LOU REED NA BAŽANT POHODE 2012 ZAHRÁ AJ PRE VÁCLAVA HAVLA

LOU REED NA BAŽANT POHODE 2012  ZAHRÁ AJ PRE VÁCLAVA HAVLA BOMBING

Otvárací večer letného multikultúrneho festivalu Bažant Pohoda 2012 bude patriť jednej z najväčších postáv hudobnej histórie – Lou Reedovi. Americký muzikant, zakladateľ kultových The Velvet Underground, patrí k uznávaným priekopníkom rockovej hudby a bez prestávky funguje na scéne už od roku 1964. Spolu s Lou Reedom vystúpi aj legenda českého undergroundu The Plastic People of The Universe. „Večer na hlavnom pódiu bude venovaný Václavovi Havlovi. S Reedom boli priatelia, medzi Plastikmi bol niečo ako nehrajúci člen. Aj vďaka ľuďom ako Václav Havel môžu existovať slobodné festivaly ako je ten náš, sloboda nie je samozrejmosťou. Sme presvedčení, že toto spojenie bude jej parádnou oslavou a páčilo by sa aj Havlovi,“ hovorí Michal Kaščák, riaditeľ festivalu.

Reed a Havel uznávali jeden druhého a boli dobrí priatelia. Po prvý raz sa stretli až po Nežnej revolúcii, keď v roku 1990 prišiel Reed do Prahy urobiť s Havlom rozhovor pre časopis Rolling Stone. Interview neskôr zaradil do svojej zbierky textov a krátkych komentárov Between Thought and Expression. Havel vtedy amerického rockera opísal ako skvelého muzikanta a excelentného človeka a dodal, že cítil, akoby sa so spevákom poznali už predtým, ako sa osobne stretli. „Lou bol prvou z ozajstných hviezd, ktoré som prijal vo svojom úrade, myslím si, že nikto taký slávny tam pred ním nebol,“ uviedol Havel, ktorý rád spomínal, ako bol Reed v rozpakoch pri pohľade na hrozný nábytok – pozostatok komunistickej éry, takže mu na ďalšie stretnutia nosil fotografie zmien, ktoré na Hrade spravil.

„Prezident Havel bol pre mňa hrdina ešte predtým, ako som sa s ním stretol. Obdivoval som ho ako spisovateľa, ale aj ako skutočného hrdinu, akých tento svet potrebuje čo najviac,“ vyjdril sa Lou Reed v minulosti. Správa o smrti dobrého priateľa ho preto silno zasiahla: „Úplne ma premohol smútok nad stratou môjho drahého priateľa a inšpiratívnej osobnosti, Václava Havla. Bol to ozajstný muž. Líder, mysliteľ, rečník, spisovateľ. Odvážny, ale aj zábavný a skvelý. Je to obrovská strata pre tento svet a určite aj pre mňa osobne. Pokúsim sa vybaviť si každé slovo a každú myšlienku tohto ohromného muža, ktorého tento šialený svet potreboval viac, ako kedykoľvek predtým,“ napísal Reed na svojej internetovej stránke v decembri. „Obdivoval som ho viac, ako kohokoľvek iného.“

O silnom vzťahu medzi dvomi veľkými umelcami hovorí aj fakt, že Havel si vyžiadal vystúpenie Reeda počas svojej návštevy Bieleho domu v roku 1998. Hostia amerického prezidenta si môžu vybrať hudobný program, Havel si namiesto tradičnej klasiky zažiadal rockovú kapelu. Vtedajší prezident Bill Clinton mu vyhovel a v Bielom dome sa hrali skladby ako Sweet Jane, Perfect day a ďalšie nadčasové Reedove skladby.

Spolu s Reedom si v Bielom dome zahrala aj legenda českého undergroundu, kapela The Plastic People of the Universe. Na Bažant Pohode 2012 zahrajú Plastici na hlavnom pódiu práve pred Reedom, ktorý bol spoločne s The Velvet Underground inšpiráciou pri ich tvorbe. Havel bol považovaný za nehrajúceho člena skupiny, Plastici u neho na Hrádečku nahrali jeden zo svojich samizdatových albumov, v jeho stodole odohrali niekoľko koncertov. Na Bažant Pohode hrali naposledy v roku 2008, práve v roku, keď bol hosťom aj Václav Havel. Debata bývalého prezidenta vtedy prilákala takmer desať tisíc návštevníkov festivalu.

Spomínať na Havla sa bude aj ďalšie dni festivalu, organizátori v súčasnosti ešte dolaďujú detaily programu.

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke www.pohodafestival.sk.