Lay-Far: “Mám to šťastie hrať to isté, ako počúvam aj v súkromí”

Lay-Far: “Mám to šťastie hrať to isté, ako počúvam aj v súkromí” BOMBING 2

Lay-Far je moskovský DJ, producent a hlava labelu In-Beat-Ween Music. Alexander je hybnou silou soulful scény v Rusku a medzinárodnu pozornosť si získal ako zručný DJ a selektor spájajúci deep, Detroit aj soulful house, raritné disco kúsky aj funk do unikátneho mixu, ktorý poteší nielen vyberavé uši, ale aj parket! Svoju slovenskú premiéru si strihne už túto sobotu 9. apríla v bratislavskom Nu Spirit Clube na legendárnej houseovej party Popular Night.

Máš stále denné zamestnanie alebo sa živíš len hudbou?

 • Živím sa len hudbou, čo ma robí skutočne šťastným a napĺňa ma to. Hudba je mojim útočiskom, hudba je mojim životom, ako sa hovorí 🙂

Ktorá bola tvoja prvá a posledná platňa, ktorú si si kúpil?

 • Prvou bola asi Coolio “Gangsta’s Paradise” ešte niekedy medzi rokmi 1995-1996. A tou poslednou je Peter Brown “Do You Wanna Get Funky With Me” LP, ktorú som zohnal v Osake.

Čo je tvojou najlepšou DJskou/producentskou spomienkou? Špeciálny release, skvelá party, neskutočné publikum…

 • Hm… Myslím, že kreatívny život je plný takýchto špeciálnych okamihov. Možnosť hrať na miestach/festivaloch, o ktorých si doteraz len čítal alebo počul alebo spolupráca s hudobníkmi, ktorých si odjakživa považoval za legendy, a zistenie, že aj oni čerpajú inšpiráciu z tvojej tvorby. Ale tým najdôležitejším je schopnosť komunikovať s ľuďmi z celého sveta prostredníctvom hudby a tanca! To je zázrak!

Ako to vyzerá so scénou v rôznych kútoch sveta – práve si sa vrátil z turné po Japonsku – vieš to porovnať s Európou?

 • Keď si vezmeme deep/soulful/crossover scénu vo svete – je veľmi domácka a rovnaký pocit z nej máš vlastne skoro všade kde hráš. Ľudia sú otvorení, dychtiví a nadšení. Ak porovnávame Európu a Japonsko, podľa mna je najväčším rozdielom to, ako sa japonské publikum nebojí prejaviť svoje pocity a emócie a zároveň ťa podporuje. Japonci sú skutoční fanúšikovia! Ak sa im páči tvoj set, určite za tebou potom dôjdu, povedia ti to a nezabudnú sa s tebou odfotiť!

Ako to vyzerá so scénou v Rusku? Ako lokálne publikum ovplyvnilo tvoju kariéru?

 • Je to smiešne, ale lokálna scéna bola tá posledná, ktorá mi vyjadrila skutočnú podporu. Až potom, ako som sa presadil v zahraničí a začal som cestovať po celom svete, som si všimol zmenu v prístupe okolia, čo považujem za normálne. Je to v ľudskej povahe a deje sa to všade: UK, USA, Austrália… Takže fráza “podporuj svojich lokálnych umelcov” je viac než aktuálna. Čo sa ruskej elektronickej scény týka, môžem s istotou a hrdosťou povedať, že rozkvitá! Je tu tak veľa skvelých producentov: OL, Boorane, Kito Jempere, Phil Gerus, Lapti, a pod. top pravidelné parties aj kluby! Určite si to checknite.

Aké postupy uprednostňuješ pri tvorbe hudby? Si viac analógový typ alebo máš radšej prácu s myšou a počítačovou obrazovkou?

 • Mám tak trochu z oboch svetov. Som dostatočne old-school, aby som sa necítil pred počítačom úplne ako doma, ale využívam aj možnosti digitálnych úprav do veľkej miery.

https://www.youtube.com/watch?v=rO3tf6Pk3ss

Máme šancu vidieť ťa toto leto na nejakom festivale v blízkosti Slovenska? Ktorý letný festival, ktorého si súčasťou, by si určite odporučil?

 • V blízkosti Slovenska nie som, ale bol by som rád, ak by ma niekto bookol! Toto leto hrám v Španielsku na Vocal Booth Weekender a bude to určite dobrá zábava, o tom som presvedčený!

Počul si už o slovenskej hudobnej scéne? Je to tvoja prvá návšteva?

 • Zatiaľ sa ku mne nič nedostalo, ale budem “samé ucho”, obrazne aj doslova! Je to moja premiéra, a preto sa už neviem dočkať!

Ktorých tvojich top 5 releasov momentálne nosíš v taške so sebou?

 • Ron Hardy – Welcome to the Club
 • John Legend – Ordinary People (Kaytronik Reworks)
 • Brenda Russell – Brenda Russell LP
 • Kenny Lattimore – If I Lose My Woman (MAW Remixes)
 • Son Of Scientist – The Burning EP

Čo počúvaš okrem tanečnej hudby? Nejaké klasické tipy?

 • Jednoducho hudbu: jazz / funk / soul / fusion / dub / post-punk / hip-hop / raný jungle… Mám to šťastie hrať to isté, ako počúvam aj v súkromí. Takže žiaden nesúlad :))

LAY-FARa môžete vidieť naživo v bratislavskom Nuspirit Clube 9. apríla od 22:00

FB EVENT:

MUSIC:

LAY-FAR:

Tags: