punk z New Yorku Gogol Bordello. Okrem nich návštevníci Pohody uvidia legendu slam poetry Saula Williamsa, anglického drum&bassového producenta SPOR-a, elektroclash v podaní Chicks on Speed, punk-rap z New Jersey dvojice Ho99o9, bluesové voodoo My Baby či elektro-rock fínskej kapely K-X-P.

PJ HARVEY

Tri albumy vo výbere Rolling Stone 500 najlepších albumov histórie, 8 nominácií na Brit Awards, 6 nominácií na Grammy a ako jediný umelec v histórií – 2 víťazstvá za najlepší album roka Mercury Prize. Týmto zoznamom úspechov sa môže pochváliť Polly Jean Harvey. Na konte má hity ako „This is Love“, „Down by the Water“ či svetoznámy duet s Nickom Caveom „Henry Lee“. PJ Harvey okrem ocenení a umiestnení v prestížnych rebríčkoch získala aj čestný doktorát od jednej z londýnskych univerzít. Jej výkladnou skriňou však nie sú sošky a diplomy, ale výborná hudba, ktorou príde doktorka Polly Jean Harvey liečiť na Pohodu aj naše uši.

PAROV STELAR

Linec, tretie najväčšie mesto Rakúska, preslávili malé vianočné koláčiky. Na prelome tisícročí mu však pribudol ďalší výrazný exportný artikel v podobe DJ-a Marcusa Füredera známejšieho pod umeleckým menom Parov Stelar. Kombináciu žánrov jazz, house, electro a breakbeat mimoriadne úspešne skĺbil v novom šate zvanom elektroswing. Po vydaní albumu „Shine“ ho redaktor BBC Chris White označil za jedného z najsľubnejších producentov v Európe. A nemýlil sa. Vďaka skladbám ako „Catgroove“, „Bootyswing“, „All Night“ a ďalším patrí medzi umelcov, ktorí na YouTube pokorili magickú hranicu 100 miliónov prehratí. Vinylový linecký koláčik ponúkne Parov Stelar aj na Pohode 2016.

SPOR

Zástupcom súčasnej tanečnej klubovej hudby z britských ostrovov je DJ a producent Jon Gooch známejší pod umeleckými menom SPOR či Feed Me. Preslávili ho drum-n-bassové a dubstepové remixy skladieb od známych umelcov naprieč žánrami. Tento rok mu vyšiel očakávaný album „Caligo“. Podľa portálu Muzoic.net obsahuje ten druh drive-u, ktorý vás núti „vypeckovať” reproduktory v aute.

https://www.youtube.com/watch?v=7MG-HFJQHr8

CHICKS ON SPEED

Kultová nemecká kapela Chicks on Speed pozostávajúca z Austrálčanky a Američanky vznikla v tom istom roku ako festival Pohoda (1997) v Mníchove. Skupina patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov žánru elektroclash. Počas kariéry spolupracovali s umelcami ako Yoko Ono či Peaches. Práve s Peaches nahrali svoju najznámejšiu skladbu „We Don’t Play Guitars“. Na koncertoch ponúkajú performatívne umenie obsahujúce multižánrovú hudbu, dizajn i módu… no v neposlednom rade poriadnu zábavu.

HO99O9

Kto sa bojí tmy, nech nejde do lesa a už vôbec nie na koncert kapely Ho99o9. Komu naopak temnejší hip-hop s dávkou punku či skôr rapovaný punk vyhovuje, ten si bude môcť na Pohode dopriať strhujúcu show dua z New Jersey (momentálne pôsobiaceho v LA). Podľa novinárov z Rolling Stone a The Guardian sa to rozhodne oplatí.

K-X-P

Fínska elektro-rocková skupina K-X-P sama seba nazýva antikapelou. Možno pre netradičné obsadenie, keď spev, elektronické krabičky a basu dopĺňajú dvaja alternujúci bubeníci, alebo pre široký zoznam žánrov, z ktorých podľa vlastných slov vychádzajú. Ich živé koncerty každopádne spájajú tri základné premenné: neskutočná rytmika, sila a energia.

Na prvých desať mien festivalu sme hrdí. Splnili sa nám dva dlhoročné sny – PJ Harvey je podľa nás prvou dámou svetovej alternatívy, Sigur Rós je nádherná skupina. Saul Williams je našim najvýraznejším objavom jesennej showcaseovej scény, jeho koncert je nevídaný, kreatívny a mimoriadne silný, objavili sme ho v Paríži na festivale Mama. Fínski uletení elektronici K-X-P nás dostali na festivale Reeperbahn v Hamburgu. Chicks on speed a Gogol Bordello už na Pohode hrali, obe kapely sú strhujúce a sme si istí, že si návrat plne zaslúžia. Parov Stelar sú zárukou kvalitnej tanečnej zábavy, Spor je ojedinelým drum and bassovým producentom a dostali sme ho ako tip od B- Complexa. My Baby sú koncertne fantastickí a o kapele HO99O9 sa všetci vyjadrujú v superlatívoch. Hneď z prvej desiatky je vidieť, že pokračujeme v našej ceste multižánrového festivalu, kde môžu ľudia vidieť špičkové a osvedčené mená a spolu s nimi najvýraznejšie mladé kapely. Tešíme sa na ďalšie bookovacie dobrodružstvo,“ povedal o zverejnení prvých desiatich mien Pohody 2016 šéf festivalu Michal Kaščák.

Ďalšie mená Pohody 2016 plánujú organizátori zverejňovať formou pohyblivých grafických hádaniek vo formáte gif. Tie pre Pohodu, spolu s kompletnou vizuálnou identitou, od konca novembra pripravuje agentúra Milk Studio.

Od dnes si môžete na stránke www.pohodafestival.sk a v sieti Ticketportal kúpiť lístky pre ZŤP a parkovanie pre osobné autá a karavany. Pohoda 2016 sa uskutoční 7. – 9. júla 2016 na trenčianskom letisku a bude to jej jubilejné dvadsiate pokračovanie.

Organizátori všetkým svojim fanúšikom prajú veselé Vianoce a šťastný nový rok.

Pohoda-vizual-2016-page-001

Zdroj: TS (redakčne upravené) / Anton Repka / Pohoda Festival s. r. o. / PR and Media Director