Triedenie odpadu na Pohode už nie je žiadnou novinkou. ENVI-PAK zabezpečoval separovanie na tomto krásnom festivale šiesty krát, už 5 rokov spolu so zberovou spoločnosťou SITA Slovensko. Tento rok sme sa rozhodli po prvý krát nainštalovať veľký eko-meter, kde sa postupne zhromažďoval odpad, ktorý nosili k nášmu stánku samotní návštevníci. Veľa ľudí sa totiž domnieva, že triedenie odpadu je zbytočné: Načo budem triediť, keď som jediný a sám aj tak nič nezmôžem… Keďže sa náš eko-meter postupne plnil, i keď ľudia nosili len po jednom pohári, plechovke, či fľaši, naozaj sme všetkých presvedčili o tom, že malý krok pre človeka môže byť veľkým pre ľudstvo.
V eko-metri sme počas celého festivalu sledovali, ako stúpa množstvo vyseparovaného odpadu a ako sa vďaka každému jednému vytriedenému odpadku darilo plniť náš cieľ: Aby festival Bažant Pohoda bol EKO Božský! Rovnako ako na celom festivale, i v našom eko-metri návštevníci vytriedili najviac plastov. Po skončení vyzeral eko-meter ako prieskum zloženia vytriedeného odpadu na Pohode: kraľovali mu plasty, prostredný papier sa naplnil do polovice a najmenej bolo kovového odpadu.
I veľký odpad môže mať malý dopad.
Počas štyroch dní festivalu na letisku v Trenčíne vzniklo neuveriteľných 73,97 ton odpadu. Tento rok však bolo vyseparovaných až takmer 43%! Dvojnásobne viac, ako tomu bolo v minulých rokoch:
- Plastov sa vyzbieralo 21,8 tony,
- papiera 1,52 tony,
- kovov 640 kg,
- bioodpadu 5,52 tony a
- skla 2,16 tony.
Maskoti odmeňovali poctivých triedičov silikónovými náramkami ZELENÝ BOD a nálepkami Eko boh. Priniesli sme i veľkú foto stenu, pri ktorej sa mohli návštevníci odfotiť a ukázať svetu, či sa radia medzi Eko bohov, Eko sapiens alebo nebodaj Eko vrahov. Záujem o fotky bol obrovský, veríme, že v otvore pre hlavu Eko vraha sa fotilo len z recesie, veď na Pohodu chodia podľa výsledkov triedenia iba samí ekologicky uvedomelí návštevníci.
I na tejto Pohode sa dokázalo, že festival nerobí čistým a ekologickým len organizátor, ENVI-PAK, alebo zberová spoločnosť! Pohoda je zelená najmä vďaka všetkým, ktorí neváhajú. Priložia ruku k dielu a pred odhodením každej maličkosti porozmýšľajú, kam s ňou. Do Papiera? Do Plastov? Či do Zvyšného odpadu? Má to zmysel, veď všetok vytriedený odpad z tohtoročného festivalu bude možné ešte využiť. Neskončí na skládke, ale bude zrecyklovaný a zhodnotený.
Oprávnenú organizáciu ENVI-PAK založili priemyselné spoločnosti, aby prostredníctvom nej podporili zavedenie a zdokonalenie separovaného zberu odpadu v slovenských obciach a mestách. Podľa platnej európskej legislatívy sú členské krajiny EÚ povinné do roku 2012 zabezpečiť prísne ciele recyklácie: na Slovensku ich plneniu napomáha od roka 2003 oprávnená organizácia ENVI-PAK. Priemysel (tzv. povinné osoby) založil túto spoločnosť na splnenie záväzkov o obaloch a odpadoch z obalov. Na splnenie tohto cieľa zhromažďuje oprávnená organizácia ENVI-PAK finančné prostriedky od povinných osôb (týka sa celého obalového reťazca: výrobcov obalov, baličov, plničov, dovozcov a čiastočne aj obchodnej siete). Z týchto prostriedkov finančne podporuje systémy zberu a triedenia komunálnych odpadov v obciach tak, aby bola dosiahnutá požadovaná miera zhodnotenia a recyklácie odpadov z obalov.
Oprávnená organizáciu ENVI-PAK je ako akcionár spoločnosti PRO EUROPE exkluzívnym držiteľom licencie na používanie ochrannej známky ZELENÝ BOD na Slovensku. ZELENÝ BOD je registrovaná ochranná známka. Jej umiestnenie na obaloch výrobkov informuje, že výrobca sa spolupodieľa na rozvoji systému ZELENÝ BOD, ktorý je najrozšírenejším spôsobom zabezpečovania využitia druhotných surovín pochádzajúcich z komunálneho odpadu v Európe. Podnikatelia, ktorí majú právo používať ochrannú známku ZELENÝ BOD a umiestňujú ju na obaly svojich výrobkov, takýmto spôsobom deklarujú svoj pozitívny prístup k životnému prostrediu a zapojenie sa do systému ZELENÝ BOD.
no images were found