Marián Čekovský & Smola a Hrušky o prázdninovej láske z roku 1986.

Marián Čekovský & Smola a Hrušky o prázdninovej láske z roku 1986. BOMBING 1

V čase, keď vrcholí predvianočná horúčka, punkoví romantici z kapely Smola a Hrušky a prezident zábavy Marián Čekovský vypúšťajú do sveta uletený prázdninový šláger Kurmi, ktorý nás pretočí o tridsať rokov späť. Recesia, sarkazmus, ale aj dvojzmysly a poukázanie na to ako sa zmenila doba a takýto príbeh z prázdnin si už len málokto z terajších mladých fanúšikov dokáže predstaviť. Smiech cez slzy alebo túžba po návrate v čase? V každej zvieracej postave sa skrýva niekto reálny a niekto kto sa s týmto príbehom môže stotožniť.

S kapelou sa poznáme už roky, krstil som im DVD 13 Životov a hrali sme spolu na viacerých akciách. Vždy, keď majú nejaké aktivity v Košiciach zastavia sa u mňa, dáme si kávu, zmrzlinu, jazdíme na bicykloch a potom si ideme zahrať do môjho štúdia. Spoko doniesol novú skladbu, preniesli sme sa do roku 1986 a vznikla táto radostná óda na staré zlaté časy, prázdninovanie na dedine u babky a zažívanie rôznych dobrodružstiev s kamarátmi a okatými láskami.“ opísal vznik spoločného songu Marián Čekovský.

Od začiatku sme vedeli, že to musí byť originálne a absurdné. Oslovili sme viacerých tvorcov, no nakoniec tak ako pri klipe Profesor lásky sme sa rozhodli pre domovskú Spoko production. Napadlo mi do hlavných postav obsadiť zvieratá a pokúsiť sa o nemožné, aby zahrali dej, ktorý je v skladbe. O kameru a strih sa postaral náš hosťujúci bubeník Martin Krestián, ktorý odviedol skvelú prácu a odhodlanie, keď natáčal v zlom počasí, blate, špine, bez jedla a v malom kurníku spolu s agresívnym kohútom a sliepkami. Nakrúcalo sa na farme nášho bývalého perkusionistu Petra v Smolníckej Hute, ktorého môžu ľudia poznať z reality show Farma a ktorý si užíva tento nekonvenčný životný štýl. Realizačný team ako už tradične doplnil náš manažér a promotér Faky z AFL promotion. Názov dediny sme len tak z recesie zmenili na Smolník a Hrušky a tŕpli čo sa stane, keď si všimnú príslušníci, že značka obce je neplatná. Napriek tomu, že prešli okolo značky asi niekoľkokrát, tak si to nevšimli a susedia sa so smiechom zastavovali a pýtali sa, čo to ma znamenať a či si nemajú meniť občianske preukazy. Skladbu sme si nahrali vo vlastnom štúdiu a o finálny zvuk a mastering sa postaral ďalší z našich bývalých spoluhráčov zvukár Pavol Fecik. Som rád, že s týmto teamom priateľov stále spolupracujeme a že sa z nich stali majstri svojho remesla a hoci každý robí niečo iné, stále držíme za jeden povraz a dosahujeme čoraz zaujímavejšie a bláznivejšie výsledky.”, zhrnul frontman kapely Spoko Kramár. 

Kapela Smola a Hrušky momentálne pripravuje špeciálny koncertný program, ktorý odohrá v rámci výročného turné a dokončuje v štúdiu ďalšie nové single k novému albumu Čiernobiely, ktorý pokrstí 16. februára 2017 v bratislavskom Ateliéri Babylon spolu s exkluzívnymi hosťami a týmto odpáli začiatok 20 rokov tour. Smola a Hrušky patrí k najviac koncertujúcim slovenským kapelám a sú jedny z mála, ktorí prekročili hranicu 1000 odohraných koncertov a pokračuje, aj preto sa rok 2017 bude niesť v znamení osláv dvadsiatky spolu so svojimi fanúšikmi, ktorí kapele dávajú obrovskú energiu a lásku.

Kapela Smola a Hrušky vznikla roku 1997. Šesťčlenná formácia má na konte 6 albumov: Jeseň 2003 (2003), Na chate (2005), Kameň Papier Nožnice (2008), živák Lajfka (2010), Palec hore (2012), Best On 1997 – 2015 (2015). Okrem toho vydala DVD s názvom 13 životov / Live in Topfest (2010) a najnovšie CD a DVD Unplugged Live in Spišské Divadlo (2016). Medzi najznámejšie skladby skupiny patria – Mary, Honey Honey, Matura, Fajčiť treba, Profesor lásky, Čierny Biely, Televízne noviny, Za rodinu, Lovesong, Tangá, Analog Digital, Na čom záleží, Pridaj si ma, Som na*ebaný, Hit či Svokra.

Lístky na 20 rokov tour si môžu fanúšikovia objednávať tu: predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/9115/smola-a-hrusky–20-rokov-tour a nové produkty kapely cez oficiálny shop kapely: smolaahrusky.sk/eshop alebo priamo na každom koncerte.

SMOLA A HRUŠKY – 20 ROKOV TOUR 2017

 • 16.2. BRATISLAVA / ATELIÉR BABYLON (KRST) / + Moja Reč x Komplot +  Fast Food Orchestra (cz)
 • 17.2. TRNAVA / CITY CLUB / + Fast Food Orchestra (cz)
 • 18.2. NOVÉ MESTO NAD VÁHOM / ZA RAMPAMI KLUB
 • 24.2. ŽILINA / KOLEČKO KLUB
 • 25.2. PÚCHOV / QUEENS PUB
 • 10.3 NITRA / MUSIC A CAFE / + Marián Čekovský
 • 11.3. RUŽOMBEROK / NOVÉ KORZO
 • 17.3. TRENČÍN / PIANO CLUB / + Boy Wonder x General Foxx
 • 18.3. PRIEVIDZA / RAVE CLUB
 • 22.3 BANSKÁ BYSTRICA / V-CLUB
 • 24.3. PREŠOV / SAFE MUSIC CLUB & COFFEE
 • 25.3. HUMENNÉ / NOSTALGIA MUSIC PUB
 • 31.3. ZVOLEN / DOM KULTURY ŽSR
 • 07.4. BARDEJOV / ROCK CAFE
 • 08.4. MARTIN / MESTSKÁ SCÉNA
 • 15.4. HANDLOVÁ / SOUND CITY PUB
 • 16.4. NÁMESTOVO / BARON PUB
 • 21.4. KOŠICE / COLLOSSEUM
 • 22.4. POPRAD / ROCK FABRIC
 • 29.4. SPIŠSKÁ NOVÁ VES / SEMAFOR (KRST) / + Duo Miroslav a Drahomíra

 

PR správa: Martin Hlavatý, manažér Smola a Hrušky / foto SaH: Katarína Orešanská