LETO S MONIKOU PRÁVE ZAČÍNA, MONIKA MIDRIAKOVÁ Z MONIKINO KINO VYDÁVA SVOJ DEBUT

Leto s Monikou fotoJulieHrncirova2

Monika Midriaková je známa z úspešného projektu Monikino Kino. Teraz prichádza so sólovým debutom pod názvom Leto s Monikou. Album vyšiel v piatok 7. septembra vo vydavateľstve Slnko Records.

Mladá slovenská umelkyňa si tentokrát zložila aj produkovala všetky piesne sama. Prvýkrát sa podujala aj na písanie textov. „Keď som pre dvomi rokmi opustila kapelu Monikino Kino a doštudovala pražskú FAMU, inšpirácia v mnohých ohľadoch vychádzala práve z tejto špecifickej situácie. Po škole boli všetky istoty preč, hľadala som nové pevné body vo svojom živote. Prvýkrát som začala písať vlastné texty. Chcela som zistiť, či na to mám, zvládnuť všetko sama.“

To sa Monike jednoznačne podarilo a vznikol sólový projekt Leto s Monikou. Vďaka jej osobitému vnímaniu okolitého sveta je album plný citlivých aj vtipných textov o dozrievaní, hľadaní a nachádzaní vlastného hlasu. V domácom štúdiu sa otvorene aj s humorom konfrontuje so svojimi vnútornými obavami a neistotami. Tento DIY formát Monike poskytol možnosť slobodnejšieho vyjadrovania aj experimentovania s formou.

Debutová nahrávka reflektuje niekoľko tém, či už vyrovnávanie sa so zmenami, ktoré prichádzajú s dokončením štúdia a nástupom dospelého života, alebo schopnosť nechať veci samovoľne plynúť. „Príde mi pekné, keď ľudia v pesničkách nachádzajú pre seba dôležité významy,“ hovorí Monika a dodáva: „Pre mňa je leitmotívom celého albumu objavovanie pokoja. Momentov, keď sa človek prestane báť, že veci dopadnú zle a skrátka ich nechá ísť vlastnou cestou.“

Hudobne je Leto s Monikou prirodzeným vývojom projektu Monikino Kino, na novom albume sa oveľa častejšie objavujú gitary a dychové nástroje. Na bicie si Monika prizvala k spolupráci českého hudobníka Martina Tvrdého.

Okrem práve vychádzajúceho albumu je Monika Midriaková tiež spoluautorkou scénickej hudby (spolu so Šimonom Holým) k novému filmu Všetko bude od režiséra Olma Omerzu, ktorý zatiaľ zbiera skvelé reakcie v Čechách aj na medzinárodnej filmovej scéne. Do slovenských kín sa dostane v novembri. V rovnaký mesiac prebehne aj krst albumu Leto s Monikou v Bratislave – 21.11. v A4 – priestore súčasnej kultúry.

Bio

Monika Midriaková vyštudovala strih na FAMU. V tejto oblasti tiež popri hudobnej tvorbe pracuje. Do povedomia sa dostala vďaka projektu Monikino Kino, ktorý bol spoločným dielom s členom skupiny Midi Lidi, Petrom Marekom. V roku 2014 vydali album Prázdniny a pozbierali množstvo pozitívnych reakcií aj od odborných kritikov, ktoré vyústili do dvoch nominácií českej Akadémie populárnej hudby Anděl a troch nominácií cien Rádia_FM Radio_Head Awards. Nasledovali početné koncerty na Slovensku aj v Čechách. Kapela sa predstavila na festivaloch Colours of Ostrava, Pohoda, Grape a usporiadala tiež úspešné klubové turné. O dva roky neskôr sa cesty dvoch hudobníkov rozišli a Monika začala pripravovať svoj vlastný sólový debut Leto s Monikou. Názov je inšpirovaný raným filmom švédského režiséra Ingmara Bergmanna.

Viac info:

Zdroj: Alexander Čerevka Foto: Júlie Hrnčířová