Multikultúrna kapela N.O.H.A. sa vracia na pódiá vo veľkom štýle!

Multikultúrna kapela N.O.H.A. sa vracia na pódiá vo veľkom štýle! BOMBING

“Náš nový album je mimoriadne vydarený. Aby mohol vzniknúť, potrebovali sme niekoľko rokov,” hovorí známa kapela N.O.H.A., ktorá koncom apríla vystúpi v Bratislave. Multikultúrna kapela N.O.H.A. sa vracia na pódiá vo veľkom štýle! Multižánrový projekt vystúpi v piatok 28. apríla v KC Dunaj, kde predstaví nový album Process Of Living, ale aj svoje známe hity, v ktorých sa spája drum&bass, dubstep a world music. Hudobnú nálož tohto večera dotvorí energické duo Gonsofus a DJi Simple Sample a Bass(T)art.

​Váš siedmy štúdiový album Process of Living mal vyjsť vo februári, potom sa dátum presunul na máj. Prečo?
  • Philip Noha: Vydanie albumu sme odložili na koniec mája. Tých dôvodov je viacero. Hlavným ale je, že sa N.O.H.A. po desiatich rokoch vracia k osvedčenej spolupráci s nemecko-anglickým labelom Inique Record, kde sme v minulosti vydali hity ako Balkan Hot Step, Dive in your life a Tu Café. Od Unique Records prišiel zásadný impulz vydať album i na vinyle, čo trvá o dosť dlhšie ako výroba CD.
Akým motívom sa na albume venujete?
  • Philip Noha: Album Process of Living je predovšetkým ovplyvnený zapojením všetkých stálych členov N.O.H.A. do kreatívneho procesu, ale i hosťujúcich hudobníkov ako Shahab Tolouie (IR), Felipe Machado (BRA) alebo Bohdan Turboklarinette (UA). Myslím si, že je to mimoriadne vydarený album. Aby sa taký podaril, potrebovali sme niekoľko rokov. Naše texty nie sú a nebudú politické, to ani nevieme. Ale líši sa ich atmosféra. Je tam niekoľko skladieb na zamyslenie. Tentokrát si nejdeme len balkánsku dychovku podfarbenú drum&bassom. Väčšina skladieb je hlbšieho charakteru. Zhodli sme sa, že keď sa vo svete deje toľko závažných vecí, musíme ako umelci prijať zodpovednosť. Nemôžeme len zavrieť oči a zabávať sa. Iste, baviť sa chceme, ale umenie je aj odrazom súčasného stavu sveta. Čo sa týka hudby, i tentokrát na novom albume staviame na štýlovo overenom mixe drum&bassu, world music, dub stepu a soca. Čerpáme z multikultúrnych koreňov štyroch národností členov kapely. Snažíme sa tak rozbíjať hranice medzi rôznymi hudobnými smermi i svetovými kontinentmi a prirodzeným spôsobom tak spájať dynamický, nadupaný groove v ethno-bass. Tento pojem sme prevzali zo španielskych médií, kde tak N.O.H.A. popisujú.

Ide o prvý album, na ktorom spolupracovala speváčka Kaia. Ako ste sa zoznámili?
  • Philip Noha: Zoznámili sme sa v bare Paláca Akropolis v Prahe pri oslave Chevyho narodenín. Bola to šťastná náhoda, ktorá vyústila v dlhodobú spoluprácu. Kaia Brown je všestranný, charizmatický človek, a rovnako je aj všestranná a skvelá hudobníčka. Podieľa sa na tvorbe trackov ako textárka a komponistka a je platným poradcom, aj čo sa týka grafiky, fotiek a celkovej estetiky. Kaia je tiež veľký talent na jazyky. Som si istý, že si získa celý zástup aj slovenských fanúšikov.
 Oslavujete dvadsať rokov kapely. Nedávno ste prežili aj ťažké obdobie, kedy nastal v jej vnútri rozkol. V akej kondícií je N.O.H.A. dnes?
  • Philip Noha: V kapele nastal rozkol s nemeckou časťou, pre ktorú bolo hranie na východe Európy niečo podradného. Chcela nemecké texty a priala si vylúčiť vplyv balkánskej hudby. Je veľmi ťažké byť v takejto atmosfére kreatívnym a urobiť dobrý album. Je až neuveriteľné, čoho je človek schopný, keď ide o peniaze… Rozkol potom gradoval do extrému, ktorý vyriešil až súd pre medzinárodnú ochranu známky v španielskom Alicante a priklepol meno N.O.H.A. ich pôvodným zakladateľom. Zakladajúce jadro kapely zmenu skôr uvítalo, oddýchli sme si a začali pracovať na nových veciach v pozitívnej a kreatívnej atmosfére. Samozrejme, tú zmenu neprijímali všetci rovnako, niekto sa odvrátil, iní, noví fanúšikovia si zase našli cestu k nám a my k nim.
Pri vypätých situáciách zvykne človek hodnotiť a rozmýšľať čo ďalej. Ako sa zmena zloženia kapely podpísala pod hudbu, respektíve smerovanie tvorby? Zmenilo sa vo vás niečo?
  • Philip Noha: Prvý album vydala N.O.H.A. pred dvadsiatimi rokmi. Tomu sa len ťažko verí. Koniec kapely nikdy nehrozil, i keď, samozrejme, za taký dlhý čas sa ľudia v zostave menia. Občas majú členovia odlišné názory, dochádzka k stretu záujmov. Ale zakladajúci členovia, čo sme ja a Chevy, zostali. Takže to jadro, mozog kapely sa drží. Keby sme sa rozpadli my dvaja, tak kapela môže skončiť. Chevy stále býva v Nemecku. Má tam svoju základňu, aj keď už jedno obdobie vážne uvažoval o presťahovaní sa do Prahy. Náš hudobný vkus nie je úplne rovnaký, ale je veľmi podobný. Máme i rovnakú víziu dramaturgie albumov a smeru, ktorým sa N.O.H.A. má uberať. Momentálne je zostava kapely bez zmeny už štyri roky.
Čím žije v týchto dňoch N.O.H.A.?
  • Philip Noha: Kapela žije momentálne prípravami na festivalovú sezónu, na ktorú pripravujeme nanovo zaranžované staršie kúsky, ako aj kúsky z nového albumu. Niektoré tracky sú medzi sebou prepojené bez pauzy a zlievajú sa tak do jedného medly (po ang. medley).
Doma i u nás na Slovensku máte veľa fanúšikov. Čo si chystáte pre tých, ktorí prídu na koncert do Bratislavy?
  • Philip Noha: Myslíme si, že slovenské publikum je náročné a neodpustí žiadnu chybu. Keď ale k veci pristupujete poctivo a na pódiu vydáte zo seba 150 percent, tak vás fanúšikovia vynesú do neba. Budeme hrať veci z nového albumu a určite budeme hrať tracky ako Tu Café, Dive in your life, Pijama. Že ich bude spievať Kaia Brown, nie je prekážkou, naopak, ona tomu pridá svoj vlastný štýl a charizmu. Je dosť možné, že privezieme so sebou ako hosťa brazílskeho gitaristu Felipeho Machanda, ktorý sa tiež objavil na našom novom albume. Na Bratislavu sa naozaj tešíme, na našich verných, ale aj nových fanúšikov, ktorým naservírujeme ten pravý Noise of Human Art sound.
N.O.H.A.

je kozmopolitná kapela, ktorú definuje špecifický mix drum&bassu, world music, dubstepu a energiou nabitých grooves. Na pódiu excelujú jej hudobníci ako tvorivá smršť, čo stiahne so sebou všetko, čo dýcha! Svojimi sympatiami k tradičnej hudbe a multikultúrnosti rozbíjajú hranice medzi rôznymi hudobnými smermi aj svetovými kontinentmi. Projekt založili pred viac ako dvadsiatimi rokmi Philip Noha a MC Chevalier Hadley. Najväčšie úspechy mali ich piesne Di Nero, Wanna Play, Dive in your life, ale hlavne hitovka Tu Café. Pred štyrmi rokmi sa ku kapela pripojila speváčka Kaia Brown z USA. Po piatich rokoch kreatívnej pauzy sa N.O.H.A. vracia na pódia s novým albumom Process Of Living.

Gonsofus

je medzinárodný hudobný projekt dvojice Sashu Mamaeva a Gábora Tokára. Títo dvaja multiinštrumentalisti zakaždým zostroja jedinečné, vysoko energické vystúpenie plné kreativity, v ktorom okrem hudobných nástrojov využívajú aj efektívne loopovanie. Vo svojom štýle kombinujú reggae, dub, hip-hop, afrobeat a ďalšie príbuzné žánre. Za sebou majú viacero šnúr po Európe, ale aj napríklad v USA a Rusku. Vydali dva albumy a dve EP.

Simple Sample

je jedným zo zakladateľov a organizátorov reggae a urban festivalu Uprising a členom hudobnej crew Ghetto Youths Sound. Tento neúnavný šíriteľ karibských rytmov namieša do setu roots, new-roots reggae, dancehall či moombahton.

Bass(T)art

je ostrieľaný selektor karibských rytmov, najmä reggae, dancehallu a new roots, ale rád servíruje aj moombahton, afrobeat či soca. Večer nás v jeho podaní čaká DJ set, ktorý rozvibruje aj oddelenie geriatrie. Dopočutia.

Podujatie je sprievodným programom 12. ročníka festivalu [fjúžn].
Zdroj: TS / Soňa Hrúziková / KulturMarket